МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОЗРАХУНКОВОЇ РОБОТИ № 2 З ДИСЦИПЛІНИ “ТЕОРІЯ РОЗВИТКУ ТА ПРИПИНЕННЯ ГОРІННЯ” РОЗДІЛИ: “ФIЗИКО-ХІМІЧНІ ОСНОВИ РОЗВИТКУ ПОЖЕЖ ” ТА “ПРИПИНЕННЯ ПРОЦЕСІВ ГОРІННЯ”


  • Книга «»
  • 3. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ ПОЖЕЖІ ТА ВИСОТИ НЕЙТРАЛЬНОЇ ЗОНИ НА ЗАДАНИЙ ЧАС РОЗВИТКУ ПОЖЕЖІ

    Кількісною характеристикою зміни тепловиділення на пожежі в залежності від умов горіння є температурний режим.

    Під температурним режимом пожежі розуміють зміну температури пожежі в часі. За температуру пожежі в огородженні приймають середньооб’ємну температуру газового середовища в приміщенні, в якому відбувається пожежа.

    Температура пожежі в огородженні істотно залежить від об’єму приміщення, часу розвитку горіння, площі пожежі, кількості пожежного навантаження, виду горючої речовини (теплоти згоряння речовини, масової швидкості вигоряння речовини, швидкості поширення горіння), інтенсивність газообміну, тепловтрат на нагрівання конструкцій, температури повітря, що надходить в приміщення та ін. Якщо повітрообмін у приміщенні не обмежений, то інтенсивність горіння збільшується, зростає температура в зоні реакції горіння. З іншого боку, це повітря має достатньо низьку температуру, тому температура пожежі може падати. Який саме з цих двох факторів буде впливовішим, залежить від конкретної ситуації.

    Газообмін на пожежі відіграє вирішальне значення у забезпеченні безпеки людей, що знаходяться в середині приміщення і забезпеченні умов для організації і проведенні бойових дій по їх рятуванню, гасінню пожежі.

    При пожежі в огородженні в залежності від умов газообміну в приміщенні на певній висоті від рівня підлоги фізичні параметри газового середовища (густина, тиск) відповідають фізичним параметрам повітря поза приміщенням. Цю площину прийнято називати нейтральною зоною або площиною рівних тисків. Визначення рівня нейтральної зони при пожежі в огородженні необхідно для організації евакуації людей, роботи особового складу в зоні задимлення з використанням індивідуальних засобів захисту.

    Основними способами регулювання газообміну пожежі в огородженні можуть бути:

    • Зниження тиску у верхній частині приміщення шляхом відкачки нагрітих продуктів згоряння пересувними димовсмоктувачами і використання систем примусового видалення диму і вентиляції.

    • Розкриття витяжних отворів у зоні, де створюється максимальна температура і тиск продуктів горіння. Для цього звичайно розкриваються димові й аераційні люки в верхній частині приміщення.
    • Зниження температури продуктів горіння, а отже і їх тиску, за допомогою тонкорозпилених струменів води.

    • Регулювання співвідношення площі приточних і витяжних отворів. При збільшенні площі витяжних отворів відбувається підвищення рівня нейтральної зони, поліпшується процес аерації приміщення. Нейтральна зона завжди розташовується ближче до тих отворів, площа яких більше.

    • Підвищення тиску повітря в нижній частині приміщення шляхом нагнітання чистого повітря в нижню частину приміщення пересувними пожежними димовсмоктувачами.

    Найбільше простими моделями температурного режиму пожежі в приміщенні є інтегральні моделі, які припускають, що все тепло пожежі рівномірно розподілено по об’єму приміщення і витрачається на нагрівання продуктів горіння. Інтегральна модель дозволяє зробити розрахунок температурного режиму пожежі, що розвилася. З деякими припущеннями її можна використовувати при розрахунку температурного режиму пожежі в огородженні на будь-який момент його розвитку.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины