МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОЗРАХУНКОВОЇ РОБОТИ № 2 З ДИСЦИПЛІНИ “ТЕОРІЯ РОЗВИТКУ ТА ПРИПИНЕННЯ ГОРІННЯ” РОЗДІЛИ: “ФIЗИКО-ХІМІЧНІ ОСНОВИ РОЗВИТКУ ПОЖЕЖ ” ТА “ПРИПИНЕННЯ ПРОЦЕСІВ ГОРІННЯ”


  • Книга «»
  • II. РОЗРАХУНОК ОСНОВНИХ ПАРАМЕТРІВ РОЗВИТКУ ПОЖЕЖІ В ОГОРОДЖЕННІ

    Пожежі, у яких газообмін обмежений будівельними конструкціями, називаються пожежами в огородженні. Якщо приміщення має великий вільний об’єм (більше 1000 м3) або відкриті отвори значної площі, процес поширення пожежі протікає за рахунок поступового охоплення полум’ям поверхні горючих матеріалів. В приміщеннях меншого об’єму при досягненні температури 300¸ 350оС вміст газоподібних продуктів розкладання досягає нижньої концентраційної межі. При цьому поширення пожежі відбувається вже не по поверхні горючого матеріалу, а по об’єму газового середовища, тобто вільний об’єм приміщення перетворюється в зону горіння (об’ємна пожежа). Звичайно це супроводжується руйнуванням скління і в приміщення починає поступати свіже повітря, що сприяє інтенсифікації горіння і розвитку пожежі.

    При пожежі в огородженні тепло і дим, що виділяються під час горіння, накопичуються в приміщенні. Отже, зона теплового впливу і зона задимлення з часом змінюються. Зона задимлення характеризується зниженим вмістом кисню та підвищеним вмістом токсичних речовин, а зона теплового впливу характеризується критичною температурою, при якій відбуваються помітні зміни у фізичному стані матеріалу.

    Для того щоб можна було описувати, досліджувати, або порівнювати пожежі необхідно використовувати параметри, які б характеризували різні сторони розвитку пожеж. Основними параметрами розвитку пожежі є: площа, периметр і фронт пожежі; температура пожежі; інтенсивність газообміну. Які в свою чергу залежать від виду горючої речовини, параметрів приміщення, зовнішніх умов. Знання закономірностей зміни параметрів пожежі і факторів, які на них впливають, необхідно для прогнозування обстановки на пожежі та розробки заходів щодо попередження поширення пожежі та її ліквідації, забезпечення безпеки людей, які знаходяться під впливом пожежі, та для складання планів евакуації людей і матеріальних цінностей.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины