|
Припинення горіння шляхом введення в зону реакції негорючих речовин є одним із найбільше ефективних засобів гасіння пожежної охорони. Нейтральні гази знаходять широке застосування при гасінні пожеж в приміщеннях. Особливо ефективне застосування інертних газів при захисті музейних цінностей, архівів, бібліотек, обчислювальних центрів і інших особливо важливих об'єктів, де найбільш пріоритетною задачею є максимально можливе збереження матеріальних цінностей.
Якщо при фіксованому співвідношенні вмісту пального і окислювача до їх суміші додавати інертні компоненти, то концентрація компонентів горючої суміші зменшиться. Це призведе до зниження швидкості реакції окислення в зоні горіння, що в свою чергу, зменшить інтенсивність тепловиділення, а, отже, і знизить температури в зоні реакції. При деякій критичній концентрації розріджувача температура в зоні горіння може зменшитися аж до температури погасання, що призведе до припинення горіння. При введенні інертних газів крім зниження концентрації компонентів горючої суміші, відбувається також втрата частини тепла, що виділяється, на нагрівання цих розріджувачів від початкової температури до температури зони горіння. Отже, чим більша теплоємність негорючого газу, тим більша його вогнегасна ефективність.
Для гасіння пожеж необхідно правильно розрахувати загальну кількість вогнегасного засобу, при цьому витрата вогнегасного засобу G повинна бути мінімальною, час гасіння t - не більш допустимого, а інтенсивність подачі I – оптимальною. Для більшості речовин мінімальна вогнегасна концентрація негорючого газу близька до мінімальної флегматизуючої концентрації, тому в розрахунках можна використати її. Критична витрата негорючого газу на процес гасіння залежить від параметрів пожежі і, зокрема, від часу його вільного розвитку й умов газообміну, що впливають на витрату продуктів горіння, які витікають.
|
|
|