4.3 Рекомендації з проектування та монтажу АСПВ
Порядок проектування АСПВ для захисту замкнутого технологічного устаткування повинен бути наступним.
1. Визначити перелік потенційно вибухонебезпечного устаткування, у якому може виникнути вибух. При цьому слід вважати, що вибух може статися у тім устаткуванні, у якому постійно чи періодично хоча б випадково (навіть у результаті помилок) можуть утворюватися горючі газоподібні чи пилоподібні суміші.
2. Визначити перелік устаткування, вибухозахист якого може бути забезпечено за допомогою більш простих і доступних засобів, наприклад, запобіжних мембран, вибухових клапанів і т.д. При цьому аналізі необхідно враховувати насамперед можливість викиду середовища в атмосферу, оцінивши ступінь його шкідливості і ступінь пожежної небезпеки викиду продуктів вибуху.
3. Визначити перелік устаткування, умови роботи в якому не відповідають умовам роботи елементів СЕАВ. До такого устаткування відносяться:
4. Визначити перелік устаткування (виключивши устаткування, про яке йшлося в п. 2 і 3), що доцільно захистити за допомогою АСПВ.
5. Визначити можливість поширення полум'я по технологічних комунікаціях і необхідність його локалізації.
Для локалізації полум'я пилоповітряних сумішей рекомендується використовувати полум'явідсікачі ПО, а для локалізації полум'я парогазоповітряних сумішей – полум’явідсікачі ПО-1Ш. Зрошувачі АТ можуть використовувати для локалізації полум'я пилових і газових сумішей.
6. Здійснити вибір і визначити кількість різних елементів системи: вибухореєструючої апаратури і виконавчих пристроїв.
Для придушення вибухів парогазоповітряних сумішей рекомендується як датчик використовувати сигналізатор полум'я „Сиріус”, а коли робочим середовищем є пил як датчик доцільніше використовувати індикатор вибуху ІВ-1 або пристрій командний ПК-1.
Виконавчі пристрої повинні бути встановлені на апараті таким чином, щоб максимально забезпечувався рівномірний розподіл вогнегасної речовини по всьому об’єму, що захищається.
Кількість виконавчих пристроїв залежить від об’єму апарата, що захищається, і визначається з урахуванням розмірів смолоскипа розпилу кожного пристрою.
7. Здійснити вибір ефективної вогнегасної речовини і встановити її кількість.
Для придушення вибухів більшості пилоутворюючих продуктів органічного походження рекомендується застосовувати як вогнегасні речовини воду та вогнегасні порошки, а для придушення газових вибухів – вогнегасні порошки і хладони. Допускається застосування інших вогнегасних речовин, що забезпечують ефективне придушення вибухів, і комбінованих вогнегасних речовин: порошок + хладон, порошок + азот, вода + хладон та ін. Вибір ефективних складів необхідно здійснювати експериментально.
8. Розробити алгоритм спрацьовування виконавчих пристроїв АСПВ.
При монтажі системи елементів вибухозахисту доцільно дотримуватися наступних рішень.