ОРГАНІЗАЦІЯ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ

9.2 Основні прийоми реанімації


Шок

Причини. Наявність сильного подразника, важка травма, велика крововтрата, небезпечний для життя стан організму.

Симптоми. Безпосередньо після сильної травми може наступити загальне мовне і рухове порушення, прискорення дихання (еректильний шок). Потерпілий, незважаючи на ушкодження, намагається продовжувати рух. Він збуджений, багато і голосно говорить. Через 5 – 10 хвилин наступає стан пригнічення, слабка реакція на оточення, нерухомість, блідість, виступає липкий холодний піт, з’являється часте і поверхневе дихання, частішає пульс до 140 – 200 ударів на хвилину а потім слабне (торпедний шок).

Невідкладна допомога:

Обережно покласти потерпілого на спину. Якщо почалася блювота, голову повернути набік.

Перевірити наявність дихання і роботу серця. За відсутності дихання і серцебиття почати реанімацію: штучне дихання і масаж серця.

Швидко зупинити будь-яку кровотечу.

Терміново послати за медичною допомогою. Якщо не ушкоджені ноги, підняти їх вище. Так більше крові буде надходити до мозку і серця.

За наявності переломів провести іммобілізацію.

Не давати пити, оскільки можуть бути ушкоджені внутрішні органи, можлива блювота. Категорично забороняється спиртне.

Транспортувати тільки у виняткових випадках – для винесення на дорогу, до площадки вертольота, якщо неможливо прибуття лікаря до місця отримання ушкоджень.

Ознаки припинення серця. Різка синюшність або блідість, пульс на променевій і сонній артерії не відчувається, при прослуховуванні вухом робота серця не чутна.

Закритий масаж серця. Здійснюється у разі раптового припинення серцевої діяльності (під час шоку, потрапляння в завали, ураження електричним струмом, блискавкою і т. ін.).

Сутність масажу серця. Масаж серця – штучне стискування його порожнин, що сприяє проштовхуванню крові в кровоносне русло і подразнює нервовий апарат серцевого м'яза. У потерпілих, що перебувають в стані клінічної смерті, у результаті різкого зниження м'язового тонусу грудна клітка набуває підвищеної рухливості, і оскільки серце розташовується між грудиною і хребтом, то під час натискання на передні відділи грудної клітини воно може бути здавлене настільки, що кров із його порожнин вичавлюється в судини, а за припинення стискування серце розправляється, і в його порожнини надходить нова порція крові з вен. Неодноразово повторюючи таку маніпуляцію, можна штучно підтримувати кровообіг у судинах рис. 9.3.

Методика проведення закритого масажу серця

Швидко покласти потерпілого на спину на жорстку поверхню.

Людині, що надає допомогу, встати зліва.

Покласти долоню однієї руки на нижню частину грудини потерпілого, зверху на неї покласти долоню іншої руки.

Енергійним поштовхом рук, які розігнуті у ліктьових суглобах, надавлювати на грудину.

Після кожного натискування треба віднімати руки від грудей для того, щоб не перешкоджати розправленню і наповненню порожнин серця кров'ю.

На хвилину виконувати до 60 натискувань.

  

Рис. 9.3 Реанімація потерпілого

Ознаки відновлення серцевої діяльності. Поява самостійного пульсу на сонній або променевій артеріях, зменшення блідості або синюшності шкірних покривів рис. 9.4.

Рис. 9.4 Перевірка роботи серця.

Тільки з'явиться ознака роботи серця, масаж припиняють, однак треба бути готовими відновити його – можливі повторні припинення роботи серця.

« 9.1 Найважливіші причини і симптоми захворювань і травм9.3 Втрата свідомості »


© 2009 Університет цивільного захисту України