ПОЖЕЖНА ПРОФІЛАКТИКА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ

6.2.5 Нагрівання тіл при терт


Усяке переміщення дотичних одне з одним тіл вимагає витрати енергії на подолання роботи сил тертя. Ця енергія перетворюється в теплоту. Кількість тепла, що виділяється, залежить від виду тертя. Найбільшими за величиною будуть сили, що виникають при сухому і напівсухому терті. Ці види тертя найбільш небезпечні у відношенні можливого розігріву тіл.

За інших рівних умов сили тертя при ковзанні більше, ніж при коченні, і, отже, у цьому випадку буде виділятися більше тепла.

Величина сили тертя залежить не тільки від виду тертя, але і від природи тертьових поверхонь, їхнього фізичного стану (забруднення, шорсткості), тиску, розміру поверхні та її початкової температури. Усі ці фактори повинні враховуватися коефіцієнтом тертя. Оскільки майже вся енергія, затрачувана на подолання роботи сил тертя, переходить у теплоту (лише незначна частина її витрачається на зношення поверхонь і коливальні рухи), можна визначити кількість тепла Qтер:

                                                    (6.21)

де f - коефіцієнт тертя, що залежить від матеріалу тертьових поверхонь, їхнього стану та якості змащення;

N - навантаження, кг;

L - величина відносного переміщення тертьових тіл, м.

При нормальному стані і правильній експлуатації тертьових пар тепло, що виділилося, вчасно відводиться спеціальною системою охолодження Qохол і в навколишнє середовище Qвтр забезпечуючи підтримку температури на заданому рівні, тобто, якщо

                      (6.22)

Порушення цієї рівності, тобто збільшення кількості тепла, що виділяється, чи зменшення тепловтрат приведе до підвищення температури тертьових тіл. З цієї причини відбуваються загоряння в підшипниках машин і апаратів, перегріви сильно затягнутих сальників, перегріви і запалення транспортерних стрічок і приводних ременів, загоряння волокнистих матеріалів при намотуванні їх на обертові вали, перегріви за механічною обробки твердих горючих матеріалів.

« 6.2.4 Іскри, що утворюються при ударах рухомих ме-ханізмів о нерухомі частини машин6.2.6 Перегріви підшипників »


© 2004 Академя гражданской защиты Украины