ОРГАНІЗАЦІЯ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ
4.5 Основні прийоми роботи
Для оволодіння навичками роботи з інструментом ІРАР важливо вивчити його можливості на практиці. В напружених умовах ведення АРР немає часу на ознайомлення з його функціями. Тому треба знати, що можна та чого неможна виконати з його допомогою, а також скільки потрібно часу на виконання різних операцій. До числа основних операцій, які виконують за допомогою інструмента ІРАР, відносяться наступні операції, які використовують під час деблокуванні потерпілих: - пробивання; - розділення; - згинання; - підняття; - опускання; - переміщення; - кріплення; - обмеження, а також операції, які використовують під час транспортування потерпілих. Для вивчення можливостей та прийомів роботи з інструментом нижче розглянемо вправи, які дозволять виконувати АРР за допомогою ІРАР. Мета вправ – освоєння інструмента ІРАР. Вправа 1. Виготовлення отворів (рис. 4.20). Способи виготовлення отворів залежать від матеріалу перешкоди: Рис. 4.20. Виготовлення отворів за допомогою інструмента ІРАР - звичайне скло (наприклад, віконне) – розбити зубилом; - загартоване, армоване скло (наприклад, скло автомобіля) – розбити кайлом; - металеві листи – кайлом пробити невеличкий отвір, розширити його ударом сокири, вставити зубило та різати; - перешкоди із крихкого матеріалу (наприклад, стіна із цегли) – рубати кайлом та сокирою; - тканина (наприклад, брезент) – різати кайлом; - дерев’яні перешкоди – спочатку перебити кайлом одну дошку, потім розширити щілину між дошками лезом сокири і далі за допомогою зубила видалити дошку.
Вправа 2. Розкриття даху автомобіля після ДТП (рис. 4.21). Рис. 4.21. Порядок розкриття даху автомобіля після ДТП - кайлом пробити отвір в даху автомобіля; - розширити отвір за допомогою кайла; - засунути в пробитий отвір ніж розкривача; - різати метал лезом ножа, використовуючи рукоятку багатоцільової головки для збільшення важеля.
Вправа 3. Розділення на частини рис. 4.22 та 4.23. Рис. 4.22 та 4.23 Розділення на частини інструментом ІРАР Спосіб розділення залежить від конструктивних особливостей та матеріалу виробу, з яким виконується операція розділення: - троси, кабелі, проволоку, штанги, пустотілі металеві трубки – покласти на тверду поверхню та перебити коротким ударом сокири, в якості твердої поверхні можна використати плоску частину зубила; Рис. 4.24. Перебивання троса інструментом ІРАР - дерев’яні конструкції – зламати кайлом; - дерев’яні збиті конструкції – розбити ударами округлої частини головки інструмента; - гвинти, гайки – зрубати зубилом, не відокремлюючи розкривач від багатоцільової головки та використовуючи останню як молоток.
Вправа 4. Згинання рис. 4.25. ІРАРом можна гнути дріт та труби невеликого діаметру. Дії: - розібрати інструмент; - вставити штангу розкривача в отвір на багатоцільовій головці; - в щілину, яка виникла між штангою розкривача та сокирою багатоцільової головки, вставити предмет, який треба зігнути (трубу); - повернути інструмент навколо осі зубила на необхідний кут. Рис. 4.25. Згинання за допомогою інструмента ІРАР
Вправа 5. Відкріплення рис. 4.26. Рис. 4.26. Відкріплення за допомогою інструменту ІРАР Дії: - вставити лезо сокири в щілину; - повернути рукоятку багатоцільової головки паралельно площині предметів, які відкріплюються.
Вправа 6. Підняття (рис. 4.27). В залежності від предмета, який піднімається, та умов піднімання можна виконати за допомогою ніг, руками, за допомогою важеля та за допомогою важеля та опори. Спосіб 1 – Підняття за допомогою ніг: - напівзігнути ноги у колінах; - прикріпити ремінь рятувально-транспортного пояса до стегон та до предмета, який піднімаємо; - встати, піднімаючи предмет, за необхідності підтримання рівноваги та збільшення висоти використовувати руки. Створюється зусилля в 300–800 кг при підйомі за допомогою тільки ніг та зусилля до 100–400 кг при використанні рук. Спосіб 2 – Підняття руками: - розібрати інструмент; - вставити штангу розкривача в отвір багатоцільової головки, а саму штангу розмістити на опори; - помістити ремінь рятувально-транспортного пояса в щілину, яка виникла між сокирою та зубилом; - обертати багатоцільову головку навколо осі штанги розкривача. Створюється зусилля в 500–1000 кг. Спосіб 3 – Підняття за допомогою важеля: - закріпити ремінь рятувально-транспортного пояса на предметі, який необхідно підняти, та на зогнутій частині багатоцільової головки; - висунути розкривач із рукоятки багатоцільової головки; - обперти інструмент та за допомогою отриманого важеля підняти предмет. Рис. 4.27. Підняття за допомогою інструмента ІРАР Спосіб 4 – підняття за допомогою важеля: - розібрати інструмент; - підсунути зубило розкривача під предмет, який піднімаємо, та, використовуючи штангу як важіль, підняти предмет; - підсунути зогнутий шип багатоцільової головки під піднятий предмет, а зубило розкривача вийняти; - вставити штангу розкривача в рукоятку багатоцільової головки та отриманим важелем далі підняти предмет.
Вправа 7. Опускання. Додатково до інструмента необхідна мотузка. Дії: - закріпити на стегнах ремінь рятувально-транспортного пояса; - пропустити мотузку через D-подібне кільце рятувально-транспортного пояса, зробивши 2–3 витки. Тут кільце використовується як гальмовий пристрій, який зменшує зусилля на руки; - ослаблюючи захват руками мотузки, опускати вантаж.
Вправа 8. Переміщення (рис. 4.28). Можливі способи: - закріпити ударом кайло на предметі, який необхідно перемістити, та тягнути за рукоятку інструмента, створюючи необхідне зусилля; - зробити те ж саме, що і в вищеописаному способі, але для створення більшого зусилля використовувати рятувально-транспортний пояс, закріпивши його на стегнах та на інструменті; - вставити штангу розкривача в отвір на багатоцільовій головці інструмента та помістити в створену між сокирою та штангою розкривача щілину ремінь рятувально-транспортного пояса або мотузку, потім обертати рукоятку багатоцільової головки навколо осі розкривача (створюється зусилля в 500–1000 кг). Рис. 4.28. Переміщення за допомогою інструмента ІРАР
Вправа 9. Кріплення (рис. 4.29). Рис. 4.29. Кріплення за допомогою інструмента ІРАР Інструмент використовується для кріплення до твердої та рихлої землі, до дерев’яної поверхні, а також до поверхні із тонкої сталі (наприклад, до даху). Кріплення ІРАР необхідне для створення «точок» закріплення мотузки. Способи кріплення: - тверда або рихла земля – використовувати тільки штангу розкривача, вбивши її в землю (тверда земля) або перед вбиванням додатково штангу розкривача вставити в отвір на багатоцільовій головці та, розвернувши рукоятку багатоцільової головки в напрямку прикладення сили, використовувати її (рукоятку) як важіль, який створює додаткову опору на землю; - дерев’яна поверхня – використовувати кайло інструмента; - поверхня із тонкого листа металу – використовувати сокиру.
Вправа 10. Створення точок опори. Точки опори створюються за необхідності підняття по похилій поверхні (наприклад, по даху) при значному куті нахилу. Способи створення точок опори залежать від матеріалу поверхні, на якій створюються точки опори: - тонка сталь – закріпити інструмент, пробиваючи поверхню сокирою та розташовуючи рукоятку багатоцільової головки по напряму дії сили; - дерево – те ж саме, але замість сокири використовувати кайло.
Вправа 11. Обмеження (рис. 4.30). Обмеження створюється для підтримки предметів або захисту людини за допомогою ІРАР. Для створення обмеження вставити штангу розкривача в отвір на багатоцільовій головці та в залежності від обпирання отримати -подібну або -подібну опору. Рис. 4.30. Обмеження за допомогою інструмента ІРАР
|
© 2009 Університет цивільного захисту України