ПОЖЕЖНА ПРОФІЛАКТИКА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ

6.1.3 Джерела вогню, не викликані потребами техно-логії виробництва


Нерідко пожежі виникають при порушенні елементарних вимог, тобто при використанні смолоскипів для розігріву застиглого продукту в трубах, висвітлення при огляді апаратів, ємностей, при вимірі рівня рідин, палінні і використанні сірників у недозволених місцях, розведенні багать на території об'єкта, випалюванні горючих відкладень в апаратах, трубопроводах і т.п. Грубі порушення встановлених правил пожежної безпеки усе ще спостерігаються, незважаючи на велику роз'яснювальну роботу і вжиття адміністративних заходів.

На одному з об'єктів місцевої промисловості виникла пожежа в цеху з обробки целулоїдних виробів. Цех був розміщений на другому поверсі двоповерхового будинку. Між робочими змінами в приміщенні цеху проводили бесіду, і в цей період один з робітників, закуривши, кинув палаючий сірник на стать. Відбулося запалювання целулоїдних відходів, пожежа швидко поширилася по всьому приміщенню.

Подібні пожежі спостерігалися на складах твердих матеріалів і пальних рідин. Так, на одному з заводів хімічного волокна виникла пожежа на складі капролактаму. Капролактам (синтетична пальна речовина з температурою плавлення 70°С) розміщався штабелями в поліетиленових мішках, що, у свою чергу, знаходилися в джутових мішках (на сьогодні перед надходженням смоли на склад джутове упакування знімається). Пізно ввечері учень апаратника, розрізаючи мішки, упустив ніж і, щоб знайти його, запалив сірник. Від полум'я сірника запалило джутові мішки. Вогонь став швидко поширюватися по штабелям капролактаму та смолі, що розтікалася при плавленні. Оскільки капролактам добре розчиняється у воді, пожежу загасили розпиленими і компактними струменями води.

Запалювання багатьох речовин можливо і від таких “малокалорійних” джерел, як тліючий недокурок сигарети або цигарки. Факти і дослідження показали, що тліюча сигарета і цигарка мають температуру 350 – 400 °С, а тривалість тління доходить до 12 хв. і більше. Контакт палаючого недокурка з твердою і волокнистою речовиною або пилом викликає появу вогнища тління, що при достатньому доступі повітря і за умов, які сприяють акумуляції тепла, що виділяється, викликає полум'яне горіння речовини. Тому жевріюча цигарка або сигарета за наявності оптимальних умов викликає запалювання:

  • стружок і деревини - через 1—1,5 і 2—3 год. відповідно (полум'я з'являється при температурі 450—500°С);

  • паперових відходів, сіна, соломи через 0,25—1 год. (у залежності від їхньої щільності);

  • бавовняних тканин - через 0,5—1 год. (у залежності від об'ємної ваги тканини).

У цехах, складах і на території пожежовибухонебезпечних об'єктів необхідно обладнати спеціальні місця для паління.

У місцях для паління повинні бути стаціонарно-змонтовані електрозапальники та урни з водою.

Для відігрівання замерзлих труб замість смолоскипів варто використовувати гарячу воду, водяну пару або індукційні грілки. Тверді відкладення в трубопроводах розпарюють і очищають шкребками, а за необхідності випалювання демонтують труби і здійснюють цей процес на постійних місцях проведення вогневих робіт або на спеціально виділених площадках поза цехом.

Випалювання твердих і рідких пальних відкладень у повітропроводах без їхнього демонтажу може бути допущено тільки у виняткових випадках з дозволу Держпожнагляду та під безпосереднім наглядом начальника цеху і пожежної охорони об'єкта. На час випалювання в цеху виставляють пожежний піст.

« 6.1.2 Вогневі ремонтні роботи6.1.4 Високонагріті продукти горіння »


© 2004 Академя гражданской защиты Украины