3.3 Багатоточечні мости і потенціометри
Автоматичні мости і потенціометри з дисковою діаграмою служать для виміру, запису і регулювання температури в одній точці. При вимірі в двох, трьох і більше точках застосовуються кілька одноточечних приладів. Це здорожує технологічну установку, ускладнює обслуговування й утрудняє зіставлення результатів видаваної інформації.
Запис у полярних координатах менш наочна, а швидкість обертання діаграми постійна і відносно мала. Прилади з обертовою шкалою і шкалою, що показує, не передбачають запису.
З метою виключення цих недоліків застосовуються багатоточечні прилади з записом на стрічковій діаграмі. Вони призначені для виміру, регулювання і запису температури в 3, 6, 12, 24 точках.
Принципові вимірювальні схеми багатоточечних автоматичних мостів і потенціометрів не відрізняються від вимірювальних схем одноточечних приладів. На відміну від одноточечних приладів багатоточечні мають відповідне число чутливих елементів (ТС або ТП 3, 6, 12, 24 ...), що за допомогою багатопозиційного двополюсного перемикача по черзі включаються у вимірювальну схему і вимірюють зміну параметра у відповідній точці.
Двохполюсний багатопозиційний перемикач конструктивно виконаний з кількох пар нікелевих ламелей із двома струмозйомними кільцями, включеними в мостову схему. Схема електроз’єднань визначається кількістю точок виміру (1, ..., n). З'єднання панелей з струмозйомними кільцями здійснюється за допомогою рухливих срібних контактів на обіговому пристрої.
Багатопозиційний перемикач може бути використаний у системах автоматичного контролю опитувального типу (рис. 3.8).
Рис. 3.8 – Система автоматичного контролю опитувального типу
Більш широке застосування він знайшов в автоматичних багатоточечних приладах. Багатоточечний електронний автоматичний міст (рис. 3.9) забезпечує вимір температури по черзі в кожному з термометрів опорів, що підключаються багатопозиційним перемикачем. Переміщення обігового пристрою на включення термометрів опорів здійснюється автоматично синхронним двигуном. При включенні кожного з термометрів опорів вимір здійснюється, як одноточечним приладом. Деяка відмінність спостерігається в роботі системи видачі інформації, обумовлена особливістю її конструкції:
Рис. 3.9 – Принципова схема багатоточечного електронного автоматичного моста: 1 – термометр опору; 2 – вимірювальний міст; 3 – реохорд; 4 – багатопозиційний перемикач; 5 – електронний підсилювач; 6 – реверсивний двигун; 7 – синхронний двигун; 8 – шкала відліку; 9 – друкуюча каретка; 10 – діаграмна стрічка
Автоматичні багатоточечні потенціометри мають як датчики – термопари, а метод виміру потенціометричний. Незважаючи на очевидні достоїнства цих приладів і широку поширеність їх у практиці автоматизації періодичність виміру температури і відповідно відсутність в оператора інформації в визначений час накладає обмеження на їх впровадження для автоматичного захисту швидкорухливих пожежо- та вибухонебезпечних технологічних процесів.