Спеціальне водопостачання
10.2.2 Засоби та установки пожежогасіння та охолодження
Установки пожежогасіння СННЗасоби пожежогасіння:
Вибір установок пожежогасіння виконується в залежності від:
Гасіння пожежі на СНН може здійснюватися установками пожежогасіння:
Стаціонарна установка автоматичного пінного пожежогасіння складається (рис.10.5):
Рис.10.5 - Загальна схема стаціонарної установки автоматичного пінного пожежогасіння: 1 – резервуари для води; 2- насосна станція; 3 – пункт для приготування розчину піноутворювача; 4 –резервуари для піноутворювача; 5 – генератори піни; 6 – трубопроводи; 7 - резервуари
Резервуари для піноутворювача та води проектуються такими, щоб запас піноутворювача та води на приготування розчину піноутворювача забезпечував трикратну витрату на одну пожежу з урахуванням заповнення розчинопроводів. Крім того, повинен бути 100% резерв піноутворювача, який може використовуваться для пересувних установок. Зберігання резерву піноутворювача може передбачатись окремо від основного запасу. Запас води аерозольного розпилу слід приймати з умови забезпечення двократнї витрати на одну пожежу. Для зберігання запасу піноутворювача (без урахування резерва) слід передбачати не менш двох резервуарів. Допускається передбачати один резервуар – при:
Резервуари для води повинні поповнювать пожежний запас води за максимальний термін не більше 96 годин. При розташуванні СНН на відстані до 200 мвключно від природних водойм протипожежні резервуари та штучні водойми передбачати на СНН не слід. При поповненні пожежного запасу води по одному водоводу додаткового об'єму води на пожежогасіння передбачати не вимагається, за винятком сейсмічних районів будівництва. Ємкості для зберігання протипожежного запасу можуть використовуваться для інших цілей (в якості циркуляційних об'ємів оборотних систем, приймання очищених стічних вод повторного використання допустимої якості) за умови, що цей запас являється додатковим до максимального запасу на пожежогасіння. Обладнання резервуарів та водойм, призначених для зберігання протипожежного запасу води, а також підїзди до них слід передбачати у відповідності СНиП 2.04.02-84*.
Мережа розчинопроводів проектується кільцевою з тупиковими відгалуженнями (вводами) до резервуарів. Прокладається навколо резервуарного парку за межами зовнішнього обвалування парку на відстані не менш 10 м від залізничих колій. На мережі встановлюються гідранти або стояки зі з'єднувальними головками для приєднання пожежних рукавів пересувних становок. Відстань між ПГ - не більше 130 м. На мережі передбачаються заходи проти її замерзання або вона прокладається на глибині не менш 0,5 м нижче глибини промерзання грунту. Мережа може бути сухотрубною. Вільний тиск в мережі повинен забезпечувати роботу піногенераторів.
Тупикові відгалуження до наземних резервуарів об'ємом 10000 м3 та більше, що мають довжину понад 200 м, передбачають кількістю не менш двох з підключенням кожного до різних ділянок кільцевоїмережі з подаванням кожним повної розрахункової витрати на пожежогасіння.
Піногенератори встановлюються:
Необхідна кількість піногенераторів визначається в залежності від загальної витрати по їх середній продуктивності, але приймається не менш двох, при цьому запас засобів приймається по їх максимальній продуктивності.
Засоби автоматизації передбачаються такі, щоб інерційність стаціонарних УАПГ не перебільшувала 3 хв. При застосуванні засувок з електроприводом в районах з можливим затопленням колодязів грунтовими водами, електропривід засувки повинен бути піднятий над рівнем землі і накритий захисним кожухом. Систему керування утановкою слід передбачати:
Стаціонарна установка неавтоматичного пінного пожежогасіння на наземних резервуарах та в приміщеннях виробничих будівель складається з тих же елементів, що і стаціонарна автоматична, за винятком засобів автоматизації, а на відкритих площадках, спорудах (причалах, естакадах), підземних резервуарах також за винятком стаціонарно встановлених піногенераторів.
Пересувна установка – пожежні автомобілі та (або) мотопомпи, а також засоби для подачі піни. Подача води передбачається з мережі зовнішнього водопроводу, протипожежних ємкостей або природних водойм.
Установки пінного пожежогасіння можуть влаштовуватися двох типів:
Вибір типу установки здійснюється на підставі техніко – економічних розрахунків.
Установки охолодження СНН
Установки охолодження для резервуарних парків передбачаються:
В залежності від типу резервуарів (наземні чи підземні) та їх об’єму виконується вибір типу установки охолодження.
Установки охолодження стаціонарні влаштовуються для:
Установки охолодження пересувні влаштовуються для:
Стаціонарна установка охолодження складається (рис. 10.6):
1 – ручна засувка; 2- з’єднувальні головки для приєднання пожежних рукавів; 3 – трубопровід; 4 – сухі стояки; 5 – секційне кільце зрошування з пристроєм для розпилу води та створення водяної завіси
Пересувна установка охолодження резервуара - пожежні стволи, що приєднуються пожежними рукавами до:
Основні розрахункові параметри системи протипожежного водопостачання
Розрахункова кількість одночасних пожеж:
Розрахункова тривалість гасіння:
Розрахункова тривалість охолодження:
Витрати вогнегасних засобів визначають:
|
© 2007 Університет цивільного захисту України