Спеціальне водопостачання
11.1 Призначення, класифікація та основні елементи внутрішнього протипожежного водопроводу
Внутрішній протипожежний водопровід (ВПВ) - система інженерно - технічних споруд, які призначені для подачі води на пожежогасіння від зовнішніх вододжерел.
Внутрішні водопроводи класифікують: - за призначенням:
- за місцем прокладання магістрального трубопроводу:
Рис.11.1 – Схеми внутрішнього протипожежного водопроводу: а) з нижньою розводкою, б) з верхньою розводкою
- за способом забезпечення необхідного напору:
- за кількістю зон (в залежності від висоти будівлі):
- за конфігурацією магістрального трубопроводу:
Загальна схема системи внутрішнього водопостачання житлової будівлі наведена на рис.11.2.
Рис 11.2 – Елементи внутрішнього водопроводу: 1 – ввід; 2 – водомірний вузол; 3 – магістральний трубопровід; 4 – стояки; 5 – розподільча мережа поверхів; 6 – арматура; 7 – крани квартирного пожежогасіння (для житлових будівель).
Внутрішній протипожежний водопровід складається з наступних елементів:
На теперішній час пожежні кран-комплекти (аналогічні внутріквартирним) широко використовуються в будь-яких будівлях Європейських країн, зокрема в Польщі, де їхнє застосування регламентоване наказом Міністра внутрішніх справ і адміністрації від 16 червня 2003 року, № 1138. Застосування кран-комплектів значно простіше, ніж звичайних пожежних кранів, їх необов'язково розмотувати на всю довжину, ствол перекривається, а отже з ним може працювати одна людина, у відмінності від звичайного ПК. В Україні вступає в дію тимчасова інструкція, яка встановлює вимоги до проектування та влаштування пожежних кран-комплектів з напівжорстким рукавом діаметром 25 мм в системах внутрішнього протипожежного водопроводу, які відповідають ДСТУ 4401-1:2005 (EN671-1:2005). Інструкція буде обов’язковою для виконання всіма підприємствами, установами, організаціями незалежно від виду їх діяльності та форм власності що займаються проектуванням систем внутрішнього протипожежного водопостачання в будинках різного призначення.
Рис. 11.3 – Приклад встановлення крану квартирного пожежогасіння
Матеріал трубопроводів мереж внутрішнього водопроводу вибирають в залежності від вимог до матеріалу, якості та температури води, тиску та економічної доцільності. Труби для різних систем водопроводу приймають за таблицею 11.1. Сталеві труби з корозійностійкої сталі, скляні і пластмасові (вініпластові та поліетиленові) для систем внутрішнього протипожежного водопостачання не використовуються.
Таблиця 11.1 - Види труб, що використовуються в системах водопостачання
Внутрішні магістральні та розподільчі мережі виробничих будівель прокладають відкритим способом по фермах (крім протипожежного водопроводу), колонах, стінах та під перекриттями. Якщо відкриту прокладку здійснити неможливо, тоді допускається розміщення водопровідних мереж у спеціальних каналах разом з іншими трубопроводами, зокрема трубопроводами, що транспортують ЛЗР, ГР, горючі та отруйні гази.
В житлових та громадських будівлях магістральні мережі прокладають:
Стояки розташовують відкрито по стінах та перегородках туалетів, умивальних, душових, кухонь та інших приміщень, або сховано у борознах та шахтах.
Водопровідна арматура. Запірну арматуру встановлюють:
На закільцьованих по вертикалі стояках запірну арматуру встановлюють в основі та на верхніх кінцях стояків. На кільцевих ділянках мережі застосовують арматуру, що забезпечує пропуск води у двох напрямках. На водопровідних стояках, що проходять через магазини, їдальні, ресторани та інші приміщення, та недоступні для огляду у нічний час, запірну арматуру розміщають у підвалі або технічному підпіллі, що мають вільний доступ. Вентилі (рис. 11.4) призначені для відключення окремих ділянок водопровідної мережі на час ремонту. Можуть бути двох типів: фланцеві та муфтові. Випускаються діаметром 15 - 50 мм – звичайні з ручним управлінням; 65 мм – з електроприводом; 80 мм - з ковкого чавуна. Рис. 11.4 - Вентилі пожежні (крани пожежні): РПТК-М ДУ-50; РПТК-М ДУ-65; 15КЧ11П ДУ-50 (чугунный прямой); 15КЧ18П ДУ-65 (чугунный прямой); 15КЧ18П ДУ-50 (чугунный прямой); 1Б1Р (латунный прямой); 15Б3Р (латунный прямой)
Вентилі рекомендується використовувати при діаметрі трубопроводу до 50 мм (як найбільш дешеві); при тиску в мережі більше 1 МПа (вентилі з ковкого чавуна); за необхідності пропуску води в одному напрямку.
Засувки (рис. 11.5) призначені для відключення окремих ділянок водопровідної мережі на час ремонту та для переключення напрямку руху води. Можуть бути паралельні або клинові, за способом з’єднання з трубопроводом – фланцеві. Випускаються діаметром від 50 мм до 400 мм. Управління:
Засувки рекомендується використовувати при діаметрі трубопроводу більше 50 мм; на кільцевих або закільцьованих вводами мережах з перемінним тиском та при частому включенні запірної арматури; за необхідності пропуску води в двох напрямках. Рис. 11.5 - Засувка фланцева паралельна: а) з електроприводом; б) з гідроприводом; в) з ручним управлінням.
Рекомендується застосовувати паралельні засувки, тому що в них обробка та притирання кілець, що ущільнюють, простіше та легше, ніж у клинових засувках. У засувок з висувним шпинделем можна легко робити очищення і змащення різьблення шпинделя, однак для їхнього розміщення потрібна велика висота. Засувки, як правило, встановлюють в приміщеннях, які мають доступ для управління, огляду та ремонту (в насосних станціях, камерах, колодязях, приямках та на відкритих трубопроводах).
Зворотні клапани (рис. 11.6) призначені для запобігання зворотного руху води в трубопроводі. За способом приєднання до трубопроводу можуть бути муфтові та фланцеві. Випускаються діаметром від 15 мм до 600 мм. Поділяються за класифікацією на:
Рис. 11.6 – Зворотній клапан
Зворотні клапани встановлюються на вводах будівель, якщо внутрішня мережа має два вводи з водомірами; при цьому вводи з`єднані між собою всередині будівлі; на патрубках для приєднання пожежної техніки, які виведені на зовні із внутрішньої мережі.
Регулятори тиску. На ділянках водопровідної мережі з надлишковим тиском, а також для будівель підвищеної поверховості для зниження тиску та зменшення втрат напору на вводах водопроводу або на відгалуженнях до водорозбірних приборів на кожному поверсі будівлі рекомендується встановлювати:
Встановлення регуляторів тиску необхідно передбачати:
Регулятор тиску встановлюється після водомірного вузла або насосів господарчо – питного водопостачання. До та після регуляторів встановлюються манометри для контролю та його наладки.
Вибір типу регулювання тиску можна здійснювати за допомогою табл. 11.2. В будівлях висотою 20 - 40 м (до 50 м) для зниження надлишкового тиску у водорозбірних точках, забезпечення безперервної роботи внутрішнього водопроводу та пропуску розрахункових витрат води встановлюють тонкі діафрагми з центральним отвором.
Таблиця 11.2 - Рекомендації щодо регулювання тиску в мережі
Пожежні крани розміщують на мережах протипожежних водопроводів у входів, на площадках сходових клітин, що опалюються, у вестибулях, коридорах, проходах та інших найбільш доступних місцях, де вони не заважатимуть евакуації людей. Пожежні крани розміщують в опломбованих шафах з отворами для вентиляції та можливістю візуального огляду ПК без відкриття. На дверцях шаф вказується:
В шафі ПК (рис.11.7) повинні знаходитися пожежний рукав довжиною 10, 15 або 20 м; ствол з насадкою 13 або 19 мм; місце для встановлення двох вогнегасників (для виробничих та громадських будівель). Висота встановлення ПК - 1,35 м над підлогою, а подвійного (спареного) ПК - верхнього - 1, 35 м, а нижнього - 1 - 1,05 м над підлогою. Рис. 11.7 - Пожежні крани (шафи).
При визначенні місць розміщення і числа пожежних стояків і пожежних кранів у будівлях необхідно враховувати наступне:
Рис. 11.8 - Встановлення спареного пожежного крана
Кількість струменів кожного стояка варто приймати не більш двох. При кількості струменів чотири та більше для одержання загальної необхідної витрати води допускається використовувати пожежні крани на сусідніх поверхах. Встановлення пожежних кранів у технічних поверхах, на горищах і в техпідпіллях варто передбачати при наявності в них горючих матеріалів і конструкцій.
Датчик положення пожежного крана. (ДППК). Пожежні крани можуть комплектуватися датчиками положення, що призначені для подачі сигналу на включення пожежних насосів та/або виводу сигналу про відкриття крана на пульт системи пожежної сигналізації. ДППК призначений для комплектації пожежних кранів з умовним проходом 50 та 65 мм.
ДППК встановлюється на штоку крана та не заважає при цьому його відкриттю/закриттю. У конструкцію входять наступні елементи:
Номінальні значення контактів мікроперемикача: Для підключення датчика використовується трьохжильний кабель із параметрами, що не перевищують параметри мікроперемикача. Встановлення датчика положення виконується тільки після монтажу пожежного крана в систему протипожежного водопроводу.
Порядок встановлення ДППК:
Вводи. Частину трубопроводу між внутрішньою та зовнішньою мережею прокладають з ухилом не менше 0,003 до зовнішньої мережі. При проходженні вводу під стіною (стрічкові фундаменти, велика глибина залягання вводу) стояк трубопроводу прокладають (для запобігання замерзанню) на відстані від внутрішньої поверхні стіни до зовнішнього борту розтрубу трубопроводу не менше 0,2 м. При перетинанні вводу зі стіною або фундаментом його необхідно оберігати від пошкодження. Для цього залишають зазор над трубою 0,2 м та заповнюють його водонепроникним еластичним матеріалом (м'ятою глиною). В сухих ґрунтах при перетинанні стін чи фундаментів вводи рекомендується прокладати у футлярах зі сталевих труб з наступним закладенням смоляною пасмою та м’ятою глиною, а зовні - цементним розчином (рис. 11.9). Рис. 11.9 - Ввід водопроводу крізь стіну підвалу в сухих ґрунтах: 1 - футляр зі сталевої труби; 2 - м’ята глина; 3 - закладення цементним розчином; 4 - смоляна пасма.
Вводи у підвали при вологих та мокрих ґрунтах прокладають з використанням патрубків, а за наявності підземних вод використовують сальники (рис. 11.10). Розміри сальників наведені в табл.11.3.
Таблиця 11.3 - Діаметри футлярів та сальників для вводів
Рис. 11.10 - Ввід водопроводу: а) з використанням сальників (за наявності підземних вод); б) з використанням ребристого патрубка (для вологих та мокрих ґрунтів), 1 - гідроізоляція; 2 - монолітна стіна; 3 - замок з м`ятої глини; 4 - приварні ребра; 5 - закладення бетонним розчином.
Відстань між вводами господарчо-питного водопроводу та випусками каналізації:
Один ввід може обслуговувати дві допоміжні або невеликі виробничі будівлі, для чого встановлюють додаткове відгалуження після засувки. За кількості вводів два та більше, їх необхідно приєднати до різних ділянок зовнішньої мережі; між вводами до однієї будівлі необхідно встановлювати засувку для забезпечення подачі води в будівлю при аварії на одній з ділянок зовнішньої мережі. При встановленні в будівлі насосів для підвищення тиску у внутрішній мережі:
До зовнішньої мережі вводи приєднуються під прямим кутом; за діагоналлю (лінія стіни перетинається під кутом не менше 45 градусів, при цьому ввід не перетинається з будь-якими тунелями); або з двома поворотами (при приєднанні за діагоналлю створюється кут менше 45 градусів або є будь - які перешкоди для косого направлення вводу).
Водоміри. Для врахування витрат води на вводах в будівлі або на відгалуженнях мережі, що підводять воду до споживача, встановлюють водоміри. Водоміри необхідно розміщувати:
Водомір входить до складу водомірного вузла, який може мати наступний вигляд: Схема розташування водоміра в межах водомірного вузла: 1 - водомір; 2, 4 - засувки; 3 - електрозасувка на обвідній лінії; 5 - контрольно - спускний кран
Обвідна лінія у водомірів влаштовується:
Електрозасувка на обвідній лінії встановлюється:
Водоміри можуть бути (рис. 11.11):
Рис. 11.11 – Водоміри: а) крильчастий; б) турбінний.
Втрати напору у водомірах визначаються: hвод=Sq2, м, де S - опір водоміру, що залежить від його конструкції; q - витрати води, л/с.
Вони не повинні перевищувати:
Параметри, що характеризують роботу водомірів
Крильчасті водоміри приєднуються до трубопроводів на фланцях або муфтах (при цьому повинен передбачатися згін для швидкого зняття його без пошкодження трубопроводу); до та після водоміру повинні бути встановлені вентилі або засувки (між водоміром та другим за напрямком руху води вентилем (засувкою) встановлюється контрольний кран діаметром 15 мм). Крильчасті водоміри встановлюються тільки горизонтально.
Турбінні водоміри приєднуються до трубопроводів на фланцях; встановлюються в горизонтальному, в нахиленому або у вертикальному положенні (якщо вода рухається знизу вгору); до та після водоміру повинні бути встановлені вентилі або засувки (між водоміром та другим за напрямком руху води вентилем (засувкою) встановлюється контрольний кран діаметром 20 мм); для діаметра водоміру більше 150 мм замість контрольних кранів необхідно встановлювати на відгалуженні трійники та вентилі.
Комбіновані водоміри за значних змін витрат води в мережі встановлюють два водоміри - великий та малий (рис. 11.12).
Рис. 11.12 - Водомір комбінований
|
© 2007 Університет цивільного захисту України