ОРГАНІЗАЦІЯ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ

4.4 Пристрій та призначення ІРАР


Інструмент ІРАР був розроблений в кінці 70-х років та отримав широке розповсюдження у світі. У Європі цей інструмент називають «FORCE» – «сила», що підкреслює його основне призначення – збільшення м’язової сили людини. Інструмент взятий на озброєння в багатьох країнах як обов’язковий для пожежно-рятувальної служби, швидкої медичної допомоги, дорожньої поліції, а також для інших служб, пов’язаних з виконанням можливих аварійних та рятувальних робіт.

ІРАР призначений для виконання різноманітних аварійно-рятувальних робіт без зміни інструмента з цільовим призначенням – для звільнення людей.

Він заснований на функціях старих та випробуваних інструментів, таких як сокира, цвяходер, лом, зубило, молоток, також може використовуватися і для нових цілей, наприклад, для різки металу, створення опор, підйомно-транспортних робіт, пересування ношей та інших. Методи роботи з ІРАР аналогічні методам роботи з традиційним ручним інструментом.

Загальний вигляд інструмента представлено на рис. 4.16.

Рис. 4.16. Загальний вигляд ІРАР

ІРАР складається з трьох частин, рис. 4.17

1) багатоцільова головка рис. 4.17.1;

2) викривач рис. 4.17.2;

3) рятувально-транспортний пояс рис. 4.17.3.

Додатково ІРАР може комплектуватися настінною стійкою для зручного зберігання інструмента. В транспортному положенні, а також при виконанні окремих операцій, штанга розкривача вставлена в рукоятку багатоцільової головки. Елементи інструмента можуть використовуватися як самостійно, так і разом.

Розрізняють наступні елементи частин ІРАР:

- у багатоцільової головки: сокира, зогнутий шип, кайло, рукоятка, фіксатор, отвори;

- у розкривача: зубило, ніж, штанга, паз, риска;

- у рятувально-транспортного поясу: ремінь, пряжка, D-подібне кільце, карабін, чохли.

Рис. 4.17. Інструмент ручний аварійно-рятувальний ІРАР:

1- багатоцільова головка, 2 -  розкривач, 3 - рятувально-транспортний пояс.

« 4.3 Рекомендації щодо застосування пневмопідіймачів (ПГП) високого тиску4.4.1. Улаштування та призначення багатоцільової головки: »


© 2009 Університет цивільного захисту України