ОРГАНІЗАЦІЯ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ

1.2 Основні терміни та визначення


Надзвичайна ситуація (НС) – порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об’єкті або території, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, яка призвела (може призвести) до загибелі людей та (або) значних матеріальних втрат.

Класифікація НС – система, згідно з якою НС поділяються на класи і підкласи, залежно від їх характеру.

Класифікаційна ознака НС – технічна або інша характеристика аварійної ситуації, що дає змогу віднести її до надзвичайної.

Порогове значення класифікаційної ознаки НС – визначене у встановленому порядку значення технічної або іншої характеристики конкретної аварійної ситуації, що дає змогу віднести її до надзвичайної.

Екстремальна подія техногенного, екологічного або природного характеру – подія, що визначається істотним різким відхиленням від норми проходження процесів або явищ.

Під нормою треба розуміти таке проходження процесів або явищ, до якого населення та виробництво пристосувалось шляхом тривалого досвіду або спеціальних науково-технічних розробок.

Техногенна НС – стан, за якого внаслідок виникнення джерела техногенної надзвичайної ситуації на об’єкті, визначеній території або акваторії порушуються нормальні умови життя і діяльності людей, виникає загроза їх життю та здоров’ю, наноситься шкода майну населення, народному господарству і навколишньому природному середовищу.

Джерело техногенної НС – небезпечна техногенна подія, внаслідок якої на об’єкті, визначеній території або акваторії виникла техногенна надзвичайна ситуація.

Аварія – небезпечна подія техногенного характеру, що створює на об’єкті, території або акваторії загрозу для життя і здоров’я людей і призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів чи завдає шкоди довкіллю.

Катастрофа – великомасштабна аварія чи інша подія, що призводить до тяжких, трагічних наслідків.

Техногенна небезпека – стан, внутрішньо притаманний технічній або технологічній системі, виробничому або транспортному об’єкту, що може реалізуватися факторами ураження на людину та навколишнє природне середовище у вигляді прямої чи побічної шкоди.

Фактори ураження джерела техногенної НС – складові небезпечної події, які характеризується фізичними, хімічними і біологічними діями і проявами, що мають відповідні параметри.

Дія джерела ураження техногенної НС – негативний вплив одного або сполучених факторів ураження техногенної НС на життя та здоров’я людей, тварин і рослин, об’єкти господарської діяльності та навколишнє природне середовище.

Природна НС – обстановка на визначеній території або акваторії, яка склалась внаслідок дії природних факторів ураження і може потягти або потягла людські жертви, нанесла шкоду здоров’ю людей і тварин, природному середовищу, а також призвела до значних матеріальних втрат і порушення нормальної життєдіяльності суспільства.

Джерело природної НС – небезпечне природне явище або процес, внаслідок якого на визначеній території або акваторії виникла або може виникнути надзвичайна ситуація.

Фактори ураження джерела природної НС – складові небезпечного природного явища або процесу, що викликані джерелом природної НС і характеризуються фізичними, хімічними, біологічними, атмосферними та геологічними діями і проявами, які визначені або виражені відповідними параметрами.

Дія джерела ураження природної НС – негативний вплив одного або сполучених факторів ураження природної НС на життя та здоров’я людей, тварин і рослин, об’єкти господарської діяльності та навколишнє природне середовище.

Небезпечне природне явище – подія природного походження або результат діяльності природних процесів, які за своєю інтенсивністю, масштабом поширення і тривалістю можуть вражати людей, об’єкти економіки та довкілля.

Стихійне лихо – руйнівне природне або природно-антропогенне явище чи процес значного масштабу, внаслідок якого може виникнути або виникла загроза життю та здоров’ю людей, статися руйнування чи знищення матеріальних цінностей і компонентів природного середовища.

Природно-техногенна катастрофа – руйнівний процес, що розвивається внаслідок порушення нормальної взаємодії технологічних об’єктів з компонентами навколишнього середовища, який призводить до масової загибелі людей, руйнування та знищення об’єктів економіки та компонентів навколишнього природного середовища.

Зона природної НС – територія чи акваторія, на якій внаслідок виникнення (можливості виникнення) джерела природної НС або розповсюдження його наслідків з інших регіонів виникла природна НС.

Екологічна НС – обстановка на визначеній території або акваторії, що склалася у разі виникнення джерела екологічної НС, яка призвела до гострих несприятливих змін у навколишньому середовищі проживання людей, як правило масової загибелі живих організмів, рослин та значних економічних збитків.

Фактори ураження джерела екологічної НС – складові небезпечного стихійного лиха, великої виробничої або транспортної аварії, що призвели до гострих несприятливих змін в середовищі проживання людей і, як правило, масової загибелі живих організмів і рослин, економічних збитків.

Дія джерела ураження екологічної НС – негативний вплив одного або сполучених факторів ураження екологічної НС на життя та здоров’я людей, тварин і рослин, об’єкти господарської діяльності та навколишнє природне середовище.

Зона екологічної НС – територія чи акваторія, на якій внаслідок виникнення (можливості виникнення) джерела екологічної НС або розповсюдження його наслідків з інших регіонів виникла екологічна НС.

Економічні збитки від НС – оцінені відповідним чином втрати, спричинені цією ситуацією.

Загальні ознаки НС:

– наявність або загроза загибелі людей чи значне порушення умов їх життєдіяльності;

– заподіяння економічних збитків;

– істотне погіршення стану довкілля.

« 1.1 Поняття та сутність безпеки людини, екологічної безпеки та надзвичайної ситуації1.3 Класифікація надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру »


© 2009 Університет цивільного захисту України