НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТУ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ УКРАЇНИ

90 РОКІВ

ВСЕУКРАЇНСЬКІ ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНІ КУРСИ НКВС УРСР
(1928–1930)
myself

У 1928 році в місті Харкові були створені шестимісячні курси для підвищення кваліфікації відповідальних працівників пожежної охорони підприємств промисловості України. Для проведення занять у їх розпорядження було виділено приміщення з усім обладнанням, у якому розміщувалась Шевченківська пожежна частина. Ця двоповерхова будівля стала основою для подальших реконструкцій і нині тут знаходиться головний корпус університету (вул. Чернишевська, 94).

Начальником Всеукраїнських пожежно-технічних курсів НКВС УРСР був призначений Ковалюх Георгій Федорович.

На курсах здійснювалось підвищення кваліфікації, згодом – підготовка пожежних техніків.

ХАРКІВСЬКИЙ ПОЖЕЖНИЙ ТЕХНІКУМ НКВС УРСР
(1930–1938)

У 1930 році рішенням уряду Всеукраїнські пожежно-технічні курси НКВС УРСР були реорганізовані в Харківський пожежний технікум.

У цей період розширилась та зміцнилась матеріально-технічна база навчального закладу, сформувався педагогічний колектив, збільшилась кількість слухачів. У технікумі здійснювалась підготовка пожежних техніків, військові та спеціальні звання випускникам не присвоювались.

myself
КУРСИ УДОСКОНАЛЕННЯ КОМАНДНОГО СКЛАДУ МІСЬКОЇ ПОЖЕЖНОЇ ОХОРОНИ НКВС СРСР
(1938–1941)
myself

1 вересня 1938 року Харківський пожежний технікум було реорганізовано в Курси удосконалення командного складу міської пожежної охорони НКВС СРСР. Навчальні плани були удосконалені; було створено відділення: з підготовки спеціалістів у галузі служби; пожежогасіння; пожежної профілактики; політпрацівників для підрозділів пожежної охорони.

Матеріально-технічна база Курсів розширилась у результаті будівництва нових приміщень. Було побудовано п’ятиповерховий фасадний корпус, в якому обладнано клуб, спортивну залу, читальну залу, створено нові навчальні кабінети, лабораторії пожежної профілактики в електроустановках, автосправи.

ТРЕТЯ ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНА ШКОЛА НКВС СРСР
(1941–1943)

У жовтні 1941 року Харківська Третя ПТШ була евакуйована на схід країни та об’єднана зі Свердловською Четвертою ПТШ.

Перебуваючи в евакуації, школа випустила понад 1000 спеціалістів пожежної охорони. Особовий склад навчального закладу повернувся до міста Харкова після його визволення від фашистів.

myself
ЧЕТВЕРТА ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНА ШКОЛА НКВС СРСР
(1943–1946)
myself

4 листопада 1943 року в місті Харкові на базі Третьої ПТШ створюється Четверта пожежно-технічна школа воєнізованої міської пожежної охорони НКВС СРСР. Термін навчання у школі був один рік.

У березні 1945 року відбувся перший випуск пожежних техніків. Випускникам було присвоєно звання технік-лейтенанта, а 34 жінкам – молодшого технік-лейтенанта.

ХАРКІВСЬКЕ ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНЕ УЧИЛИЩЕ МВС СРСР
(1946–1992)

У червні 1946 року на базі Четвертої ПТШ було створено Харківське пожежно-технічне училище МВС СРСР із трирічним терміном навчання.

Розпочався період історії навчального закладу, що у часовому вимірі становить 46 років та який у подальшому назвуть періодом становлення, розвитку училища, авторитету, досвіду та знань.

У 1953–1954 роках до головної будівлі училища по вул. Артема було прибудовано шестиповерховий корпус, на протилежному боці вулиці створено навчально-спортивний майданчик. У 1958 році було збудовано триповерхову навчально-тренувальну башту, водоймище. По вул. Пушкінській, 104 було створено господарське подвір’я.

Після закінчення училища випускники отримували дипломи з кваліфікацією пожежного техніка, а наказом МВС СРСР їм присвоювались звання технік-лейтенанта.

ХАРКІВСЬКЕ ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНЕ УЧИЛИЩЕ МВС УКРАЇНИ З ПІДГОТОВКИ СПЕЦІАЛІСТІВ ВИЩОЇ КВАЛІФІКАЦІЇ У СКЛАДІ МІЖВІДОМЧОГО НАВЧАЛЬНО-НАУКОВОГО КОМПЛЕКСУ (ХІБІ–ХПТУ)
(1992–1994)
myself

З 1 вересня 1992 року бере початок історія навчального закладу у статусі вищого. З цієї дати розпочалась підготовка спеціалістів вищої кваліфікації у складі Міжвідомчого навчально-наукового комплексу, з терміном навчання п’ять років. Відтепер на навчання стали приймати тільки громадян України.

Процеси створення та становлення першого в Україні вищого навчального закладу пожежно-технічного профілю проходили під керівництвом начальника училища полковника внутрішньої служби Палюха Володимира Григоровича.

ХАРКІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ МВС УКРАЇНИ
(1994–2000)

У 1994 році на базі училища було створено Харківський інститут пожежної безпеки МВС України, а першим ректором вишу став полковник внутрішньої служби Палюх Володимир Григорович.

27 червня 1997 року відбувся перший випуск інженерів протипожежної безпеки для незалежної України. 209 випускників інституту з вищою світою поповнили лави практичних працівників гарнізонів пожежної охорони України.

myself
АКАДЕМІЯ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
(2000–2004)
myself

У 2000 році на базі Харківського інституту пожежної безпеки МВС України було створено Академію пожежної безпеки України.

Цей період історичного розвитку вишу відрізняється активним вирішенням глобальних питань, що дозволили відкрити нові спеціальності, розширити матеріально-технічну базу, укріпити кадровий потенціал, установити взаємовигідні міжнародні зв’язки. До складу академії увійшов Київський факультет перепідготовки та підвищення кваліфікації. Академія пожежної безпеки України була визнана провідним навчальним закладом серед навчальних закладів пожежно-технічного профілю.

23 серпня 2001 року було введено в експлуатацію гуртожиток на 400 місць по вул. Артема 52/54 (нині вул. Алчевських).

АКАДЕМІЯ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ УКРАЇНИ
(2004–2006)

У 2004 році Академія пожежної безпеки України була реорганізована в Академію цивільного захисту України.

Зміни, що відбувалися в навчальному закладі, започаткували нову систему підготовки кадрів для усієї сфери цивільного захисту. Відкрилась нова спеціальність «Пожежогасіння та аварійно-рятувальні роботи»; спеціалізації: «Експертиза та дослідження пожеж», «Пожежна і технологічна безпека виробничих процесів та обладнання». Розпочалась підготовка екстремальних психологів.

У 2004 році Академії цивільного захисту України було передано територію та майнові споруди військового факультету Харківського державного технічного університету будівництва та архітектури площею 7,4 га по вул. Баварській, 7, які суттєво збільшили аудиторну та навчально-тренувальну базу.

myself
УНІВЕРСИТЕТ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ УКРАЇНИ
(2006–2009)
myself

У 2006 році Академія цивільного захисту України була реорганізована в Університет цивільного захисту України.

Період в історії навчального закладу з 2006 по 2009 рік характеризується тим, що зусилля колективу були зосереджені на відкритті нових спеціальностей, науково-дослідних лабораторій, удосконаленні структури та штату університету, зміцненні науково-педагогічного потенціалу.

В університеті в цей час було відкрито нові лекційні аудиторії, класи практичного навчання.

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ УКРАЇНИ
(2009)

У грудні 2009 року в університеті відбулася історична подія. Ураховуючи загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності Університету цивільного захисту України, його вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки, Указом Президента України від 1 грудня 2009 року № 990/2009 Університету було присвоєно статус національного.