ПОЖЕЖНА ПРОФІЛАКТИКА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ

6.2 Тепловий прояв механічної енергії


При перетворенні механічної енергії в теплову тіла, що виконують роботу, нагріваються. Механічна енергія та еквівалентна їй кількість тепла пов'язані між собою співвідношенням:

                                                (6.9)

де А - робота, кГм;

Q - кількість тепла, ккал;

427 - механічний еквівалент теплоти, кГм/ккал.

Температура, що при цьому досягається, залежить від багатьох факторів. Аналіз такого розігріву ускладнюється тим, що процеси нагрівання в цьому випадку протікають найчастіше в умовах нестаціонарного режиму. У загальному виді температура тіл, що нагріваються від теплоти тертя, буде залежати від коефіцієнтів тертя, маси тіл, що доторкаються, питомої теплоємності матеріалу, коефіцієнтів теплопровідності, коефіцієнтів теплообміну з повітрям, температури навколишнього середовища і т.д.

В умовах виробництва небезпечна в пожежному відношенні зміна температури тіла в результаті здійснення механічної роботи спостерігається при ударах твердих тіл (іноді супроводжуються утворенням іскор), поверхневому терті тіл під час взаємного переміщення їх одне відносно одного, механічній обробці твердих горючих речовин різальними інструментами і т.д. Підвищення температури відбувається також при адіабатичному стисненні газів і пресуванні пластичних мас.

« 6.1.5 Іскри при роботі топок і двигунів6.2.1 Іскри, що утворюються при ударах твердих ма-теріалів »


© 2004 Академя гражданской защиты Украины