Спеціальне водопостачання

5.3 Споруди для забору води від поверхневих джерел


У якості поверхневого джерела найчастіше використовують річки. Водозабори на річках мусять забезпечувати надійний забір води в розрахункових межах. Їх влаштовують на достатній глибині вище місця спуску стічних вод, уникаючи зони руху надводних об’єктів по руслу річки, на озерах та водосховищах поза прибійною зоною та місцем нагону зелені. Водозабірні споруди із точки зору підвищення надійності подачі води складаються із двох секцій.

За невеликої глибини вододжерела безпосередньо у берега використовують руслові водозабори (рис.5.7).

 

Рис. 5.7 - Русловий водозабір:

1 – оголовок, 2 - самотічні труби, 3 – береговий колодязь, 4 – промивні труби, 5 - всмоктуючі труби насосів.

 

У системах водопостачання невеликих об’єктів водозабір влаштовують у вигляді оголовка, зв’язаного із насосною станцією всмоктуючими трубами (рис.5.8).

Оголовок влаштовують у вигляді розтрубу, у якому розміщують грати для уникнення попадання до нього твердих предметів. Оголовок розміщують на бетонній основі. Діаметр самотічних труб не більше розміру, при якому швидкість руху води у трубах не перевищує 1,5 м/с . Промивають самотічні труби зворотним потоком води, що подається насосами першого підйому. Кількість берегових колодязів – не менше двох.

 

Рис. 5.8 - Оголовок водозабору:

1 – приймальні вікна із гратами, 2- бетон, 3 – самотічна лінія.

 

У тому випадку, коли глибина берега достатньо велика, влаштовують водозабори берегового типу (рис.5.9), вода у яких подається крізь водоприймальні вікна із гратами та шиберами. Для уникнення у водозаборі донного льоду та наносів призначений водоприймальний ківш – штучний басейн, крізь який вода із річки поступає до водозабірної споруди.

 

Рис. 5.9 - Водозабір берегового типу:

1 – вікна із гратами, 2- бетон, 3 – огорожа, 4 – всмоктуюча лінія, 5 – сітка.

 

Для забору води із вододжерела, дно якого має добру водопроникність, влаштовують інфільтраційні водозабори (рис.5.10), у вигляді шахтного колодязя, розміщеного біля берега. При цьому за рахунок фільтрації підвищується якість води.

 

Рис.5.10 - Інфільтраційний водозабір:

а – план, б – переріз; 1 – колодязь, 2 – кришка.

« 5.2 Споруди для забору підземних вод5.4 Протипожежні вимоги до водозабірних споруд »


© 2007 Університет цивільного захисту України