6.1. Основні поняття та класифікація електричних вимірювань

Основні поняття. Вимірювання є основним способом одержання достовірної інформації про властивості обєктів навколишнього матеріального світу.

Вимірювання – експериментальне одержання значення фізичної величини за допомогою спеціальних технічних засобів шляхом порівняння вихідного сигналу з мірою.

Спочатку люди обмежувалися вимірюванням механічних та інших неелектричних величин за допомогою механічних засобів вимірювання. Ці засоби є простими і надійними, але через велику інерційність вони не придатні для виміру величин, що швидко змінюються, а через складність посилення потужності механічними методами мають низьку чутливість. Від таких недоліків вільні пневматичні, оптичні й електричні засоби вимірювання.

На сьогодні найбільш часто застосовними є електричні вимірювальні прилади, які, завдяки цілому ряду позитивних якостей, посіли чільне місце серед засобів вимірювальної техніки. До основних переваг електричних вимірювань відносяться:

– універсальність (можуть вимірюватися і неелектричні величини після їх попереднього перетворення в електричні);

– можливість контролю за приладами з будь-якої відстані, завдяки можливості передачі електричних сигналів по проводах і за допомогою електромагнітних хвиль;

– простота автоматизації вимірювальних процесів, тому що електричні кола мають властивість виконувати логічні операції;

– здатність вимірювати величини, які швидко змінюються, через наявність мало-інерційних електровимірювальних засобів;

– висока чутливість засобів вимірювання і висока точність вимірів, що зумовлені можливістю посилення електричних сигналів.

Перший електричний вимірювальний прилад – прототип електрометра – прилад, призначений для вивчення атмосферної електрики, – створив у 1753 році російський академік Георг Вільгельм Ріхман. Основний розвиток електровимірювальної техніки припав на другу половину XIX сторіччя.

В основі роботи електровимірювального приладу – перетворення електричної енергії в інші види енергії: механічну, теплову, електромагнітну. Для виконання виміру потрібні міра і прилад порівняння (наприклад: міра – гиря, прилад порівняння – ваги з коромислом). У більшості приладів міра при проведенні вимірювань не використовується, тому що вона була застосована при градуюванні шкали приладу і відображена на його шкалі.

Ціна поділки шкали приладу або стала приладу (позначається літерою С) – величина, що показує, на скільки змінюється значення величини, що вимірюється, при переміщенні стрілки (покажчика) приладу на одну поділку його шкали. Ціна поділки шкали приладу – це величина, на яку повинен бути помножений відлік за шкалою у поділках для того, щоб одержати величину, що вимірюється. Наприклад, ціна поділки амперметра визначається за формулою:


                                                 (6.1)


де ΔI – зміна величини сили струму, [А]; Δα – кількість поділок шкали амперметра, на яку перемістилася стрілка за зміни величини сили струму ΔI.

Чутливість приладу (позначається літерою S) – величина, обернена до сталої приладу. Чутливість приладу визначається відношенням збільшення кутового або лінійного переміщення покажчика приладу (у градусах, міліметрах або просто в поділках шкали) до відповідної зміни вимірюваної величини. Наприклад, чутливість амперметра визначається за формулою:


                                                (6.2)


При нерівномірній шкалі чутливість приладу на різних ділянках шкали є різною, оскільки тому самому збільшенню вимірюваної величини будуть відповідати різні кути відхилення стрілки.

Класифікація електричних вимірювань. Вимірювання класифіковані на:

  • електричні й неелектричні;
  • статичні і динамічні;
  • безпосередньої оцінки та порівняння;
  • прямі, непрямі, сукупні.

Ознакою поділу вимірювань на електричні й неелектричні є наявність або відсутність у вимірювальному колі перетворення в електричний сигнал. У більшості випадків неелектричні величини вимірюють електричними методами.

Поділ вимірювань на статичні і динамічні визначається співвідношенням між значеннями статичної і динамічної складової похибки вимірювань.

Метод безпосередньої оцінки полягає в тому, що значення вимірюваної величини визначають за показаннями одного (прямі вимірювання) або кількох (непрямі вимірювання) приладів, які завчасно були проградуйовані в одиницях вимірюваної величини.

Метод порівняння – метод електричних вимірювань, за яких вимірювана величина порівнюється з мірою. Характерною рисою методу порівняння є безпосередня участь мір у процесі вимірювання.

Прямі вимірювання – вимірювання, при яких значення вимірюваної величини знаходять безпосередньо з дослідних даних шляхом порівняння її величини з величиною, відтвореною мірою або шкалою приладу.

Непрямі вимірювання  вимірювання, при яких значення вимірюваної величини знаходять за проміжними результатами, отриманими за допомогою вимірювання інших величин. Наприклад, електричний опір R можна розрахувати за допомогою закону Ома на основі результатів вимірювання напруги U та сили струму I. Непрямі вимірювання застосовують у тих випадках, коли величину неможливо виміряти безпосередньо або коли непрямі вимірювання забезпечують більш високу точність вимірювання.

Сукупні вимірювання  вимірювання декількох однойменних величин, значення яких потім знаходять за допомогою математичного розв’язання системи рівнянь, у яку входять ці величини.