АНАЛІЗ ТЕНДЕНЦІЙ РОЗВИТКУ СИСТЕМ ПОЖЕЖНОЇ АВТОМАТИКИ

1.4 Аналіз динаміки винахідницької активності

Аналіз динаміки винахідницької активності (патентування винаходів) - це найбільш широко використовуваний метод для цілей аналізу стану і прогнозування розвитку, зокрема установок пожежної автоматики.

Метод заснований на формуванні динамічних рядів патентів за роками пріоритету або за роками першої публікації. Динамічні ряди можуть формуватися у вигляді таблиць. На основі цих таблиць (за країною або групою країн) будуються графіки динаміки винахідницької активності в даній області техніки за визначений проміжок часу (10-15 років, що передують проведенню даних досліджень).

Графіки будуються у вигляді кривих, що характеризують розподіл числа охоронних документів за роками, або у вигляді кривих, що характеризують зростання числа документів за роками у досліджуваному періоді часу.

Друга з зазначених форм графічного відображення динаміки винахідницької активності (так звана “кумулятивна крива”) є кращою в силу її наочності. Лінійний вид кумулятивної кривої свідчить про відставання винахідницької активності в досліджуваній області техніки, експоненціальний - про її зростання, а сигмовидний - про насичення і падіння винахідницької активності в даній області техніки. Патентне відомство США, що постійно проводить такого роду дослідження, виявляє області техніки, що швидко розвиваються, шляхом розрахунку відсоткового відношення зростання числа патентів за останні три роки в порівнянні з попереднім 10-річним періодом. Якщо відсоток зростання числа патентів за останні три роки перевищує такий за попередні 10 років, то досліджувана область техніки оцінюється як така, що розвивається активно.

Слід зазначити, що результати таких досліджень, заснованих на побудові кривих динаміки патентування, багато в чому залежать від того, що береться за тимчасову точку відрахунку: рік пріоритету (дата подачі заявки на охоронний документ) або рік першої публікації патенту. Практика проведення таких досліджень показує, що криві динаміки патентування, побудовані з урахуванням року пріоритету або на основі дати публікації охоронних документів, в основному ілюструють однакові тенденції розвитку техніки, за винятком останніх 3-4 років, де датування за роком пріоритету призводить до втрат інформації (спостерігається в цей період спад активності, що обумовлено різницею у часі між датою подачі заявки і датою запровадження інформації про винахід у базу даних).

Для підвищення достовірності висновків такого аналізу динамічні ряди формуються не на основі усіх виданих у досліджуваний період охоронних документів, а тільки за числом винаходів, що утворюють сімейства патентів аналогів. У результаті такого підходу може, зокрема, здійснюватися аналіз активності фірм на ринках окремих країн у визначеній області техніки. Так, при використанні БД "Derwent" аналіз активності фірм може проводитися в двох варіантах: у статиці (загальна кількість патентів за визначений хронологічний інтервал) і в динаміці (розподіл патентів за роками досліджуваного інтервалу). У першому випадку в результаті дослідження даної області техніки формується список активно працюючих у цій області фірм, ранжований за меншанням числа сімейств патентів-аналогів, що належать певній фірмі. Такий список дозволяє виявити лідируючі фірми й оцінити внески усіх фірм у розвиток даної області техніки.

Можливості статистичних методів патентних досліджень можуть бути проілюстровані результатами статистичного аналізу патентного фонду Норвегії, що проводився за весь період існування Норвезького патентного відомства із 1840 року; досліджувалася також частка заявок, поданих норвезькими заявниками у патентний фонд США з 1883 року. Аналіз проводився на декількох рівнях агрегації: від статистики за країною в цілому до даних за технічними напрямками окремих фірм з урахуванням національного і закордонного патентування. Слід зазначити, що на верхньому рівні агрегації важко виявити зв'язок між динамікою патентування і тенденціями науково-технічного прогресу. Тому подальший аналіз динаміки патентування в Норвегії проводився на більш низьких рівнях агрегації - для окремих галузей промисловості і фірм. Для аналізу на рівні галузей була проведена систематизація всього масиву документів за галузевими поділами. У якості основного принципу систематизації використовувалася область застосування технічних способів і пристроїв. Тимчасові ряди були сформовані на основі показника відносної винахідницької активності, що відбиває частку кожної галузі в загальному патентному фонді Норвегії.

Тенденції динаміки винахідницької активності, обумовлені цим показником, істотно різняться для різних галузей. У результаті аналізу були виділені три групи галузей:

а) ті, що розвиваються стабільно;

б) галузі зі спадом винахідницької активності (наприклад, гірська справа, сільське господарство);

в) ті, що розвиваються активно (хімія, електротехніка, металургія, машинобудування і транспорт).

Відзначено, що криві динаміки за національним і закордонним патентуванням мають схожі тенденції. Проте при визначенні лідируючих галузей промисловості з’ясувалося, що структура патентування норвезьких винаходів у США краще відображує динаміку розвитку технології Норвегії, ніж структура норвезького патентного фонду.

Аналогічні дослідження проводили співробітники науково-дослідницького інституту медичного устаткування (м. Брно, Чехія). Розвиток конкретної області техніки оцінювався ними за числом поданих заявок на винахід в одиницю часу. Показником стадії розвитку області техніки можна вважати різницю між числом реально створених винаходів і прогнозованим числом заявок на винаходи, що могли бути створені за ідеальних умов. Процес створення винаходів досліджується методом статистичної механіки. Передбачається, що кожне рішення технічної задачі може бути подано ланцюгом послідовно розв'язуваних підзадач, що можуть бути ідентичні для різноманітних винаходів. Тимчасові ряди динаміки патентування аналізуються методами математичної статистики.

На основі дослідження динаміки патентування винаходів в області рентгеноскопії (апарати та їхні блоки) за визначений проміжок часу обчислювалися темпи патентування винаходів у майбутньому і дата закінчення інтенсивного розвитку даної області. Крім прогнозу, визначалися також ретроспектива, тобто динаміка патентування винаходів у період, що передував періоду збору даних, і дата початку інтенсивного розвитку досліджуваного виду техніки. Дослідження проводилися на матеріалах динаміки патентування винаходів у США, ФРН і в колишньому СРСР.

Верифікація прогнозу показала його високу достовірність. Прогноз на 1976-1981 р., зроблений на матеріалі 1970-1975 р., на 95% співпав із дійсними даними. Разом з тим статична теорія технічного розвитку не враховує видатних винаходів. Вона відображує еволюцію області техніки за стандартних (нереволюційних) умов і без урахування співробітництва винахідників і дослідницьких організацій, що вирішують подібні задачі.

Відомства зі справ винаходів і патентів, що функціонують на базі Міжнародних систем патентних досліджень (МСПД), містять бібліографічні дані патентних документів 52 країн світу і трьох міжнародних організацій (ЄПВ, РСТ і ARIPO). Автоматизована інформаційна система (АІС) охоплює 90% публікацій про винаходи у світі. Організації і підприємства, що розпоряджаються умовами автоматизованого опрацювання інформації, одержують із AІC інформацію про відомства для створення баз даних за своїми тематичними рубриками, а також необхідне програмне забезпечення. Крім того, за разовими запитами вони одержують дані про патенти-аналоги і про правовий статус патентних документів.

Аналогічні дослідження проводяться в Росії, зокрема у ВНДІПО з використанням БД. Слід зазначити, що метод аналізу динаміки патентування розглядається як один з основних методів дослідження тенденцій розвитку технічних напрямків. При цьому рекомендується будувати тимчасові ряди як графік розподілу охоронних документів за роками, згладжувати отримані ламані криві графіка на основі методу найменших квадратів і про тенденції судити через швидкість зростання (падіння) отриманих кривих

© 2004 Академия гражданской защиты Украины