Електротехніка та пожежна профілактика в електроустановках
6.4 Розширення меж вимірів.
Розширення межі виміру амперметру. Силу струму в колі вимірюють амперметром. Обмотки приладу мають порівняно невеликий опір, тому вони включаються послідовно з струмоприймачами. Для розширення меж виміру амперметрів застосовуються шунти. Шунт - це опір, що включається паралельно амперметру (рис.6.7):
Для цієї схеми за 1-им законом Кірхгофа: , , (6.10) де n - коефіцієнт, що показує, у скільки разів струм, що вимірюється, перевищує номінальний струм амперметра (коефіцієнт шунтування). Для розширення меж виміру амперметрів при змінному струмі застосовують вимірювальні трансформатори струму: . Розширення межі виміру вольтметру. Напруга вимірюється вольтметрами, обмотки яких мають великий опір (чим більше опір вольтметра V , тим менше похибка його вимірів).
Рис.6.8 - Розширення межі виміру вольтметра до нього. Для розширення межі виміру вольтметра послідовно йому включається додатковий опір (рис. 6.8) за умови: але тоді (6.11) де - коефіцієнт, що показує, у скільки разів вимірювана напруга більше за номінальну напругу U. Питання для самоконтролю за темою "Електричні вимірювання та прилади": 1. Класифікація електричних вимірів. 2. Похибка виміру. 3. Принцип дії магнітоелектричних приладів. 4. Принцип дії електромагнітних приладів. 5. Принцип дії електродинамічних приладів. 6. Принцип дії феродинамічних приладів. 7. Принцип дії індукційних приладів. 8. Розширення межі виміру амперметру. 9. Розширення межі виміру вольтметру.
|
© 2006 Академія цивільного захисту України