ПОЖЕЖНА ПРОФІЛАКТИКА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ

6.3.3 Речовини, що спалахують при взаємному конта-кті одна з одною


 

При виробництві і збереженні різних хімічних речовин пожежі і вибухи можуть виникати в результаті їхньої взаємодії одна з одною. Найчастіше такі випадки відбуваються при впливі окислювачів на органічні речовини. Такими окислювачами можуть бути хлор, бром, фтор, окисли азоту, азотна кислота (особливо 98%-на і з розчиненими окислами азоту), перекису натрію, барію і водню, хромовий ангідрид, двоокис свинцю, хлорне вапно, рідкий кисень, селітри (солі азотної кислоти, наприклад, азотнокислий калій, азотнокислий натрій, азотнокислий барій, азотнокислий кальцій), хлорати (солі хлорнуватої кислоти, наприклад, бертолетова сіль), перхлорати (солі хлорної кислоти, наприклад, хлорнокислий натрій), перманганати (солі марганцевої кислоти, наприклад, марганцевокислий калій), солі хромової кислоти й ін.

Перераховані окислювачі в більшості випадків викликають займання органічних речовин при змішанні чи зіткненні з ними. Багато які з них (селітри, хлорати, перхлорати, перманганати, солі хромової кислоти), крім того, здатні утворювати суміші з іншими органічними речовинами, що вибухають від незначного механічного чи теплового впливу. Деякі суміші окислювачів і горючих речовин здатні спалахувати при дії на них сірчаної або азотної кислоти чи невеликої кількості вологи.

Алюмінійорганічні сполуки, про які вже говорилося в попередніх параграфах, з кислотами, спиртами і лугами реагують з вибухом. Неможливість гасіння алюмінійорганічних сполук звичайними засобами пожежогасіння привела ВНДІПО до необхідності розробити спеціальний вогнегасний порошковий склад.

Багато ініціаторів, каталізаторів і пороутворювачів, із широко використовуються у виробництві синтетичних смол, пластичних мас, синтетичних волокон і каучуку, викликають запалення і вибухи при взаємодії з іншими речовинами. Пожежонебезпечні властивості деяких ініціаторів і пірофорів зазначені в таблиці 6.4.

 

Таблиця 6.4 - Пожежонебезпечні властивості ініціаторів

Речовина

Пожежонебезпечні властивості

ЧХЗ-5

(метилуретанбензолсульфогідразид)

Горюча речовина. Температури: запалення 138° С, самозапалення 360 °С. У суміші із сильними окислювачами здатний вибухати.

ЧХЗ-18

(динітрозопентаметилентетрамін)

Нестійка горюча речовина. Температури: запалення 124° С, самозапалення 193° С. Дає спалах у суміші з кислотами і лугами, вибухає із сильними окислювачами, чутливий до удару.

ЧХЗ-57 (азодинітрілізомасляної кислоти)

Чутливий до впливу температури, тертя, удару. Температури: запалення 60°С, самозапалення 240° С. При контакті з кислотами вибухає.

Персульфат

амонію

(NН4)2S2O8

Біла кристалічна речовина, розчиняється у воді і розкладається на повітрі. Сильний окислювач. Розкладається при 120° С. У суміші з органічними сполуками може викликати вибух.

Персульфат

калію

K2S2O8

Кристалічна речовина, сильний окислювач. Активно окислює органічні сполуки, запалює папір, тканини, деревину. Розкладається - при 70° С.

Перекис

бензолу

(С6Н5СО)2O2

Вогне- і вибухонебезпечна кристалічна речовина. При нагріванні в сухому стані вибухає. Зберігається у вологому стані.

Перекис водню

Н2O2(концентрований)

 

Безбарвна, масляниста рідина, сильний окислювач. Дуже нестійка, розкладається з вибухом. У концентрованому виді запалює всі органічні речовини.

Гідроперекис

ізопропілбензолу

С6Н5С(СН3)2ООН (гіперіз)

Отруйна, горюча і вибухонебезпечна рідина. При нагріванні до 120 °С розкладається з вибухом. Вибухає в суміші з деякими органічними речовинами і солями.

 

Так, наприклад, на одному з заводів синтетичного каучуку відбувся вибух ємності з гідроперекисом ізопропілбензолу (гіперізом), що викликав ушкодження виробничих комунікацій, фасадної стіни будинку і сходової клітини. Гіперіз, використовуваний як ініціатор при виробництві бутадієнстирольного каучуку, надходив на завод у металевих бочках і перекачувався по гумовому шлангу в прийомну ємність. Біля бочок з гіперізом знаходилися бочки з триетаноламіном.

Помилково в ємність з гідроперекисом стали накачувати триетаноламін. Сталася бурхлива реакція, що викликала розкладання всієї маси гідроперекису з зазначеними вище наслідками.

Реакціям взаємодії окислювачів з горючими речовинами сприяють подрібненість речовин, якість змішання, підвищена початкова температура, а також наявність ініціаторів хімічного процесу взаємодії речовин. У деяких випадках реакції носять характер вибуху.

Подібного роду окислювачі не можна зберігати разом з іншими горючими речовинами, не можна допускати якого-небудь контакту між ними, якщо це не обумовлено характером технологічного процесу.

« 6.3.2 Речовини, що самозаймаються при взаємодії з водою6.3.4 Речовини, здатні до саморозкладання з запалю-ванням при нагріванні або механічних впливах »


© 2004 Академя гражданской защиты Украины