2.2. Закон Біо і Савара-Лапласа
Магнітна індукція в будь-якій точці поля навколо провідника з електричним струмом визначається за законом Біо і Савара-Лапласа.
Закон Біо і Савара-Лапласа: будь-який елемент провідника довжиною dℓ зі струмом створює в точці А на відстані від елемента провідника магнітне поле, магнітна індукція якого прямо пропорційна довжині елемента dℓ, величині струму І, синусу кута α між напрямом струму та радіус-вектором, що з’єднує даний елемент із точкою поля, та обернено пропорційна квадрату довжини радіус-вектора (рис. 2.3). Математично закон Біо і Савара-Лапласа записується наступним чином:
. (2.9)

Рис. 2.3 – Пояснення до визначення закону Біо і Савара-Лапласа
Вектор направлений перпендикулярно площі S, в якій розташовано радіус-вектор та елемент dℓ. Напрямок вектора визначається за правилом буравчика: якщо буравчик рухається вздовж елемента провідника за напрямом струму, то один кінець його рукоятки проходить крізь площину S у тому ж напрямку, в якому її пронизує вектор ; при цьому точка, в якій цей кінець рукоятки проходить крізь площу S, повинна знаходитися з того ж боку елемента dℓ, що й точка А.
Струм проходить не по окремих елементах провідника dℓ, а по цільному провіднику визначеної конфігурації. Тому вектор магнітної індукції у будь-якій точці визначається за формулою
. (2.10)
Для ілюстрації застосування закону Біо і Савара-Лапласа визначимо магнітну індукцію в центрі кільцевого провідника зі струмом (рис. 2.4).

Рис. 2.4 – Магнітна індукція кільцевого провідника зі струмом
Радіус-вектор за довжиною дорівнює радіусу кільця R, , . Застосовуємо закон Біо і Савара-Лапласа (2.9):
.
За формулою (2.10) визначаємо магнітну індукцію в центрі кільця:
,
де знак означає інтегрування по замкненому контуру: . Остаточно:
. (2.11)
|