Лабораторна робота № 2.

 

Робота з навігаторами ОS WINDOWS

 

I. Програма Провідник. Структура вікна і порядок роботи.

 

1.     Призначення та запуск  програми Провідник

Для перегляду вмісту магнітних дисків (МД) і папок, а також для роботи з різноманітними об'єктами файлової системи (ФС) (створення, видалення, копіювання, переміщення і т.п. папок, файлів, ярликів) можна використовувати вікно папки «Мой компьютер». У цьому випадку необхідно послідовно відчиняти папку за папкою, поки на екрані не з'явиться потрібний об'єкт. У ОС Windows є й інші засоби керування об'єктами файлової системи: WinCom, Far manager, Проводник. Ці програми називають операційними оболонками або навігаторами. З їхньою поміччю реалізується більш удосконалена і наочна технологія перегляду файлової системи і роботи з її об'єктами.

Розглянемо програму «Проводник» (рис.3). Вона використовує древовидну ієрархічну структуру побудови файлової системи ОС Windows.

Існує багато засобів запуску Проводника.

Виконайте наступні вправи:

1.1 Запустити програму Проводник такими способами:

1) За допомогою головного меню: Пуск – Программы – Проводник.

2) З відкритого вікна папки Мой компьютер:

а) у вікні виділяємо диск D:, активізуємо меню Файл і виконуємо команду Проводник;

б) подвійний щиглик на диску D: при натиснутій клавіші <Shift>.

в) за допомогою контекстного меню диска D:.

3) З відкритого вікна диска D:.

а) у вікні виділяємо ту вкладену папку, уміст якої потрібно переглянути (наприклад, папку Группа_N), активізуємо меню Файл і його команду Проводник.

б) подвійний щиглик на вкладеній папці при натиснутій клавіші <Shift>.

в) за допомогою контекстного меню вкладеної папки.

4) Із контекстного меню кнопки <Пуск>.

1.2 Визначить, як видозмінюється вікно Проводника у залежності від способу запуску.

Після запуску програма Проводник відчиняється в стандартному вікні, що має усі його елементи: рядок заголовка, рядок меню, панель інструментів «Обычные кнопки», адресний рядок, робоча область, рядок стана, смуги прокручування. У рядку заголовка знаходиться системне меню, назва вікна і кнопки звертання, відновлення і закриття. Назва складається зі слова «Обзор» і імені папки, що проглядається (поточної). Відразу після запуску програми поточною папкою буде та, з котрої і провадився запуск. При запуску навігатора командами Головного меню  Пуск - Программы - Проводник це диск С:, із контекстного меню кнопки <Пуск> - це папка С:\Windows\Главное меню.

 

2.     Структура вікна програми Провідник

Вікно Провідника в робочій області містить дві панелі: ліву і праву. Ліва панель називається “Всі папки”. На ній зображуються всі папки даного ПК у виді ієрархічного дерева. На самому верхньому рівні (1-ому) знаходиться папка Рабочий стол, на другому - папка Мой компьютер, всі інші системні папки (Корзина, Сетевое окружение і т.д.), а також ті користувальницькі папки, що винесені на Робочий стіл. Папки магнітних дисків, Панель керування, Принтери знаходяться в папці Мой компьютер і тому утворюють третій рівень ієрархії. Папки, зареєстровані на магнітних дисках, теж знаходяться на третьому рівні. У них можуть реєструватися інші папки і т.д., поки не дійдемо до останнього рівня. Він теж буде поданий папками. Файли і ярлики на лівій панелі не відображаються. Якщо папка містить вкладену папку, то вона може знаходиться в розгорнутому, або в згорнутому стані. У першому випадку вона позначена знаком “мінус” (-) зліва від значка. Згорнуті папки позначені знаком “плюс” (+). Структура будь якого з таких об'єктів не відображається і розкривається щиглем миші на знаку (+), який відразу замінюється знаком мінус (-). Униз від значка виходить вертикальна пунктирна лінія. Горизонтальні лінії, спрямовані управо від неї, указують на вкладені об'єкти цієї папки.

Виконайте наступні вправи:

v     Розгорніть список (-) диску С:. Перегляньте його. Згорніть список (+).

Зауважимо, що переключення з детального режиму перегляду на оглядовий режим не змінює праву область вікна Проводника

v    Щелкніть мишею у лівій області вікна Проводника на піктограмі Рабочий стол. Перегляньте праву панель.

Папка Рабочий стол і її об'єкти завжди відображаються на лівій панелі і її об'єкти знаходяться в згорнутому стані.

Якщо розгорнуто занадто багато об'єктів, то для перегляду дерева ієрархії користуються вертикальною смугою прокручування.

 

 

Рис.3. Вікно програми «Проводник»

 

Права панель - це панель вмісту обраної папки. Тут відображається вміст поточної папки, тобто усі її папки, файли і ярлики. Для перегляду вмісту іншої папки достатньо клацнути на її значку на лівій панелі, або обрати її у відчиненому списку Адресного рядку. Вікно вмісту аналогічно вікну відкритої папки. Зображення його об'єктів залежить від обраного режиму перегляду: дрібні або великі значки, список або таблиця. Поміняти режим перегляду можна за допомогою меню Вид або відповідною кнопкою панелі інструментів. Зауважимо, що, якщо обраний режим Таблиця, то користувач, крім імені, одержує більш повну інформацію про об'єкти у виді стовпчиків: розмір, тип, дата створення (зміни). Заголовки стовпчиків являють собою кнопки, що використовуються для упорядкування об'єктів (сортування). При щиглі на цій кнопці відбувається сортування по зростанню (за абеткою), при повторному - по убуванню. Сортування можна також здійснити за допомогою команди Упорядочить значки меню Вид.

Виконайте наступні вправи:

v    Щелкніть мишею на диску С:

v    У рядку Меню виконайте команду Вид – Крупные значки. У цьому режимі права панель вікна використовується максимально

v   У рядку Меню виконайте команду Вид – Мелкие значки.

v    Клацніть правою клавішею миші на одній з папок. Перегляньте відчинене контекстне меню.

v   Клацніть правою клавішею миші  на одному з файлів. Перегляньте відчинене контекстне меню. Команди, які можна виконати з папками та файлами, різняться і це відображено у контекстному меню (Быстрый просмотр)

v   Виконайте команду Вид – Список. У цьому режимі у правій панелі вікна зберігається зображення у вигляді Мелкие значки, але вони відсортовані по типу, тобто, спочатку перераховані папки, а потім - файли.

Об'єкти правої панелі відчиняються звичайним засобом.: подвійним щиглем, а також за допомогою команди Открыть меню Файл або контекстного меню. Якщо це папка, то з'являється вікно, у якому відображаються її об'єкти. Якщо це файл, то Windows запускає програму, у якій він був створений, і завантажує цей документ.

Є можливість змінити ширину панелей вікна Проводник. Потрібно встановити покажчик миші на розділювальну смугу між ними. Він прийме вид горизонтальної стрілки     . З її поміччю перетаскують смугу в потрібному напрямку. Аналогічно змінюється ширина стовпчиків у режимі перегляду Таблиця. Покажчик при цьому встановлюється на розділювальну лінію між кнопками. Автоматично змінюється ширина стовпчиків при подвійному щиглику лівою клавішею миші на розділювальній смузі між кнопками.

Виконайте наступні вправи:

v    Змініть розмір лівої панелі вікна.

v    У рядку Меню виконайте команду Вид – Таблица. Змініть ширину любого з трьох стовпчиків у правій панелі вікна.

v    Відсортуйте вміст правої панелі вікна за абеткою та навпаки, по даті створення документів. Використовуйте для цього кнопки підписів стовпчиків.

v    Автоматично змініть ширину стовпчиків за допомогою подвійного щиглика лівою клавішею миші на розділювальній смузі між кнопками.

Управління зображенням інформації у вікні програми Проводник здійснюється за допомогою меню Вид – Свойства папки на вкладках: Общие, Вид, Типы файлов.

v   Перегляньте можливості меню Вид – Свойства папки на вкладках: Общие, Вид, Типы файлов.

 

3.Операції з об'єктами у вікні Провідника

Пошук об'єктів, а також швидкий перегляд текстових файлів здійснюється в правій панелі так само, як і у відкритому вікні папки.

Виконайте наступні вправи:

v   Сервис – Найти – файлы и папки.

v   У відчиненому діалоговому вікні встановити прапорець у меню Параметры – Сохранять результаты, Файл – Сохранять условия поиска

v    Ввести у поле вводу ім’я Winrar

v   Виконати команду Найти

 

4. Створення нових папок у вікні Проводника.

1). Створити папку РВ_N на Рабочому столі (N – номер групи).

2). Створити папку ПБ_N на диску D: у папці Class.

3). Створити папку Example у папці ПБ_N.

 

5. Копіювання і переміщення об'єктів

1). Скопіювати файл з розширенням .doc з будь якої папки диску D: в папку Example перетаскуванням правою клавішею миші з правої панелі на ліву панель.

2). Перемістити  файл з розширенням .doc з будь якої папки диску D: в папку Example перетаскуванням правою клавішею миші з правої панелі на ліву панель.

3). Скопіювати папку Example на свою дискету за допомогою лівої клавіші миші.

 

II. Керування об'єктами файлової структури у вікні Windows Commander

 

1.              Запустити  програму Windows Commander. Вивчити структуру вікна.

На лівій і правій панелях відображається вміст магнітних дисків або папок у виді меню. Щоб відкрити папку, потрібно підвести курсор до папки і натиснути <Enter>. Для повернення на рівень нагору, потрібно підвести курсор до значка з зображенням стрілки, яка направлена нагору і натиснути <Enter>. Натискання <Enter> можна замінити подвійним щигликом миші.

2.              Змінити накопичувач, відображений на панелі.

Для цього потрібно одночасно натиснути комбінацію клавіш <Alt>+<F1>(<F2>) для лівої (правої) панелі і вибрати потрібний диск. Можна також скористатися кнопками з зображенням імен дисків.

Переключення між панелями здійснюється за допомогою клавіші <Tab>.

3.              Відобразіть структуру диска D: у виді дерева.

Для цього потрібно натиснути клавіші Alt-F2 і вибрати диск D: або скористатися відповідною кнопкою, що відображає потрібний диск. Потім виконати команду Вид – Дерево (<Ctrl>+<F8>). Для зміни вигляду відображеної інформації у вікні потрібно виконати команду Вид – Краткий (Полный).

4.              Здійснить виділення окремих об'єктів і груп об'єктів диска D:,  а потім скасуйте виділення за допомогою клавіші <Insert>.

5.              За допомогою клавіші <+> додаткової клавіатури здійсніть виділення всіх об'єктів диска D:, що мають розширення .doc.

Для цього, натисніть клавішу <+> і у вікні, що з'явилося, наберіть *.doc. і натисніть кнопку ОК. Інший спосіб: команда Выделение – Выделить группу.

Скасуєте виділення. Для цього, натисніть клавішу <-> і у вікні, що з'явилося, наберіть *.doc. і натисніть кнопку <ОК>. Інший спосіб - команда Выделение – Снять выделение.

6.                   Створити папку Група № на диску D:. Потім у папці Група № створити папку Приклади.

Для цього, на одній з панелей зробіть поточним диск D:.  Потім натиснути функціональну клавішу <F7> і у вікні, що з'явилося, ввести ім'я папки. Аналогічним образом створюється папка Приклади.

7.                    Створити на своїй дискеті два файли: Оголошення .txt та Запрошення.doc.

8.                   Скопіювати файли Оголошення і Запрошення зі своєї дискети в папку Група № диска D:.

Відкрити на правій панелі диск D: і потім папку Група № . Відкрити на лівій панелі диск А:. Виділити файл Оголошення.txt і натиснути клавішу <F5>, підтвердити копіювання. Таким же чином скопіюйте другий файл.

9.       Здійснити переміщення файлів Оголошення і Запрошення з папки Група №  на диск D: . Потім скопіюйте їх на колишнє місце.

Для цього необхідно відкрити диск D: на лівій панелі. Відкрити папку Група № на правій панелі. Виділити файли в групу і натиснути клавішу <F6>, підтвердити переміщення. Потім скопіюйте файли в папку Група № на колишнє місце.

10.             Видалити файл Оголошення.txt  з диска D: .

Для цього необхідно виділити файл Оголошення.txt  і натиснути клавішу <F8>, потім підтвердити видалення.

11.     Відобразити повну інформацію про файли папки Група №.

Для цього необхідно виконати команду  Вид – Подробный.

12.   Відобразити об'єкти папки Група №

а) за абеткою імен;

б) у порядку убування дати останнього відновлення;

в) за абеткою розширень імен;

г) у порядку убування розмірів файлів;

д) у порядку, у якому файли записувалися в папку.

Для цього варто скористатися меню Вид.

13.  Зробити перегляд файлу Запрошення.doc (розташований у папці Група №).

Для цього необхідно скористатися клавішею <F3> або командою Вид – Быстрый просмотр.

14.  Зробити редагування файлу Запрошення.doc: увести своє прізвище.

Для цього необхідно скористатися клавішею <F4>.

15.  Виконати пошук папки Приклади на диску D:, а потім - пошук файлів, у яких є ваше призвище.

Для цього необхідно виконати команду  Команды (Инструменты) – Поиск файлов… (Поиск…).