Спеціальне водопостачання

16.2 Природні вододжерела. Способи забору води з природних вододжерел


Для забезпечення надійного забору води пожежною технікою із водоймищ – копаней, водоймищ - ставків, а також природних водоймищ, крім під’їзних шляхів до місця водозабору та площадок для встановлення машин, необхідно влаштовувати спеціальні водозабірні пристрої:

  • пірси (пожежні під’їзди);
  • приймальні колодязі.

 

Спеціальні пожежні під`їзди - пірси - доцільно влаштовувати на водоймищах, що мають пологі береги. Найбільш розповсюдженим типом під’їзду є пірс на дерев`яних палях, які мають діаметр 25-30 см, які здатні витримувати навантаження 7 - 8 т. Майданчик під`їзду мусить бути розміщений не вище ніж 5 м від рівня низьких вод і вище рівня високих вод не менше ніж 0,1 м. Настил майданчику влаштовують із пластин деревини. Ширина настилу 4,5 – 5 м. Боки на площадки огороджують на висоту 0,7 – 0,8 м.

Влаштування пірсів та берегових колодязів: а) пірс; б) береговий колодязь; 1 - приймальний патрубок, 2 - трубопровід, що з'єднує колодязь з водоймищем, 3 - колодязь

 

Для забору води із природних вододжерел з болотними берегами доцільно влаштовування приймальних берегових колодязів об`ємом 3 - 5 м3, які з`єднуються із джерелом трубопроводом діаметром 200 - 250 мм. На трубі розміщують засувку, штурвал якої виводиться під кришку люка.

До приймальних колодязів забезпечується вільний під`їзд пожежних автонасосів.

Приймальні колодязі виконують бетоні або кам‘яні.

 

Для забору води із відкритих водоймищ, що промерзають, коли товщина льоду досягає 10 с більше, влаштовують ополонки розмірами не менш 0,6 x 0,6 м.

Щоб ополонка не замерзла, рекомендується вморозити до неї бочку або трубу. Бочка заповнюється утеплюючим матеріалом, який викидається перед забором води, а дно бочки вибивається. Замерзанню ополонки можливо запобігти також за допомогою кришки щита.

Найбільш простим засобом утеплювання відкритих водоймищ є накидання на поверхні льоду шару снігу товщиною шару 70 - 80 см.

Окрім того для утеплення використовують мох, солому, які викладають шаром 20 - 50 см. По весні їх прибирають.

« 16.1 Умови використання безводопровідного водопостачання16.3 Штучні джерела безводопровідного водопостачання »


© 2007 Університет цивільного захисту України