Електротехніка та пожежна профілактика в електроустановках

Передмова


Курс "Електротехніка і пожежна профілактика в електроустановках" умовно можна розбити на дві частини:

1) електротехніка;

2) пожежна профілактика в електроустановках.

Електротехніка - наука про застосування електричної енергії для практичних цілей.

Виникненню електротехніки як прикладної науки передував досить тривалий період накопичення знань про електрику та магнетизм. Великий внесок у її розвиток зробили російські вчені М.В.Ломоносов, Е.Х.Ленц, П.Н.Лодигін, М.О. Доливо-Добровольський та інші; радянські - М.А.Бонч-Бруєвич, С.І.Вавилов, А.Ф.Іоффе, Є.О. Патон та інші.

З усіх видів енергії (теплова,  хімічна,  механічна,  ядерна, електрична, світлова) електрична  енергія найбільш зручна і універсальна. Вона порівняно легко утворюється, передається  на значні  відстані,  перетворюється  в  інші види енергії.

В Російській імперії (до складу якої на той час входила Україна) перша електростанція потужністю 1,2 МВт з напругою 250 В постійного струму була побудована в 1893 р. А.Н. Шенсковичем у м. Новоросійську. Зараз встановлена електрична потужність підприємств Міненерго України перевищує 32 ГВт. У складі Міненерго 104 енергоблока на атомних, гідро- і теплових електростанціях.  Промисловість споживає близько 50 відсотків виробленої електроенергії.

Аналіз сучасного стану систем енергетики показує, що:

1. Виробництво  електроенергії  на теплових  електростанціях екологічно шкідливе,  йде скорочення обсягів видобутку вугілля, нафти та газу.  Нарощування потужностей гідроелектростанцій є достатньо важким. Тому основний напрямок подальшого розвитку електроенергетики вбачається в будівництві атомних електростанцій (не дивлячись на відомі наслідки Чорнобильської трагедії).

2. Електрообладнання, що знаходиться в експлуатації, старе, вимагає ремонту і заміни. Стан ускладнюється відсутністю достатнього фінансування.

3. Відзначені явища збільшують можливість виникнення небезпечних режимів роботи електроустановок, що можуть призвести до аварій та навіть катастроф.

4. У сучасних умовах особливо значущим є енергозбереження.

Предмет другої складової частини курсу - пожежної профілактики в електроустановках - ясний з назви.  Це  комплекс  заходів, спрямованих на  запобігання  виникнення небезпечних ситуацій в електроустановках, що можуть призвести до пожеж.

Важливість предмета  для робітників пожежної охорони підтверджується статистичними даними. Якщо всі пожежі прийняти за 100 %,  то  пожежі, що  відбулися через порушення правил улаштування та експлуатації електрообладнання, становлять приблизно 25 %. Незадовільний стан справ з пожежами в країні обумовлений, з одного боку, невиконанням вимог робітників пожежної охорони, несвоєчасною заміною застарілого і зношеного обладнання, а  з  іншого  боку,  - недоліками в організації служби і профілактичної роботи підрозділів  пожежної  охорони, слабким контролем за станом справ на об’єктах, невжиттям заходів щодо попередження пожеж.

Життя потребує,  щоб  у всіх сферах господарства країни,  у тому числі і в пожежній  охороні,  працювали  висококваліфіковані спеціалісти. Для того, щоб виявити порушення в улаштуванні і при експлуатації електроустаткування,  а  також запропонувати правильне рішення, співробітник пожежної охорони повинен знати будову, принцип дії і пожежну небезпеку електроустановок і електричних мереж,  мати практичні навички щодо виявлення пожежонебезпечних ситуацій, розробки протипожежних заходів, проведення агітаційно-роз'яснювальної роботи.

Знання понять і законів електротехніки потрібно не тільки для проведення профілактичної роботи, але і для особистої безпеки співробітників пожежної охорони  при гасінні пожеж (та й у повсякденному житті). Однією з причин загибелі робітників пожежної охорони на пожежі є ураження електричним струмом

« ЕтаППЕРозділ І. Електротехніка »


© 2006 Академія цивільного захисту України