11.2. Організація пожежобезпечної експлуатації електроустановок


Відповідно до вимог "Правил пожежної безпеки в Україні" власник підприємства зобовязаний забезпечити обслуговування та технічну експлуатацію електроустановок, у тому числі електроустановок слабкого струму. Для цього призначається особа, відповідальна за протипожежний стан електроустановок

Особа, призначена відповідальною за протипожежний стан електроустановок (головний енергетик, енергетик, інженерно-технічний працівник відповідної кваліфікації), зобовязана:

– організовувати і проводити профілактичні огляди та планово-попереджувальні ремонти електрообладнання й електромереж, а також своєчасне усунення порушень, які можуть призвести до пожежі;

– забезпечувати правильність застосування електрообладнання, кабелів, електропроводок залежно від класу пожежо- та вибухонебезпечності зон і умов навколишнього середовища, а також справний стан апаратів захисту від коротких замикань, перевантажень та інших небезпечних режимів робіт;

– організовувати навчання та інструктажі чергового персоналу з питань пожежної безпеки під час експлуатації електроустановок.

У разі неможливості технічного обслуговування електроустановок силами персоналу підприємства власник має укласти договір на планове технічне обслуговування зі спеціалізованою організацією (із кваліфікованими фахівцями).

Як правило, функцію особи, відповідальної за протипожежний стан електроустановок, виконує особа, відповідальна за електрогосподарство, яка призначається, відповідно до вимог "Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів", для безпосереднього виконання функцій щодо організації експлуатації електроустановок.   

Особа, відповідальна за електрогосподарство, – електротехнічний працівник, в обовязки якого входить безпосереднє виконання функцій щодо організації технічної та безпечної експлуатації електроустановок споживача, призначення якого здійснюється наказом керівника споживача. Електротехнічний працівник – працівник, посада або професія якого повязана з обслуговуванням електроустановок і який пройшов перевірку знань з питань технології робіт, правил пожежної безпеки та охорони праці. 

Електричне господарство (електрогосподарство) – будівлі, споруди, устаткування, призначені для виробництва або перетворення, передачі, розподілу чи споживання електричної енергії. 

Особу, відповідальну за електрогосподарство, та особу, яка буде її заміщати, призначають з числа спеціалістів, які мають необхідну кваліфікацію та пройшли навчання з питань технічної експлуатації електроустановок, правил пожежної безпеки та охорони праці. 

Після успішної перевірки знань з питань технічної експлуатації електроустановок, правил пожежної безпеки та охорони праці та присвоєння цим особам IV групи з електробезпеки для обслуговування електроустановок напругою до 1000 В та V групи з електробезпеки для обслуговування електроустановок напругою понад 1000 В ці особи наказом власника допускаються до виконання своїх обовязків. 

За наявності у власника посади головного енергетика обовязки особи, відповідальної за електрогосподарство, як правило, покладаються на нього. Допускається виконання обовязків особи, відповідальної за електрогосподарство, та/або її заступником, за сумісництвом. 

Організація вищого рівня споживача може призначати особу, відповідальну за електрогосподарство, для своїх структурних підрозділів. 

Особи, відповідальні за електрогосподарство, проходять не рідше одного разу на три роки періодичне навчання з питань технічної експлуатації електроустановок. 

Споживачі, в яких електрогосподарство включає тільки ввідно-розподільний пристрій, освітлювальні установки, прилади побутового призначення напругою до 220 В, особу, відповідальну за електрогосподарство, можуть не призначати. У цьому випадку відповідальність за технічно грамотне та безпечне користування електроустановкою за письмовою згодою територіального підрозділу Держенергонагляду покладається на керівника споживача. Ця особа повинна пройти навчання у спеціальному навчальному закладі за 8-годинною програмою. Надалі вона проходить інструктаж в енергопостачальній організації з питань технічної та безпечної експлуатації електроустановок в обсязі знань, що відповідає II групі з електробезпеки, про що робиться запис у журналі інструктажу споживачів і в договорі про користування електроенергією. За умови відсутності змін в умовах виробництва та складі електрообладнання періодичність проведення інструктажів установлюється один раз на два роки. 

Обов’язки особи, відповідальної за електрогосподарство, ширше, ніж обов’язки особи, відповідальної за протипожежний стан електроустановок.