ОРГАНІЗАЦІЯ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ

Глава 9 ХВОРОБИ І ДОЛІКАРСЬКА ДОПОМОГА ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ АВАРІЙНОРЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ


Рятувальник зобов'язаний уміти подати першу долікарську допомогу собі і потерпілим.

Для аварійних умов характерні п'ять категорій хвороб.

Перша категорія – травматизм, найбільш поширений в аварійній ситуації. Сюди входять різні рани, переломи, вивихи, опіки та інші тілесні ушкодження, отримані в результаті стихійного лиха, нападу хижих тварин, падіння з висоти, необережного поводження з холодною і вогнепальною зброєю, вогнем.

В умовах нестачі медикаментів і відсутності кваліфікованої медичної допомоги лікування потерпілих вкрай утруднене, а часом неможливе. Тому у разі аварії слід дотримуватися особливої обережності під час поводження із зброєю, сокирами, пилками, з предметами, що колють і ріжуть, під час запалювання багаття, заготівлі дров, проходження складних ділянок місцевості. Будь-яка травма у звичайних умовах здатна викликати лише тимчасову непрацездатність, в аварійній ситуації може обернутися загибеллю потерпілого.

Друга категорія – хвороби, викликані специфікою кліматогеографічних умов місця аварії. У пустельній і напівпустельній зонах влітку це можуть бути теплові і сонячні удари, зневоднювання організму, опіки шкірних покривів і т. ін. У полярній зоні взимку – загальне переохолодження, відмороження, сніжна сліпота. У горах – гірська хвороба.

У подібних випадках основна допомога потерпілому полягає в усуненні або ослабленні впливу на організм чинників, що провокують виникнення і розвиток хвороби. Наприклад, за аварії в пустелі треба послабити вплив на людину сонячного випромінювання, спорудивши сонцезахисний тент, у зимових умовах – захистити від холоду і т. ін. Протягом підготовки до проведення рятувальних робіт необхідно враховувати «медичну» специфіку місцевості.

Третя категорія хвороб – отруєння недоброякісною їжею, отруйними речовинами, паразитарні й інфекційні хвороби.

Четверта категорія –гострі або хронічні хвороби, що раптово виникли чи загострилися. Хворому по можливості треба забезпечити оптимальний режим і нормальне харчування, щоб призупинити розвиток хвороби. У важких випадках (гострий апендицит, пробоїна виразки шлунку або дванадцятипалої кишки і т. ін.) єдина реальна можливість врятувати людину — негайно транспортувати її в медичний заклад, що в аварійній ситуації вкрай складно.

П'ята категорія – різні нервово-психічні розлади і гострі психічні захворювання. Їх виникнення і розвиток викликані екстремальними умовами, у яких опинилася людина, хронічним почуттям страху та іншими причинами. І хоча такі розлади самими потерпілими дуже часто не усвідомлюються, менш небезпечними від цього вони не стають.

« Тести для самоконтролю9.1 Найважливіші причини і симптоми захворювань і травм »


© 2009 Університет цивільного захисту України