ПОЖЕЖНА ПРОФІЛАКТИКА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ

6.1.4 Високонагріті продукти горіння


При горінні твердих, рідких або газоподібних речовин у топках і двигунах внутрішнього згоряння утворюється велика кількість газоподібних продуктів горіння, що мають високу температуру. Температура топкових і вихлопних газів залежить від багатьох факторів і досягає 800 – 1200 °С та вище. Якщо навіть врахувати зниження температури газів за мірою їхнього руху в трубах і каналах (зниження температури складає 2 – 6 °С на 1 м цегельного каналу і 15 – 45 °С на 1 м металевої труби), то температура газів також буде досить високою. За такої температури топкових газів зовнішня поверхня стінок може бути нагріта вище температури самозапалення речовин, що знаходяться у виробництві. Особливо це відноситься до металевих вихлопних труб. Значну пожежну небезпеку представляє вихід гарячих газів через несправності кладки топок, димових каналів і при пошкодженні вихлопних труб двигунів внутрішнього згоряння. Тому при експлуатації топок і двигунів стежать за станом кладки димових каналів, не допускаючи нещільностей та прогару вихлопних труб, а також забруднення їхньої поверхні горючим пилом або наявності поблизу нагрітих поверхонь яких-небудь горючих речовин. Високонагріті поверхні металевих труб захищають теплоізоляцією з негорючих матеріалів або кожухами, що продуваються. Гранично припустима температура поверхні неізольованих металевих труб не повинна перевищувати 80% температури самозапалення речовин, що знаходяться в приміщенні (за винятком тих випадків, коли пальні речовини здатні до теплового самозаймання).

Рисунок 6.7 - Схема сушильної установки, що працює на суміші топкових газів з повітрям

1 - топка; 2 – розтопочна труба; 3 - змішувальна камера з постійно відкритою повітряною трубою; 4 - змішувальні камери з лініями регульованої подачі повітря; 5 - вентилятори; 6 - електродвигуни; 7 - перша зона сушильної камери; 8 - друга (гаряча) зона сушильної камери; 9 - холодильна зона; 10 - іскроуловлюючі пристрої топки; 11 - панель приладів автоматичного контролю і регулювання

 

Нерідко продукти горіння використовують як теплоносії при сушінні деревини, тріски, волокнистих і сипучих органічних матеріалів. Перед поданням теплоносія в сушильну камеру його розбавляють у змішувальних камерах холодним повітрям до необхідної температури. Схема подачі теплоносія в сушильну камеру показана на рис. 6.6. Повітряна труба змішувальної камери постійно відкрита. При розпалюванні через цю трубу дим викидається назовні, а при роботі сушарки через неї підсмоктується постійна кількість холодного повітря, що дозволяє одержати газоповітряну суміш з максимальною робочою температурою. Для одержання суміші з необхідною температурою холодне повітря підсмоктується через повітряні труби змішувальних камер. При зменшенні або припиненні подачі холодного повітря в змішувачі, а також за відсутності температурного контролю надмірно гарячі продукти горіння будуть попадати в сушильну камеру і можуть викликати пожежу. Щоб уникнути цього, в механізованих сушарках застосовують системи автоматичного регулювання температури або контролю за температурою теплоносія, який подають в сушильну камеру, а при зупинці вентилятора також автоматично перекривається лінія подачі газу в сушильну камеру, і продукти горіння викидаються назовні, через що відкривається або постійно відкрита розтопочна труба.

Рисунок 6.8 - Схема автоматичного регулювання температури теплоносія, що подається в сушильну камеру

1 - змішувальна камера; 2 - труба гарячих топкових газів; 3 - труба холодного повітря; 4 - труба подачі готової суміші (теплоносія) у камеру; 5 - термобалон (чуттєвий елемент на зміну температури); 6 - капілярна трубка; 7 – сильфон; 8 - важіль; 9 - пружина для повернення важеля вліво при зниженні температури теплоносія; 10 - золотник для подачі стиснутого повітря; 11 - циліндр підсилювача; 12 – шибер

Одна зі спрощених схем автоматичного регулювання температури теплоносія, який подається в сушильну камеру, показана на рис. 6.8. Пожежна небезпека від іскор та їхнє уловлювання з топкових газів розглянуті в наступному параграфі. У місцях проходження димових і вихлопних труб через згоряємі конструкції стін, перекриттів або покрить улаштовують протипожежні перешкоди.

 

« 6.1.3 Джерела вогню, не викликані потребами техно-логії виробництва6.1.5 Іскри при роботі топок і двигунів »


© 2004 Академя гражданской защиты Украины