Під тенденціями розвитку об'єкта техніки розуміються виявлені в процесі дослідження закономірності розвитку, що характеризують напрямок розвитку і темпи розвитку. Напрямок розвитку характеризується напрямком розвитку споживчих властивостей об'єкта техніки і напрямком розвитку технічних засобів, що забезпечують досягнення цих властивостей.
Наприклад, для виявлення тенденцій розвитку пожежних сповіщувачів необхідно визначити:
- номенклатуру споживчих властивостей досліджуваних пожежних сповіщувачів, напрямки і темпи зміни цих властивостей;
- можливі напрямки удосконалювання сповіщувачів та їх складових частин, пов'язаних із створенням технічних рішень, що забезпечують поліпшення відповідних споживчих властивостей в потрібному напрямку з необхідними темпами.
Метою проведеного аналізу тенденцій є вибір і обгрунтування найбільш перспективного напрямку розробки об'єкта в цілому і його складових частин, реалізація якого забезпечує на момент завершення процесу розробки досягнення такого технічного рівня об'єкта розробки, що не поступається очікуваному на даний момент технічному рівню найкращих світових зразків об
єктів аналогічного призначення (аналогів).
Для визначення номенклатури споживчих властивостей об'єкта рекомендується звертатися до джерел рекламно-комерційної інформації і, зокрема, до фірмових каталогів, виставочних проспектів та інших джерел, де приводяться основні техніко-економічні характеристики у виді відповідних кількісних показників. Ці показники можуть бути узяті за основу такої номенклатури. Практика проведення патентних досліджень, пов'язаних з аналізом тенденцій розвитку й оцінкою технічного рівня систем пожежної автоматики, показує, що закордонні фірми в джерелах рекламно-комерційного характеру наводять вкрай обмежений набір техніко-економічних характеристик, які далеко не вичерпують усієї сукупності споживчих властивостей об'єкта. При цьому фірми вказують такі характеристики об'єкта, у поліпшенні яких вони досягли найвищих досягнень без урахування їх значущості (вагомості).
Крім того, характеристики, що наводяться, носять інтегрований характер (відносяться до об'єкта в цілому), і важко простежити взаємозв'язок досягнутих техніко-економічних показників об'єкта з технічними рішеннями, покладеними в основу даного. Встановлення такого взаємозв'язку є найважливішою операцією в процесі аналізу тенденцій розвитку об'єктів техніки.
Найбільшою мірою цілям аналізу тенденцій розвитку відповідає номенклатура споживчих властивостей об'єкта, що може бути виявлена з аналізу цілей винаходів. Ціллю (цілями) будь-якого винаходу є поліпшення яких-небудь споживчих властивостей об'єкта, до якого даний винахід має відношення. З цієї причини, виявивши усі цілі винаходів, що мають відношення до об'єкта, можна скласти вичерпний список усіх властивостей цього об'єкта.
Будь-який самий простий об'єкт техніки являє собою систему взаємозалежних функціональних елементів (вузлів, блоків деталей, операцій, компонентів (інгредієнтів) у речовині). Для того, щоб одержати вичерпний на даний момент часу перелік споживчих властивостей об'єкта техніки, необхідно скласти на основі аналізу повних описів усіх винаходів, виявлених у процесі патентних досліджень, список цілей винаходів, що відносяться до об'єкта в цілому і до окремих функціональних елементів, що складають даний об'єкт.
Отриманий перелік цілей винаходів може бути використаний не тільки для виявлення номенклатури споживчих властивостей (технічних характеристик) даного функціонального елемента, але і для визначення значущості (вагомості) цих споживчих властивостей (технічних характеристик). Для цього кожну з виявлених цілей винаходу необхідно порівняти з конкретними корисними властивостями об'єкта дослідження. Іноді цей зв'язок виражений безпосередньо, наприклад, для таких цілей, як підвищення чутливості, підвищення надійності роботи або зменшення габаритних розмірів.
Наприклад, такі цілі винаходу відносно пожежних сповіщувачів, як поділ випромінювача і фотоприймача та рознесення їх на базову відстань легко пов’язати зі збільшенням зони, яка контролюється пожежним сповіщувачем. Труднощами є розшифровування значення таких невдалих формулювань цілей винаходу, що не мають видимого зв'язку з конкретною корисною властивістю об’єкта дослідження (технічною характеристикою) і дуже опосередковано пов'язані з декількома технічними характеристиками об'єкта.