ОРГАНІЗАЦІЯ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ

8.9.1. Вплив температури на організм людини


З усіх фізичних властивостей води найбільше значення має її температура. У холодній воді втрата тепла тілом залежить, в основному, від течії, тривалості перебування у воді й одягу людини. У воді витрачається набагато більше тепла, ніж на поверхні де  температура більше відповідає температурі тіла людини.

Споконвічно під час утоплення у воді дрібні кровоносні судини в шкірі скорочуються і відчувається холодний озноб. Після цього судини розширюються, кровообіг збільшується і відчувається приємне почуття теплоти. Якщо вплив холоду дуже інтенсивний і тривалий, зміни в організмі починаються і спазм кровоносних судин, що виражається збільшенням блідноті  і синьо-фіолетового відтінку, що з'являється через параліч і розширення найменших венозних судин. Подібним чином починають реагувати кровоносні судини і кісткові мускули, бруньки і серце, у той час як у судинах органів живота відбувається протилежний ефект. Усе це веде до перерозподілу крові в організмі. Після харчування значна частина крові направляється до органів живота. Тому під час купання з повним шлунком відбуваються великі зміни в кровообігу, що призводять до так званої «непритомності під час купання». Іноді це призводить до смерті. Велике значення має не стільки абсолютна температура води, скільки різниця між температурою води і тіла.

 Раптове занурення в холодну воду дуже нагрітого тіла може заподіяти «шок від холодної води» – друга причина  раптової смерті під час купання. Піл час занурення в холодну воду поглиблюється й учащається дихальна діяльність і збільшується кровообіг у легеневих капілярах. Якщо в цей момент почнеться тиск, гіпоксія наступить набагато швидше. Під час плавання і пірнання, особливо в холодній воді, значно підвищується кров'яний тиск, що може викликати крововилив у мозок в осіб з гіпертонічними захворюваннями. Збільшується і виділення сечі. Посилена тепловіддача і переохолодження часте приводять до появи мускульних спазм і спазм судин, що знижують значні фізичні можливості організму.

« 8.9 Дія факторів на людину за тривалого перебування у воді8.9.2. Гідростатичний тиск »


© 2009 Університет цивільного захисту України