Електротехніка та пожежна профілактика в електроустановках

8.2 Проводи та кабелі.


Половина всіх пожеж від електротехнічних виробів – виникає від загоряння проводів та кабелів. Даний факт змушує приділити більше уваги саме цим видам електротехнічних виробів.

Основними напрямками технічного прогресу кабельної техніки є:

- підвищення робочих температур кабелів і проводів та зниження їх матеріалоємності, у першу чергу за рахунок застосування нових провідникових і електроізоляційних матеріалів;

- мініатюризація кабельної продукції, пов'язана зі зменшенням габаритів електронної і радіоапаратури, необхідністю зниження маси кабельних мереж на кораблях, літаках тощо;

- широка  механізація й автоматизація виробництва кабелів і проводів, що також визначає вимоги до їх конструкції і, у першу чергу, спонукає до широкого використання пластмаси, тому що способи накладки пластмаси на струмопровідні жили легше автоматизувати;

- економія таких гостродефіцитних металів як мідь і свинець, заміна їх на менш дефіцитні. Ці тенденції повинні враховуватися споживачами кабельної продукції при виборі кабелів і проводів, при проектуванні енергосистем і різноманітного електротехнічного й іншого устаткування.

Класифікація електричних провідників.

Кабельний виріб (ГОСТ 15845) - електричний виріб, призначений для передачі по ньому електричної енергії, електричних сигналів інформації або, що служить для виготовлення обмоток електричних пристроїв, що відрізняється гнучкістю.

Неізольовані проводи - призначені в основному для використання при будівництві повітряних ліній електропередач. Проводи виготовляються з міді, алюмінію, а також комбінованими (сталевий сердечник, поверх якого накладається один або декілька витків алюмінієвого дроту).

Силові кабелі - призначені для передачі і розподілу електричної енергії. Кабелі випускаються з мідними і алюмінієвими жилами, з ізоляцією з поліхлорвінілового пластикату, поліетилену, гуми. Діапазон напруг силових кабелів - від 660 В до 500 кВ. Кабелі мають свинцеві, алюмінієві або пластмасові оболонки.

Кабелі зв'язку призначені для передачі сигналів зв'язку й інформації. Кабелі мають мідні жили і паперову або пластмасову ізоляцію. У якості пластмас використовуються поліетилен, поліхлорвініловий пластикат, полістирол. Кабелі мають свинцеві, алюмінієві, сталеві, пластмасові або металево-пластмасові оболонки. Кабелі зв'язку поділяються на високочастотні і низькочастотні.

Контрольні кабелі - призначені для живлення приладів, апаратів й інших електротехнічних пристроїв і використовуються з метою контролю. Контрольні кабелі мають струмопровідні жили з міді, біметалу алюміній-мідь, алюмінію. Ізоляція - в основному з поліетилену і поліхлорвінілового пластикату. Використовується також і гумова ізоляція. Число  жил - від 4 до 37, переріз - від 0.75 до 10 мм2.

Кабелі керування - використовуються з метою дистанційного керування і мають мідні жили. У якості ізоляції використовується поліетилен, поліхлорвініловий пластикат, фторопласт, гума. Число жил - від трьох до ста восьми. Усі або окремі жили, що проводять струм, можуть бути екранованими. Оболонки кабелів - пластмасові. Поверх оболонки може накладатися панцирна броня зі сталевих дротиків. Кабелі керування можуть мати круглу або плоску форму (стрічкові кабелі).

Монтажні проводи використовуються для виконання групових з'єднань у різноманітних схемах. Струмопроводні жили мідні, у тому числі з покриттям зі срібла, нікелю і олова; ізоляція - поліетилен, поліхлорвініловий пластикат, фторопласт.

Установочні проводи призначені для розподілу електричної енергії в силових і освітлювальних мережах на відкритому повітрі й усередині приміщень, у тому числі для схованої прокладки під штукатуркою, для виводів електродвигунів і живлення різноманітної переносної апаратури і приладів. Проводи випускаються  одно- і багатожильними (до 30) і, в основному, розраховані на напругу до 3 кВ. Установочні проводи виготовляються з  жилами з алюмінію і міді. Ізоляція - поліхлорвініловий пластикат, поліетилен, гума, азбест,  скловолокно, гумосклотканина. Діапазон перерізу - від 0,50 до   120 мм2.

У відповідності до ГОСТ 22483 установлений такий ряд перерізу жил кабелів і проводів, мм2: 0.03; 0.05; 0.08; 0.12; 0.20; 0.35; 0,50; 1,0; 1,2; 1,5; 2,0; 2,5; 3,0; 4,0; 5,0; 6,0; 8,0; 10; 16;  25; 35; 50; 70; 95; 120; 150; 185; 240; 300; 400; 500; 625; 800; 1000.

Обмотувальні проводи - призначаються для виготовлення обмоток електричних машин, апаратів, і приладів.  Струмопро-відні жили з міді, алюмінію, сплавів (ніхром, манганін, кон-стантан). У якості ізоляції застосовуються емалеві покриття на основі синтетичних лаків, просочене лаком скловолокно, натураль-ний шовк, синтетична і бавовняна пряжа, плівки, папір, пластмаси. 

Конструкція і маркування проводів, шнурів і кабелів.

Електропроводка - сукупність проводів і кабелів із відповідними підтримуючими кріпленнями, захисними конструкціями і деталями, встановленими у відповідності до діючих правил.

Провід (ГОСТ 15845) - кабельний виріб, що містить одну або кілька скручених дротів або одну чи більш ізольованих жил, поверх яких у залежності від умов прокладки й експлуатації може матися легка неметалічна оболонка, обмотка і (або) оплітка з волокнистих матеріалів або дроту, і не призначений, як правило, для прокладки в землі.

За ступенем захищеності проводи бувають:

- голі (без ізоляції);

- ізольовані незахищені;

- ізольовані захищені (захищені від механічних пошкоджень).

Провід складається зі струмоведучої жили, ізоляції струмоведучої жили, оболонки, покриття (рис.8.2).

 

Рис.8.2 - Конструкція проводу

1 - жили,  2 - гума,  3 - свинцева оболонка,  4 - просочена гумою тканина,  5 - сталева оболонка,  6 - асфальтований джут,  7 - заповнення,  8 - дротова оплітка.

За числом струмоведучих жил проводи бувають одно-, дво-, три- або багатожильні; за родом матеріалу струмоведучих жил - алюмінієві, мідні, стале-алюмінієві, сталеві; за гнучкістю - гнучкі  (жила складається з великого числа тонких дротиків) і негнучкі.

Ізоляція струмоведучої жили звичайно виконується з горючої речовини (гума tсз = 300¸350°С, поліетилен tсз = 360¸400°С, поліхлорвініловий пластикат tсз = 400¸500°С, найрит).

Покриття проводу, призначене для зниження впливу високої температури, виконується з бавовняно-паперових або синтетичних волокон, просочується лаком або протигнильною речовиною.

При маркуванні проводів додержуються певного порядку.

Перша літера указує на матеріал, з якого виготовлена жила. Літера "А" – алюмінієва жила, нема літер – мідна жила.

Друга літера «П» указує, що це провід.

Третя літера «П» позначає, що провід плоский, тобто що це 2 або 3 ізольованих жили, сполучених тонкою плівкою ізоляційного матеріалу. Третьої літери може не бути.

Четверта літера указує на ізоляцію жили: «В» - поліхлорвініл; «Р» - гума; «Н» - нейрит; «П» - поліетилен; паперова ізоляція не має літерного позначення.

П'ята літера позначає матеріал оболонки (цієї букви може не бути): «О» - покриття, «Ф» - фальцьована оболонка.

Приклад маркування проводів:

1) ППВС - провід плоский з мідними жилами, із поліхлорвініловою ізоляцією,  для схованої прокладки.

2) ПППС - провід плоский, із мідними жилами, поліетиленовою ізоляцією, для схованої прокладки.

3) ПРФ - мідний провід, з гумовою ізоляцією, із фальцьованою оболонкою.

4) АПРВ - алюмінієвий провід, з гумовою ізоляцією, поліхлорвініловою оболонкою.

Особливості маркування:

1) Літера «Д» наприкінці  марки проводу означає, що провід складається з двох одножильних проводів, що мають кожний свою ізоляцію і оболонку. Ці два проводи скручені один з одним (ПРД, ПРВД).

2) Літера  «Г» у марці проводу означає, що струмоведуча жила виконана мідною і провід гнучкий (ПРГ, ПВГ, ПРГД).

3) Літери  «ТО» наприкінці марки проводу означають, що провід має б/п покриття, просочене протигнильною сумішшю, і призначений для прокладки в трубах (ПРТО, АПРТО).

4) Літера «С» наприкінці маркування означає, що провід призначений для схованої прокладки під прошарком штукатурки (ППВС, АПППС).

5) Літера «Л» означає, що провід має б/п або синтетичну оплетку, просочену лаком (ПРГЛ, ПРЛ).

Жили проводів мають точно стандартний переріз і позначаються наприклад: ППВС 2х0,5 (0,5 – переріз в мм2, 2 - число жил).

Шнур (ГОСТ 15845) - провід з ізольованими жилами підвищеної гнучкості, призначений для з'єднання з пересувними пристроями.

Маркування схоже на маркування проводів, тільки на початку знаходиться літера «Ш».

Приклад маркування шнурів:

1) ШБРТО - шнур побутовий, з ізоляцією з кремній-органічної термостійкої гуми (утюги, паяльники і т.п.).

2) ШПВ - шнур, із рівнобіжними жилами і ПВХ ізоляцією (світильники, бритви і т.п.).

3) ШВРО - шнур витий, із гумовою ізоляцією, з б/п покриттям.

Кабель (ГОСТ 15845) - кабельний виріб, що містить одну або більш ізольованих жил (провідників), заключений у металеву або неметалеву оболонку, поверх якої в залежності від умов прокладки й експлуатації може матися відповідний захисний покрив, у який може входити броня, і придатне, зокрема, для прокладання в землі і під водою.

Кабель складається зі струмоведучих жил, ізоляції струмоведучих жил,  оболонки, броні, захисного антикорозійного покриття (рис.8.3.).

Струмоведучі жили виконуються з міді або алюмінію. Кожна жила ізольована від інших (3,4 жили - силовий кабель, >10 - контрольні, сигнальні кабелі). Для ізоляції струмоведучих жил використовуються ті ж матеріали, що і для ізоляції проводів, але паперова ізоляція може бути просочена речовиною з трансформаторного мастила та каніфолі. Для герметичної оболонки використовуються ті ж матеріали, що і для оболонки проводів, а також свинець.


Рис.8.3 - Конструкція кабеля

1-джутова оплітка, 2 - свинцева оболонка, 3 - пряжа, 4- сталева броня, 5 - джутова оплітка, 6 - кабельний папір, 7 - мідні жили.

Броня намотується поверх оболонки по бітумній або іншій подушці. Матеріал - сталева плоска стрічка або сталевий круглий дріт. Буває не у всіх кабелів. Захисне антикорозійне покриття може задаватися поверх броні. Матеріал: крепірований папір,  просочена кабель-на пряжа, стрічки поліхлорвінілові, поліацетатні, поліамідні, скляна пряжа (негорюча). Більшість покровів є горючими.

Маркування кабелів виконується наступним чином.

Перша літера указує на матеріал жили: «А» - алюмінієва жила, немає літер - мідна жила.

Друга літера указує на матеріал герметичної оболонки: «А» - алюміній; «С» - свинець; «В» - поліхлорвініл; «Н» - нейрит.

Третя літера (може й не бути) «О» - окремо освинцьовані жили.

Четверта літера вказує на матеріал ізоляції жил: «Р» -гума; «В» - поліхлорвініл; «П» - поліетилен; «Н» - нейрит; немає літери - паперова ізоляція.

П'ята літера вказує на матеріал броні: «Б» - броня зі сталевої стрічки; «К» - броня з круглого сталевого дроту; «П» - броня з дроту.

Остання літера вказує на покриття: «Г» - відсутнє захисне антикорозійне покриття; «У» - поліпшена якість просочення.

Приклад маркування кабелів:

1) АБ - алюмінієвий, броньований сталевою стрічкою.

2) СРГ - мідні жили, гумова ізоляція, свинцева оболонка, голий.

3) АСРБ - алюмінієві жили, гумова ізоляція, свинцева оболонка, броньований двома сталевими стрічками, із зовнішнім джутовим покровом.

4) СБГ - мідні жили, паперова ізоляція, свинцева оболонка, броньований, голий.

« 8.1 Суть та характеристика типових причин пожеж від електроустановок.8.3 Вимоги пожежної безпеки до електропроводок. »


© 2006 Академія цивільного захисту України