Спеціальне водопостачання
14.2 Перевірка систем протипожежного водопостачання
Держпожнагляд на об’єктах незалежно від форм власності та в населених пунктах здійснюється шляхом проведення перевірок щодо дотримання суб‘єктами господарювання та громадянами встановлених чинним законодавством вимог пожежної безпеки.
Перевірки поділяються на:
Планові перевірки проводяться з метою здійснення обстеження щодо відповідності об’єктів вимогам нормативно-правових актів та контролю за виконанням встановлених чинним законодавством вимог пожежної безпеки.
Позапланові перевірки проводяться з метою здійснення контролю за виконанням приписів. Позапланові перевірки органами держпожнагляду проводяться також у разі:
Перевірки проводяться тільки на підставі припису на право перевірки начальника органу держпожнагляду, яке реєструється в спеціальному журналі даного органу. Припис на право перевірки керівника органу держпожнагляду або його копія, завірена печаткою, пред’являється державним інспектором, який здійснює перевірку, керівнику об’єкта або уповноваженій особі, одночасно зі службовими посвідченнями учасників перевірки.
Перевірка може здійснюватися тільки тими державними інспекторами, які вказані в приписі на право перевірки. Термін перевірки визначає керівник органу держпожнагляду, виходячи з характеристики об‘єкта.
Допускається вручення припису на право перевірки орендодавцю об‘єкта незалежно від форм власності для повідомлення орендарів.
Перевіркам підлягають населені пункти та підконтрольні об’єкти. Під час проведення перевірок об‘єктів та населених пунктів проводиться перевірка функціонування підрозділів відомчої, місцевої та добровільної пожежної охорони.
До проведення перевірок можуть залучатися працівники відомчої, місцевої, добровільної пожежної охорони, інших органів державного нагляду, члени пожежно-технічних комісій, фахівці зацікавлених відомчих та експертних організацій, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування за узгодженням з їх керівниками.
Об’єкти незалежно від організаційно-правових форм та форм власності відповідно до рівня пожежної небезпеки поділяються на об‘єкти I-ї, II-ї та III-ї груп:
Позапланові перевірки, які проводяться з метою здійснення контролю за виконанням приписів, здійснюються за рішенням керівника органу держпожнагляду, але не частіше одного разу на рік. Позапланові перевірки суб’єктів господарювання не проводяться за умови укладення договорів добровільного страхування відповідальності перед третіми особами. Профілактика пожеж у індивідуальних житлових будинках та квартирах проводиться шляхом роз’яснення правил пожежної безпеки через засоби масової інформації, усної пропаганди, розповсюдження листівок, навчання населення заходам пожежної безпеки за місцем роботи та проживання. До цієї роботи можуть залучатися працівники підрозділів відомчої, місцевої, добровільної пожежної охорони, а також члени добровільних протипожежних об’єднань громадян, працівники житлово-експлуатаційних установ, організацій соціального захисту населення, медичних установ, сільських та селищних рад тощо, за згодою. Позапланові перевірки протипожежного захисту територій зернових посівів, місць переробки та зберігання врожаю здійснюються щорічно, незалежно від форми господарювання власника сільгосппідприємства, на підставі рішення місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування.
Перевірки об’єктів проводяться за участю керівників (власників) підприємств, установ, організацій або уповноважених осіб, які повинні бути завчасно повідомлені про дату його проведення.
Перед проведенням перевірок державний інспектор повинен ознайомитись з технічною документацією і довідковою літературою, яка характеризує пожежну небезпеку об’єкта, з матеріалами про пожежі та попередніми перевірками, відповідними галузевими правилами та нормами з питань пожежної безпеки. Керівник органу держпожнагляду зобов’язаний періодично перевіряти підготовленість державних інспекторів до проведення перевірок. Під час перевірок аналізується протипожежний стан об‘єкта та ступінь виконання раніше запропонованих протипожежних заходів. За всіма невиконаними заходами припису та виявленими порушеннями державний інспектор повинен вжити заходів щодо притягнення винних осіб до відповідальності та (або) застосування запобіжних заходів. Під час перевірок об`єктів перевіряється наявність актів прийняття в експлуатацію засобів протипожежного захисту, наявність договорів на технічне обслуговування засобів протипожежного захисту та виведення сигналів на пульти спостереження, наявність сертифіката відповідності (свідоцтва про визнання) на продукцію протипожежного призначення або його копії, що виконані на захищених бланках суворої звітності встановленого зразка. При здійсненні перевірок огляду підлягають територія об’єкта, будинки, споруди, установки та обладнання, у тому числі й ті, що знаходяться у стадії будівництва, продукція, що виробляється або реалізується, стан під’їзних шляхів, забезпеченість і технічний стан пожежної техніки, наявність і працездатність автоматичних установок пожежогасіння і пожежної сигналізації, засобів зв’язку, стан і надійність функціонування зовнішнього і внутрішнього протипожежного водопостачання. Крім цього, перевіряється наявність об‘єктів (приміщень), які здаються в оренду, та укладення відповідних договорів оренди (у частині, що стосується відповідальності за забезпечення пожежної безпеки об‘єкта (приміщення)), а також наявність на орендованих об‘єктах (приміщеннях) дозволів на початок роботи. У разі випуску та реалізації продукції протипожежного призначення, що не має сертифіката відповідності (свідоцтва про визнання), державні інспектори з пожежного нагляду повинні вжити заходів реагування відповідно до своїх повноважень та при необхідності інформувати про ці порушення регіональні органи захисту прав споживачів. Під час перевірок аналізується діяльність адміністрації щодо забезпечення пожежної безпеки об’єкта, а також перевіряється:
Заходи щодо усунення недоліків у діяльності адміністрації щодо забезпечення пожежної безпеки об’єктів, що перевіряються, відображаються в приписі.
За результатами планових перевірок керівникам підприємств, установ, організацій і громадянам даються письмові приписи на усунення порушень вимог пожежної безпеки (див. § 14.2.1). Запропоновані приписами заходи повинні обґрунтовуватись вимогами нормативних актів та обговорюватись з керівниками об’єктів із установленням термінів їх виконання. Припис має два розділи. До першого розділу включаються невиконані заходи попереднього припису із зазначенням минулих термінів їх виконання, а до другого - нові запропоновані заходи і терміни їх виконання. Припис складається не менше ніж у 2 примірниках:
У разі неможливості вручення керівнику об’єкта припису останній направляється рекомендованим листом з повідомленням, про що у копії проставляється відповідний вихідний номер і дата направлення, або здається в канцелярію об’єкта з відповідною відміткою на копії вхідного номеру та дати. Припис держпожнагляду підписують державні інспектори, які проводили обстеження. Він зберігається в наглядовій справі до повного його виконання, але не менше 5 років. Протипожежні вимоги до орендованих будинків, споруд і приміщень пропонуються сторонам згідно зі статтею 5 Закону України «Про пожежну безпеку» і договором оренди. За висновками перевірок державних, відомчих, кооперативних житлових будинків приписи вручаються керівникам відповідних житлових організацій. Приписи можуть бути оскаржені до вищого органу чи посадової особи держпожнагляду в 10-денний термін з дня їх вручення. При проведенні перевірок у попередньому приписі державний інспектор зобов’язаний зробити відмітки. При виконанні протипожежних заходів навпроти кожного з них робиться позначка «виконано», ставиться дата перевірки та підпис відповідного державного інспектора, а при невиконанні – в кінці припису відмічаються порядкові номери невиконаних пунктів, указуються заходи, які вжиті до винних осіб, а також запобіжні заходи, про що ознайомлюється керівник об’єкта. У разі відсутності порушень при проведенні перевірки складається довідка за підписами обох сторін у двох примірниках, перший з яких вручається керівникові, а другий – підшивається до наглядової справи.
При перевірках закладів освіти одночасно здійснюється вибірковий контроль за організацією вивчення правил пожежної безпеки, а також дій на випадок пожежі з проведенням практичного відпрацювання, а в дитячих дошкільних закладах - проведення виховної роботи, спрямованої на запобігання пожежам. Під час перевірок житлових державних, відомчих та кооперативних будинків здійснюється контроль за організацією місцевими органами виконавчої влади, житловими установами та організаціями навчання населення правилам пожежної безпеки в побуті та в громадських місцях.
Перевірки посольств, консульств та інших іноземних представництв, які користуються екстериторіальністю, органи держпожнагляду можуть проводити тільки на їх прохання і згідно з письмовим дозволом офіційного представника цих установ.
|
© 2007 Університет цивільного захисту України