Спеціальне водопостачання
16.3.1 Водоймища - копані. Способи гідроізоляції
Водоймища – копані розповсюдженні у сільській місцевості найбільш широко, тому що найбільш дешеві та прості по влаштуванню. В залежності від рівня ґрунтових вод вони можуть бути влаштовані у виїмці (рис.16.1) та у напіввиїмці – напівнасипу (рис. 16.2). У виїмці водоймища - копані влаштовують при низькому (2,5 м та більше ), та навпаки , високому (0,5 – 1,0 м ) рівні залягання ґрунтових вод. Влаштування водоймищ – копаній у напіввиїмці – напівнасипу доцільно при середньому розміщенні рівня ґрунтових вод (від 1 до 2,5 м від поверхні землі). Рис. 16.1 – Влаштування водоймища – копані у виїмці
Рис. 16.2 – Влаштування водоймища – копані у напіввиїмці - напівнасипу
Досвід експлуатації водоймищ – копанів свідчить про те, що мінімальна їх глибина повинна бути у межах 2,5 м - 3,5 м. При таких параметрах:
По формі водоймища - копані можуть бути:
В залежності від ґрунту відкоси роблять пологими (співвідношення проекції довжини укосу на горизонтальну площу - 1:1,5, або 1:2).
Способи гідроізоляції водоймищ. Герметичність гідроізоляції водоймищ - копанів порушується у наслідок впливу кислотних дощів, підземних вод, поверхневих вод із кислотами та їдкими солями та інше. Для гідроізоляції використовують різноманітні матеріали, у тому числі і полімери. У зв`язку із великим асортиментом гідроізоляційних матеріалів вагомим питанням є вибір оптимального варіанту їх застосування у залежності від конкретних умов будівництва водоймищ.
Способи гідроізоляції можливо проаналізувати за допомогою таблиці 16.1.
Таблиця 16.1 - Способи гідроізоляції водоймищ
Асфальтобетонне облицювання – це шар асфальтобетону товщиною 5-8 см. накладений на гравійну підготовку (рис. 16.3). Асфальтобетон являє собою суміш із бітуму - в'яжуче, заповнювачу - пісок, гравій, асфальтовий порошок, цемент та ін. Водонепроникність асфальтобетону підвищується із збільшенням кількості бітуму. Кількість бітуму коливається у межах 9-15 % за вагою.Рис. 16.3 – Асфальтобетонне облицювання
Суміш готується у спеціальних апаратах або котлах, де воно розігрівається до температури 160 – 180 0С. Розігріту асфальтобетонну суміш покладають по гравійній підготовці на поверхню котловану, яку попередньо зволожують водою та утрамбовують. На момент укладання, асфальто – бетонна суміш повинна бути з температурою не менш 140 0С. Наприкінці суміш зміцнюють гарячими гладилками.
Бетонне облицювання (рис. 16.4). Порядок виконання:
Рис. 16.4 – Бетонне облицювання
Висока міцність бетонного облицювання забезпечує значну довговічність її експлуатації – до декілька десятків років. Тому вона використовується при будівництві у будь-яких ґрунтах.
Кам`яне облицювання (рис. 16.5). Порядок виконання:
Рис. 16.5 – Кам’яне облицювання
Облицювання синтетичною плівкою (рис. 16.6).Порядок виконання:
Рис. 16.6 – Облицювання синтетичною плівкою
Глиняна одежа – це шар твердого малопроникного глиняного ґрунту товщиною 20 – 30 см (рис. 16.7), який покривають зверху захисним шаром місцевого ґрунту. Влаштовують при спорудженні водоймищ у піщаних та супіщаних ґрунтах.Порядок виконання:
При такій гідроізоляції мають місце певні збитки води із водоймища за рахунок фільтрації. Рис. 16.7 – Глиняна одежа
Кольматаж ґрунту – це заповнення його пустот частинками іншого більш дрібного ґрунту, найчастіше глиною. Використовуються при будівництві водоймищ в піщаних та супіщаних ґрунтах. Порядок виконання:
Солонцювання ґрунту. Порядок виконання:
Термін служби – 4 – 6 років.
Вапнування ґрунту застосовують у супіщаних та піщаних ґрунтах і містить собою покриття укосів і дна водоймища шаром вапняного тіста (гашеного вапна).
|
© 2007 Університет цивільного захисту України