АНАЛІЗ ТЕНДЕНЦІЙ РОЗВИТКУ СИСТЕМ ПОЖЕЖНОЇ АВТОМАТИКИ

1.1.3. Види джерел патентної інформації

Найбільш оперативним джерелом інформації про винаходи є офіційні бюлетені, що видаються відомствами з винахідництва різних країн. Інформація про винаходи в них приводиться значно раніше публікації повних описів винаходів.

Необхідно відзначити, що усі види реферативних видань, які містять інформацію про винаходи, що публікуються в офіційних бюлетенях, дають дуже приблизне уявлення про сутність винаходів і з цієї причини не можуть бути використані для проведення в повному об’ємі всіх видів патентних досліджень. Пошук за цими джерелами здійснюється на першому етапі проведення патентних досліджень, з метою забезпечення максимальної повноти добору всіх джерел інформації про винаходи, що мають відношення до предмета пошуку.

Основним джерелом інформації про винаходи є повний опис винаходу до охоронного документа або до заявки на винахід, поданої у відомство з винахідництва. Саме повний опис винаходу дає вичерпну інформацію про те, яку технічну проблему вирішує даний винахід, з якою метою воно створений, яка його технічна сутність, де воно може знайти застосування, які є межі правової охорони цього винаходу й таке інше. Крім цього, він нерідко містить критичний аналіз раніше відомих технічних рішень аналогічного призначення (аналогів), що особливо важливо при порівняльній оцінці значущості винаходів, з метою вибору найбільш ефективного винаходу для використання в об'єкті розробки.

Хибою цього виду джерела інформації про винахід є те, що в описі винаходу нерідко відсутнє кількісне вираження техніко-економічних показників, що характеризують переваги об'єкта винаходу, особливо характерні для описів винаходів, що відносяться до пристроїв.

Це не дозволяє при проведенні патентних досліджень обмежитися пошуком, добором і аналізом виключно описів винаходів до патентів і авторських посвідчень. Взагалі необхідно доповнити інформацію про винаходи зведеннями про їхнє використання і про результати такого використання в конкретних об'єктах техніки. Цю додаткову інформацію можна почерпнути з джерел інформації непатентного характеру, до числа яких відносяться: часописні статті, монографії, каталоги фірм на окремі види продукції, що поставляються фірмами на зовнішній ринок або на всю номенклатуру виробів цих фірм, генеральні каталоги, фірмові часописи, довідники, інформаційні прайс-листи.

© 2004 Академия гражданской защиты Украины