ПОЖЕЖНА ПРОФІЛАКТИКА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ

1.1.3 Методика вивчення технологічних процесів виробництв


1.1.3 Методика вивчення технологічних процесів виробництв

Аналіз пожежної небезпеки промислових та сільськогосподарських об'єктів нерозривно пов'язаний із детальним розглядом технології виробництва. Тому спеціаліст пожежної безпеки у першу чергу повинен вивчити основні технологічні процеси (операції) і роботу технологічного обладнання в такому обсязі, щоб мати можливість оцінити їхню пожежну небезпеку. Основними джерелами інформації про технологічні процеси виробництв є технологічна частина проекту (на стадії проектування виробництва) і технологічний регламент (на стадії експлуатації виробництва).

Технологічна частина проекту. Необхідно мати на увазі, що проектні матеріали, як правило, не відображають повною мірою того, що буде в дійсності, тому що в ході будівництва виробництва його проект звичайно піддається істотним змінам. Технологічна частина проекту складається з розрахунково-пояснювальної записки і креслень.

Розрахунково-пояснювальна записка містить:

- опис принципової технологічної схеми виробництва;

- характеристику й обгрунтування основних технологічних рішень та технологічних процесів;

- обгрунтування вибору основного технологічного обладнання та прийняті варіанти його розміщення;

- перелік виробничих процесів, для яких проектується автоматизація;

- обгрунтування прийнятих у проекті рішень із застосування контрольно-вимірювальних приладів та автоматів (автоматичний контроль, регулювання, блокування, захист) у технологічних процесах й апаратах;

- обгрунтування й характеристику джерел та споживачів електричної і теплової енергії);

- матеріальні та технологічні розрахунки;

- вид і кількість стандартного та нестандартного обладнання.

Графічний матеріал технологічної частини проекту містить:

- креслення принципової схеми технологічного процесу;

- схеми технологічних трубопроводів і комунікацій;

- функціональні виробничі схеми або переліки систем автоматизації;

- плани і розрізи виробничих будівель та установок із розміщенням технологічного обладнання і транспортних засобів;

- схеми електропостачання і теплових мереж, що наносяться, як правило, на зведеному плані інженерних мереж.

Технологічна частина проекту може також містити: розділ “Охорона праці” або спеціальний розділ “Протипожежні заходи”, у яких повинна бути наведена узагальнена характеристика пожежної небезпеки виробництва і проектні технічні рішення, що прийняті для усунення або зниження цієї небезпеки.

Технологічний регламент - основний технологічний документ, що визначає порядок проведення операцій технологічного процесу. Дотримання вимог технологічного регламенту, які забезпечують якість продукції, що випускається, раціональне ведення технологічного процесу, збереження обладнання та безпеку роботи, є обов'язковим.

Технологічні регламенти можуть бути:

- постійними (на діючих виробництвах);

- тимчасовими (на нових виробництвах, а також на виробництвах, до технології яких внесені принципові зміни);

- разовими (на дослідних виробництвах).

Будь-які зміни або доповнення діючих технологічних регламентів повинні затверджуватися тією інстанцією, якою затверджено регламент.

В якості прикладу наведемо типовий технологічний регламент виробництва хімічної промисловості. В нього входять:

- загальна характеристика виробництва;

- характеристика продукції, що виготовляється;

- характеристика сировини, матеріалів та продуктів;

- опис технологічного процесу;

- норми технологічного режиму;

- можливі неполадки, їх причини та способи усунення;

- щорічні норми витрати сировини та енергоресурсів;

- контроль виробництва;

- основні правила безпечного ведення процесу;

- відходи виробництва, стічні води, викиди в атмосферу;

- перелік обов’язкових інструкцій;

- матеріальний баланс;

- технологічна схема виробництва;

- специфікація основного технологічного обладнання.

Технологічний регламент вміщує вичерпну інформацію, яка необхідна для вивчення технології даного виробництва, дослідження його пожежної небезпеки та розробки заходів пожежної профілактики.

До складу технологічної частини проекту і технологічного регламенту входить повна або принципова схема виробництва, за якою можна уявити технологічний процес, що аналізується, і в цілому оцінити його пожежну небезпеку.

Технологічна схема – послідовність технологічних операцій (процесів) з перетворення сировини на готову продукцію. Існує повна (детальна) технологічна схема та принципова.

Повна технологічна схема - докладне графічне зображення та опис технологічного процесу, включаючи всі операції, апарати, резервне обладнання, контрольно-вимірювальні прилади й автоматику, захисні пристрої, системи регенерації тепла і речовин, резервну обв'язку трубопроводами тощо. Повна технологічна схема необхідна при детальному вивченні технології, але вона не дуже зручна при первинному вивченні технологічного процесу, тому що сутність процесу губиться в подробицях.

При первинному вивченні виробництва краще працювати з принциповою технологічною схемою.

Принципова технологічна схема містить наступну інформацію:

- послідовність технологічних операцій (нагрівання, охолодження, фарбування, сушіння, хімічні реакції тощо);

- основне технологічне обладнання (теплообмінні апарати, ректифікаційні колони, насоси, компресори тощо) без указівки кількості однотипних апаратів;

- норми технологічного режиму (тиск, температура, концентрація тощо);

- місця вводу в процес сировини і допоміжних речовин і виводу з процесу готової продукції, побічних продуктів і відходів виробництва.

Принципова технологічна схема дозволяє одержати інформацію про фізико-хімічну сутність процесів, отже, частину вихідних даних для дослідження пожежної небезпеки даного виробництва.

В якості прикладу розглянемо принципову технологічну схему ректифікаційної установки (рис.1.3), з якої визначаємо основні технологічні операції процесу: зберігання і підготовка вихідного продукту; транспортування нафтопродукту насосами; нагрівання вихідного продукту в теплообмінниках і трубчастих печах; ректифікація, відбір і зберігання кінцевого продукту. Для зручності вивчення виробництва доцільно виділити характерні ділянки із специфічними технологічними процесами й апаратами. На схемі таких ділянок три (виділені пунктирними лініями): I - ділянка підготовки вихідної сировини; II - ділянка нагрівання продукту; III - ділянка ректифікації нафти і відбір необхідних фракцій.

 

Рисунок 1.3 - Технологічна схема безперервно діючої ректифікаційної установки

1 – ємність з вихідним продуктом (нафта); 2 – насосна станція; 3 – підігрівач; 4 – теплообмінник; 5 – трубчаста піч; 6 – ректифікаційна колона; 7 – збірник важких нафтопродуктів;

8 – дефлегматор; 9 – холодильник; 10 – збірник ректифікату

За основу поділу технологічної схеми на ділянки можуть бути взяті різні ознаки: стадії виробництва, технологічне обладнання, що застосовується, функціональні особливості.

Якщо при проведенні пожежно-технічного обстеження або експертизі проектних матеріалів у фахівця пожежної безпеки немає принципової технологічної схеми, але є повна, рекомендується спростити цю схему до принципової. Цю роботу можуть виконати фахівці і проектної організації, і підприємства, і пожежної безпеки.

При розробці принципової технологічної схеми слід дотримуватись наступних рекомендацій:

- показувати тільки одну з декількох однотипних технологічних ліній;

- показувати тільки одну з декількох однотипних операцій або один із декількох паралельних (або послідовних) однотипних апаратів;

- виключити резервне устаткування;

- виключити або спростити системи регенерації (утилізації) тепла;

- виключити обв'язку апаратів додатковими трубопроводами;

- виключити контрольно-вимірювальні прилади та автоматику;

- виключити всі захисні прилади й пристрої.

Але ні принципова, ні повна технологічна схема не дають уявлення про технологію виробництва, достатнього для повного аналізу його пожежної небезпеки. Виникнення та розвиток пожежі на виробництві визначається не тільки характером технологічного обладнання, але і розміщенням його в будівлі або на відкритому технологічному майданчику, габаритами тощо. Тому важливим джерелом інформації про виробництво є його реальне розміщення. В документації, що описує реальне розміщення виробництва, містяться відомості про дійсну кількість однакових технологічних ліній, про однотипні технологічні апарати, що застосовуються в процесах багатократно, про апарати однакового призначення, про резервне обладнання тощо. Зокрема, вказуються:

- основні технологічні апарати (кількість, конструкція, ємність);

- основні транспортні комунікації (конструкція, протяжність);

- технологічні потоки речовин та матеріалів, що обертаються у виробництві;

- місця проміжного та базисного зберігання матеріалів (їх вид та кількість);

- будівельні конструкції, проходи, отвори, розриви;

- робочі місця людей (їх кількість);

- місця концентрації матеріальних цінностей.

Для наступного визначення особливо небезпечних ділянок за загрозою для життя людей та можливими матеріальними збитками на плані чітко визначаються межі та площі характерних ділянок; кількість одночасно працюючих на них людей; вартість технологічного обладнання, матеріалів та готової продукції.

« 1.1.2 Класифікація основних технологічних процесів та апаратів1.2 Основні напрямки дослідження пожежної небезпеки технологічних процесів виробництв »


© 2004 Академя гражданской защиты Украины