ПОЖЕЖНА ПРОФІЛАКТИКА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ
7.3.3 Аварійний випуск горючих парів і газів
У разі виникнення аварійної ситуації при експлуатації апаратів, які працюють під тиском, необхідно застосовувати відповідні заходи з випуску горючих парів чи газів з цих апаратів в атмосферу за допомогою спеціальних випускних ліній або запобіжних клапанів. Але в цьому випадку виникає загазованість зовнішнього повітряного простору над територією виробничого підприємства і, як наслідок, не виключається можливість утворення вибухонебезпечних паро-газоповітряних сумішей.Для того, щоб зменшити імовірність утворення вибухонебезпечних концентрацій, випускні лінії розраховуються, а до їх улаштування та експлуатації пред'являються певні вимоги.Лінії аварійного випуску парів або газів можуть монтуватись як для кожного апарата окремо, так і об’єднуватись загальним колектором. Аварійне скидання газу може бути автоматичним і ручним.Система захисту реактора для полімерізації етилену, яка приведена на рис. 7.12, працює наступним чином.
Рисунок 7.12- Схема автоматичного захисту реактора
1 - реакційний змійовик; 2 - первинний манометр; 3-вторинний манометр; 4 - електроконтактний манометр; 5- соленоїдний клапан; 6 - золотник; 7 - випускний клапан золотника; 8 - мембранний пневматичний клапан; 9 - сепаратор високого тиску; 10 - редукційний клапан прямої дії; 11, 12 - вентилі ручного випуску
За умов підвищення тиску понад заданий електроконтактний манометр замикає ланцюг живлення обмотки соленоїдного клапана, яка втягує сердечник, що з’єднаний з поршнем золотникового пристрою. При цьому відкривається випускний золотниковий клапан і скидається тиск робочого повітря від мембранного пневматичного клапана. Мембранний клапан, в свою чергу, відкривається і випускає етилен з реактора в навколишнє середовище. У разі виникнення пожежі може бути здійснено ручний випуск, як із реактора, так і з сепаратора високого тиску. Аварійне скидання в умовах пожежі можна також автоматизувати. З цією метою до ланцюга обмотки клапана додається датчик, який реагує на підвищення температури в приміщенні під час пожежі.За наявності значної кількості ємнісної апаратури використовують загальні факельні установки для спалювання газу, що викидається. При аварійному скиданні великої кількості газу або парів та при відсутності пристроїв для їх факельного спалювання доцільно влаштовувати тимчасовий факел.Аварійне скидання у випускну лінію або на факел при підвищенні тиску в апаратах здійснюється за допомогою запобіжних клапанів.
|
© 2004 Академя гражданской защиты Украины