7.7. Маркування електрообладнання загального призначення


Для надійної і безпечної роботи електрообладнання його заключають у корпус (оболонку). Залежно від виконання оболонки, електрообладнання розділяють на два типи – електрообладнання загального призначення та вибухозахищене електрообладнання. Електрообладнання загального призначення повинне мати захисну оболонку, вибухозахищене електрообладнання – вибухозахист. 

Оболонка – частина, що забезпечує захист обладнання від певних зовнішніх впливів і захист в усіх напрямкам від прямих контактів.

Ступінь захисту оболонки – спосіб захисту від доступу до небезпечних частин, попадання зовнішніх твердих предметів і (або) води.

Маркування електрообладнання загального призначення регламенту-ється міждержавним стандартом ГОСТ 14254. Система кодифікації, що застосовується для позначення ступенів захисту, називається код IP (ІР – скорочення від англійського словосполучення "International Protection" – міжнародний захист). Код ІР складається з певного набору літер та цифр – двох характеристичних цифр, додаткової та допоміжної літер. Додаткової та допоміжної літер може не бути.

Перша характеристична цифра позначає захист людини від наближення до небезпечних частин, запобігаючи або обмежуючи проникнення якої-небудь частини тіла людини або предмета, що знаходиться у руках людини, а також захист обладнання всередині оболонки від проникнення зовнішніх твердих предметів:

– цифра "0" – немає захисту;

– цифра "1" – захищено від доступу до небезпечних частин тильним боком руки, захищено від проникнення твердих сторонніх тіл діаметром, рівним або більше 50 мм;

– цифра "2" – захищено від доступу до небезпечних частин пальцем руки, захищено від проникнення твердих сторонніх тіл діаметром, рівним або більше 12,5 мм;

– цифра "3" – захищено від доступу до небезпечних частин інструментом, захищено від проникнення твердих сторонніх тіл діаметром, рівним або більше 2,5 мм;

– цифра "4" – захищено від доступу до небезпечних частин дротом, захищено від проникнення твердих сторонніх тіл діаметром, рівним або більше 1 мм;

– цифра "5" – захищено від доступу до небезпечних частин дротом, захищено від шкідливого проникнення пилу, що цілком не запобігається;

– цифра "6" – захищено від доступу до небезпечних частин дротом, повний захист від проникнення пилу;

– літера "X" – за відсутності нормування. 

Друга характеристична цифра позначає ступінь захисту, що забезпечується оболонкою для захисту обладнання  від проникнення води:

– цифра "0" – немає захисту;

– цифра "1" – захищено від вертикально падаючих крапель;

– цифра "2" – захищено від крапель, що падають під кутом до 15°;

– цифра "3" – захищено від дощу;

– цифра "4" – захищено від суцільного збризкування;

– цифра "5" – захищено від водяних струменів будь-якого напрямку;

– цифра "6" – захист від сильних водяних струменів;

– цифра "7" – захист при зануренні у воду (вказується тиск і час занурення у воду);

– цифра "8" – захист при необмежено довгому зануренні у воду під визначеним обумовленим тиском;

– літера "X" – за відсутності нормування. 

Додаткова літера позначає  захист людини від наближення до небезпечних частин. Застосовується, якщо захист від доступу до небезпечних частин вище захисту, вказаного першою характеристичною цифрою, або захист від пилу відсутній, але є захист людини від наближення до небезпечних частин (перша характеристична цифра замінена літерою X):

– літера "А" – захищено від доступу до небезпечних частин тильним боком руки;

– літера "В" – захищено від доступу до небезпечних частин пальцем руки;

– літера "С" – захищено від доступу до небезпечних частин інструментом;

– літера "D" – захищено від доступу до небезпечних частин дротом.

Допоміжна літера позначає додаткову інформацію про наявність захисту:

– літера "H" – високовольтні апарати; 

– літера "M" – захищено від небезпечного впливу води для обладнання з рухомими частинами у стані руху;

– літера "S" – захищено від небезпечного впливу води для обладнання з рухомими частинами у нерухомому стані;

– літера "W" – особливий захист від зовнішніх факторів. 

Приклад коду IP: IP23CH. Розшифровується наступним чином: IP – літери коду, 2 – перша характеристична цифра (захищено від доступу до небезпечних частин пальцем руки, захищено від проникнення твердих сторонніх тіл діаметром, рівним або більше 12,5 мм); 3 – друга характеристична цифра (захищено від дощу); С – додаткова літера (захищено від доступу до небезпечних частин інструментом); Н – допоміжна літера (високовольтний апарат).