|
Для оцінки пожежної небезпеки технологічних процесів та апаратів важливо знати основні параметри, що характеризують пожежну небезпеку виробничого процесу при повному зруйнуванні технологічного обладнання.
Одним з таких параметрів є визначення маси речовини, що може вийти із зруйнованого обладнання. При цьому слід враховувати, що на виробництві зруйнування одного з апаратів технологічної схеми приводить до розгерметизації всього технологічного блоку, що складається з апарата, що з’єднується з насосом або компресором за допомогою трубопроводів.
Кількість горючих речовин , що виходять назовні з технологічної системи при повному пошкодженні апаратів, визначають за формулою:
(4.9)
де - кількість горючої речовини, що знаходяться в апараті до його пошкодження , кг;
, - кількість горючих речовин, що виходять із трубопроводів відповідно до моменту їх відключення та після перекриття засувок або інших запірних пристроїв, кг;
– кількість горючих речовин, що додатково може надійти до приміщення при аварії за рахунок подачі насоса або компресора до повного їх відключення, кг.
Для апаратів з рідинами або скрапленими горючими газами кількість горючої рідини mр, що виходить назовні при розгерметизації технологічного блоку, визначається за формулою:
(4.10)
а для апаратів із стисненими горючими газами кількість горючого газу можна розрахувати за формулою:
(4.11)
де - геометричний внутрішній об’єм апарата, м3;
- ступінь заповнення апарата (для апаратів з горючими газами ε=1);
- робочий тиск середовища в апараті, Па;
, - відповідно продуктивність насоса або компресора (або пропускна спроможність трубопроводу),
- тривалість відключення спонукача витрати або запірного пристрою на трубопроводах, с. Тривалість відключення насоса або компресора дорівнює 120 с (при автоматичному відключенні спонукача витрат або перекриття запірного пристрою на трубопроводах) та 300 с (при ручному відключенні);
- відповідно довжина (м) та площа перерізу ділянки трубопроводу (від аварійного апарата до запірного пристрою), з якого відбувається витікання рідини або газу;
, - відповідно густина рідини або газу за робочою температурою середовища в апараті;
k - число ділянок трубопроводів, що примикають до аварійного апарата.
Таким чином, пожежна небезпека технологічного обладнання при його пошкодженнях та аваріях залежить не тільки від пожежовибухонебезпечних властивостей речовин, що виходять назовні, але і від їх кількості, що, в свою чергу, визначається виходячи з об’єму та ступеня заповнення апарата, від розмірів трубопроводів, що живлять апарат, від способу виявлення аварії та умов відключення технологічної системи.
|