ОРГАНІЗАЦІЯ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ

7.4.1 Розвідка


Метою проведення розвідки при ДТП є виявлення на місці небезпечних факторів та стану потерпілого (потерпілих). На підставі даних розвідки керівник визначає тактику проведення рятувальних робіт. Розвідка повинна відповідати таким вимогам як: безперервність, своєчасність, повнота та достовірність інформації рис. 7.10

Розвідка починається під час первинної обробки інформації черговою частиною та виїзду рятувального підрозділу на місце. На цьому етапі необхідно з’ясувати наступні питання:

- маршрут руху для якнайшвидшого прибуття;

- фактори, які можуть впливати на небезпечний розвиток ситуації;

- варіанти розподілу обов’язків;

- необхідність виклику відповідних служб.

Рис. 7.10. Проведення розвідки місця ДТП

Технологія проведення розвідки передбачає одночасне та чітке виконання рятувальниками наступних заходів згідно з номерами бойової обслуги:

Командир підрозділу під час проведення розвідки повинен:

- визначити наявність небезпечних факторів (підтікання або розливання пального та інших, наявність хімічно-вибухо-пожежо-радіаційнонебезпечних речовин);

- визначити стабільність положення транспортного засобу,

- визначити наявність джерел загорання;

- разом з лікарем визначити стан та положення потерпілого.

На підставі даних розвідки командир приймає рішення про:

- необхідність локалізації небезпечного розвитку події (вимкнути акумулятор, вжити заходів щодо ліквідації джерел підтікання пального або інших небезпечних речовин, нейтралізувати розлите пальне або іншу небезпечну речовину;

- необхідність укріплення положення автомобіля;

- тактику проведення рятувальних робіт.

Лікар підрозділу під час проведення розвідки повинен:

- визначити стан та положення потерпілого;

- негайно (по можливості) подати першу медичну та психологічну допомогу.

Лікар першим проникає в середину автомобіля до потерпілого та знаходиться поруч з ним до моменту передачі його лікарям швидкої допомоги. Якщо потерпілий притомний, то лікар розташовується перед його обличчям для попередження додаткового травмування шийного відділу хребта потерпілого поворотами голови. Лікар підтримує з потерпілим речовий контакт, його життєдіяльність та психологічну стабільність. Важливим аспектом подання медичної допомоги потерпілому є забезпечення його дихання та попередження погіршення загального стану. Тобто проведення медичних заходів починається з контролю (відновлення) свободи дихальних шляхів та фіксації шийного відділу хребта.

Водій та пожежні. Готують за необхідності засоби гасіння пожежі та необхідний інструмент для проведення робіт з деблокування потерпілого.

Одним з найважливіших етапів розвідки є визначення та забезпечення проникнення лікаря в середину автомобіля. Найбільш швидким та простим способом для цього є звичайний вхід через непошкоджені двері або вільний отвір заднього скла. Якщо всі двері заблоковані або їх відкривання може призвести до неконтрольованого зміщення потерпілого, тоді можливе проникнення лікаря через лобове або заднє скло. Видалення того чи іншого скла залежить від місця знаходження потерпілого.

« 7.4. Визволення потерпілого7.4.2 Деблокування потерпілого »


© 2009 Університет цивільного захисту України