Спеціальне водопостачання

15.2 Загальна характеристика затрат на протипожежне водопостачання


У системі протипожежного водопостачання основним елементом є водопровідна мережа, яка займає перше місце за економічними затратами на її будування та експлуатацію. Одноразові затрати на будівництво протипожежного водопроводу становлять близько 30 % всіх затрат на протипожежний захист об’єкта.

Наприклад, зовнішній водопровід, який забезпечує подачу води кількістю 15 л/с на підприємство категорії за пожежовибухонебезпекою В з будівлями ІІІ ступеня вогнестійкості об’ємом 3 – 5 тис. м3 потрібні одночасні затрати на прокладання мережі у сумі близько декількох тисяч грн. на кожний метр. Тому створення водопровідної мережі навіть невеликої довжини потребує значних матеріальних вкладень.

Однак відомо, що подача води на пожежогасіння має епізодичний характер. У зв’язку з цим, за деяким винятком, нема необхідності щодо влаштування окремого від загальної мережі об’єкта або населеного пункту протипожежного водопроводу. Економічно доцільно, щоб водопровідні мережі, які призначені для господарчо–питних або виробничих потреб, одночасно забезпечували подачу води на цілі пожежогасіння. При такому вирішенні питання водопровідна мережа складається з труб більшого діаметра, насосні станції мають додаткові пожежні насоси, запасні резервуари та водонапірні башти зберігають додатковий запас води на пожежні потреби, але в цілому система працює більш стабільно та ефективно. У деяких випадках необхідно мати природні та штучні водоймища з влаштуванням під’їздів до них, але  це значно дешевше, ніж будівництво спеціальних пожежних резервуарів.

« 15.1 Постановка економічної задачі15.3 Затрати на зовнішній протипожежний водопровід »


© 2007 Університет цивільного захисту України