Наказ МНС України/ МВС України від 26.08.03 № 943/302 „Про взаємодію органів внутрішніх справ України та органів державного пожежного нагляду МНС України в попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, пов’язаних з пожежами”

1. Загальні положення

1.1. Правовою основою взаємодії служб органів Міністерства внутрішніх справ України і органів Державного пожежного нагляду Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи щодо розкриття та розслідування злочинів, пов‘язаних з пожежами, є кримінально-процесуальне законодавство України, закони України “Про міліцію”, “Про оперативно-розшукову діяльність”, “Про пожежну безпеку”, “Про судову експертизу”.

1.2. Розкриття та розслідування  злочинів, пов‘язаних із пожежами має на меті:        

-       захист прав і свобод громадян, інтересів власників об‘єктів, суспільства та держави від злочинних посягань;   

-       забезпечення охорони встановленого в країні правопорядку;

-   запобігання новим злочинам.

 

1.3. Для  розкриття  злочинів,  пов‘язаних  із  пожежами,  органи Держпожнагляду (як орган дізнання) та слідства відповідно до чинного кримінального та кримінально-процесуального законодавства, а також цього Положення здійснюють оперативно-розшукові заходи, перевірки та виконують слідчі дії, спрямовані на виявлення і закріплення доказів, установлення причин виникнення пожеж, а також їх обставин та умов, що сприяли їх виникненню, виявлення осіб, причетних до вчинення злочину, притягнення винних до відповідальності згідно з вимогами чинного законодавства, забезпечення відшкодування матеріальних збитків, заподіяних потерпілим особам.

 

 1.4. Працівники  органів  внутрішніх  справ  та Держпожнагляду при попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, пов‘язаних із пожежами, повинні у взаємодії із зацікавленими службами вживати заходів до встановлення усіх факторів, що мають значення для розкриття злочинів.

Принципами взаємодії є:

-       суворе дотримання законності при провадженні справ про пожежі;

-       забезпечення охорони правопорядку, прав і свобод громадян, інтересів власників об‘єктів, третіх осіб та держави;

-       відповідальність слідчого чи працівника органу дізнання за своєчасне і якісне прийняття рішень за фактом пожежі;

-       узгоджене планування слідчих дій і оперативно-розшукових заходів у відповідності до закону;

-       самостійність органу дізнання у виборі засобів та методів оперативно-розшукової діяльності у межах чинного законодавства;

-       активне використання передових методик, наукових та технічних досягнень у попередженні, розкритті та розслідуванні пожеж;

-       забезпечення конфіденційності та нерозголошення даних досудового слідства й оперативно-розшукової діяльності при розслідуванні злочинів, пов‘язаних з пожежами.

1.5. Обов’язок щодо належної організації взаємодії  органів внутрішніх справ та Держпожнагляду, законності та обґрунтованості прийнятих ними рішень при розкритті та розслідуванні злочинів, пов‘язаних із пожежами,  поклада­ється на керівника відповідного органу, який здійснює провадження у справі.

© 2005 Академія цивільного захисту України