ПОЖЕЖНА ПРОФІЛАКТИКА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ

6.4 Тепловий прояв електричноїенергії


Джерела запалення від теплового прояву електричної енергії можуть виникнути при невідповідності електроустаткування (машин, двигунів, мереж, перетворювачів, пускорегулюючих приладів, електричних пристроїв у технологічних апаратах і т.п.) характеру середовища, що впливає на нього, у випадку недотримання правил улаштування та експлуатації електроустаткування, при несправностях і ушкодженнях, викликаних механічними причинами, а також дією хімічно активних речовин, вологи і т.п. Теплова дія електричного струму може проявитися у виді електричних іскор і дуг (при коротких замиканнях, пробоях шарів ізоляції і т.п.), надмірного перегріву двигунів, машин, контактів, окремих ділянок електричних мереж і електричного устаткування, а також апаратів при перевантаженнях і великих перехідних опорах, у виді перегріву в результаті теплового прояву струмів індукції і самоіндукції, при іскрових розрядах статичної й атмосферної електрики, у результаті нагрівання речовини і матеріалів від діелектричних втрат енергії.

При короткому замиканні провідників електричного струму чи замиканні на землю утворюються електрична дуга, іскри і виділяється велика кількість тепла. Коротке замикання може викликати запалення ізоляції, розплавлення провідників чи деталей електричних машин і апаратів з розбризкуванням часточок розплавленого металу.

Замикання й іскрові пробої між обкладинками конденсаторів, між електродами апаратів і приладів (наприклад, між електродами електродегідраторів установок електрознесолювання і зневоднювання нафти) можуть привести до ушкоджень герметичних апаратів і запалення горючих речовин.

Перевантаження електричних мереж і машин викликається збільшенням механічного навантаження на електродвигуни, а також підключенням до електричних мереж додаткових струмоприймачів, на які мережі не розраховані. Збільшення сили струму в мережах і машинах приводить до виділення великої кількості тепла, запалення ізоляції. Небезпечні наслідки перевантаження спостерігаються при неправильно обраному чи несправному захисті мереж плавкими вставками або автоматами.

Перехідні опори виникають найчастіше в місцях, де проводи і кабелі неякісно приєднуються до машин і апаратів або струмопровідні жили з'єднуються одна з одною холодною скруткою, а також у місцях поганого контакту металевих предметів, по яких протікають струми витоку. У місцях перехідних опорів виділяється значна кількість тепла. Від нагрівання місць перехідних опорів може зайнятися електроізоляція, а також горючі речовини, що знаходяться поруч.

Розряди статичної електрики можуть утворитися при переміщенні рідин, газів і пилів, при ударах, здрібнюванні, розпиленні і подібних процесах механічного впливу на матеріали і речовини, що є діелектриками. Іскрові розряди статичної електрики можуть запалити паро-, газо- і пилоповітряні суміші. Нагромадженню високих потенціалів статичної електрики і формуванню іскрових розрядів сприяють відсутність чи неефективність спеціальних мір захисту від статичної електрики, неефективність або несправність заземлюючих пристроїв, утворення електроізоляційного шару відкладень на заземлених поверхнях, порушення режимів роботи апаратів (збільшення швидкості руху речовин, падіння струменя з висоти, забруднення рідин, що рухаються, чи наявність на їхній поверхні яких-небудь плаваючих тіл і т.п.).

Блискавки й іскрові розряди від впливу атмосферної електрики. Відсутність, несправність чи неправильна експлуатація систем блискавкозахисту будинків, споруд і зовнішніх установок у зонах активного прояву грозової діяльності можуть викликати ураження їх прямими ударами блискавки, особливо за наявності масивних високих металевих конструкцій або апаратів зі стравлюючими лініями і повітропроводами.

Індукційний і електромагнітний вплив атмосферної електрики сприяє появі значних електричних потенціалів на виробничому устаткуванні, трубопроводах, будівельних конструкціях. Відсутність чи несправність систем заземлення апаратів і конструкцій, відсутність перемичок між трубопроводами можуть привести до утворення небезпечних іскрових розрядів.

У деяких випадках запалення горючих речовин відбувається в результаті індукційного і діелектричного нагрівання. Так, при впливі змінних магнітних полів відбувається нагрівання до високої температури металевих часток, що опинилися, наприклад, у деревині при сушінні її струмами високої частоти. Крім того, можуть бути місцеві перегріви діелектриків, що потрапили під вплив перемінного електричного поля (наприклад, наявність сильно сучкуватих, смолистих дощок при сушінні деревини струмами високої частоти).

 

Контрольні питання

  1. Назвіть випадки коли нагріте тіло може бути джерелом запалювання для даної горючої речовин.

  2. Назвіть параметри, що характеризують джерело запалювання.

  3. Приведіть класифікацію джерел запалювання.

  4. Визначте загальні підходи до запобігання утворення в горючому середовищі джерела запалювання.

  5. За допомогою чого досягається попередженням небезпечного прояву іскор топок і двигунів внутрішнього згоряння.

  6. Чим обумовле5на пожежна небезпека вогневих робіт.

  7. Наведіть приклади джерел вогню, не викликаних потребами технології виробництва.

  8. Назвіть основні причини утворення іскор при роботі топок.

  9. Типи та способи застосування іскроуловлювачів.

  10. Принцип роботи іскроуловлювачів інерційної дії.

  11. Наведіть приклади джерел запалювання у вигляді теплових проявів механічної енергії.

  12. З якого матеріалу інструменти вважаються іскробезпечними.

  13. Назвіть заходи запобігання утворення іскор при влученні в машини металу або каміння.

  14. Наведіть приклади джерел запалення у вигляді теплових проявів хімічних реакцій.

  15. Наведіть приклади джерел запалення від теплових проявів електричної енергії.

 

« 6.3.4 Речовини, здатні до саморозкладання з запалю-ванням при нагріванні або механічних впливахГЛАВА 7.ЗАПОБІГАННЯ ПОШИРЕННЮ ПОЖЕЖІ НА ВИРОБНИЦТВІ »


© 2004 Академя гражданской защиты Украины