ОРГАНІЗАЦІЯ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ

Глава 2 ПРОФЕСІЙНА ПІДГОТОВКА РЯТУВАЛЬНИКІВ


Підґрунтям успішної роботи рятувальників під час виконання дій за призначенням є високий рівень їх професійної майстерності, який має багато складових, однією з яких є професійна підготовка.

Організація професійної підготовки рятувальників здійснюється у відповідності із Законом України «Про аварійно-рятувальні служби», наказами та розпорядженнями МНС України, відповідними програмами.

Безпосередньо професійну підготовку рятувальників організовує керівник аварійно-рятувального формування (АРФ). Вона проводиться у складі чергової зміни в період чергування або у складі АРФ під час проведення навчально-тренувальних зборів.

До проведення занять можуть залучатися найбільш підготовлені рятувальники, які мають методичні навички та практичний досвід ведення аварійно-рятувальних робіт, а також на договірній основі викладачі (спеціалісти) навчальних закладів, інших організацій відповідного профілю.

Навчальне навантаження має складати 4–6 навчальних годин протягом однієї доби чергування та не менше 32 годин на місяць. Тривалість навчальної години – 45 хвилин.

Для підготовки до занять, закріплення вивченого учбового матеріалу, виконання завдань та нормативів повинно бути передбачено дві години для самостійної роботи (самопідготовки).

Навчальний рік складається з двох навчальних періодів: зимового та літнього (для сил Цивільної оборони України: грудень–квітень та червень–жовтень). Час між навчальними періодами використовується для підготовки, розвитку та удосконалення навчально-матеріальної бази (НМБ) і проведення необхідних робіт з упорядкування місць розташування АРФ. Заняття не проводяться в дні святкування державних та відомчих свят.

Практичні заняття з водної, гірської, десантної та повітряно-десантної підготовки проводяться на окремих учбово-тренувальних зборах.

Окремі розділи з зазначених видів підготовки відпрацьовуються з урахуванням дислокації, наявних можливостей та оснащення учбово-матеріальної бази.

Рятувальники, підготовка яких вимагає спеціального навчання з отриманням відповідних документів (посвідчень): водолази, водії маломірних суден, водії автотранспортних засобів та інші, направляються на навчання у відповідні ліцензовані навчальні заклади на договірній основі.

Після закінчення навчального періоду рятувальники, які проходили навчання, здають заліки з предметів, нормативи з фізичної підготовки з обов’язковим зазначенням оцінок. Отримані оцінки враховуються під час наступної атестації.

Керівники АРФ здійснюють організаційне і методичне керівництво професійною підготовкою рятувальників, організують контроль за його проведенням.

Під час планування професійної підготовки в АРФ розробляються:

- план професійної підготовки на рік ( за періодами навчання);

- план-графік проведення навчальних зборів, навчань, змагань;

- річний план розподілення часу за предметами та місяцями навчання;

- тематичний план і розклад занять на місяць;

- план перепідготовки та підвищення кваліфікації рятувальників на два роки.

« Тести для самоконтролю2.1 Вимоги до рівня професійної підготовки рятувальників »


© 2009 Університет цивільного захисту України