Електротехніка та пожежна профілактика в електроустановках
3.1 Основні параметри, що характеризують змінний струм.
Змінним називається струм, зміна якого за величиною і напрямком повторюється періодично через рівні проміжки часу Т. Умова періодичності має вид: i(t)=i(t+T)=... =i(t+k×T), (3.1) де t, [с] - час, k=0,1,2,3,... . Ми розглядаємо тільки змінний струм, що змінюється за синусоїдальним законом (може бути пилкоподібної, прямокутної форми і т.п.). У народному господарстві найбільш широке застосування знайшов саме синусоїдальний змінний струм, тому що генератори дають форму кривої ЕРС, близьку до синусоїдальної, і за цієї формі кривої досягається найбільша економічність при передачі і застосуванні електричної енергії. Графік змінного струму, що змінюється за синусоїдальним законом, показаний на рисунку 3.1.
Рис.3.1 - Змінний однофазний струм Аналітична форма запису синусоїдальної величини:
(3.2) Основні параметри змінної синусоїдальної величини: 1) миттєве значення (позначається малими літерами: струм - i, напруга - u, ЕРС - е) - значення змінної величини в будь-який момент часу t; 2) амплітудне значення (позначається великими літерами з індексом "m", струм - Im, напруга - Um, ЕРС - Еm) - найбільше миттєве значення величини, що періодично змінюється за синусоїдальним законом; 3) період (позначається Т, [c]) - найменший інтервал часу, після закінчення якого миттєві значення змінної величини повторюються в тій же послідовності; 4) циклічна частота (позначається f=1/T, [Гц]) - величина, зворотня по відношенню до періоду, виражає кількість періодів у секунду. Стандартна (технічна) частота для промислових установок в Україні (СНД) - 50 Гц. 5) кутова частота: , рад/с; (3.3) 6) діюче значення (позначається прописними літерами без індексів: I, U, E) дорівнює величині такого постійного струму, який за час, рівний одному періоду змінного струму, виділяє в тому ж опорі таку ж кількість тепла, що і при проходженні змінного струму. Наприклад: (3.4) Кількість тепла, що виділяється при проходженні постійного струму I в опорі r за час t: . Кількість тепла, що виділяється змінним струмом у тому ж опорі за час dt: dQ=i2× r ×dt, а за період Т: . Звідкіля: 7) фаза ( wt, [рад]) - електричний кут, що визначає положення змінної величини в деякий момент часу. 8) початкова фаза (позначається y, [рад]) - електричний кут, що визначає значення змінної величини в початковий момент часу.
Приклад: i=Іmsin(wt+Y) (3.5) 9) зсув фаз - різниця початкових фаз двох синусоїдальних величин однієї частоти: Y12 = Y1 - Y2. (3.6) Та величина, у якої позитивні амплітудні значення досягаються раніше, ніж у другої, називається випереджаючою за фазою, а та, у котрої ті ж значення досягаються пізніше, - відстаючою за фазою. Якщо дві синусоїдальні величини мають однакові початкові фази, то вони збігаються за фазою. Якщо кут зсуву фаз дорівнює 1800 , то говорять, що синусоїдальні величини знаходяться у протифазі.
|
© 2006 Академія цивільного захисту України