Культура усного мовлення працівника системи МНС

Класифікація «важких» людей

Кожна людина може мати свою особисту класифікацію «важких» людей, засіювану на її особистих вадах та життєвому досвіді. Наприклад, жінка, яка довгі роки страждала від власної і тиранічної матері, віднесе до «важких» будь-кого, хто хоч трохи проявляє аналогічні якості.
Але, крім таких специфічних випадків класифікації, існують типи людей, визнаних «важкими» спеціалістами, котрі постійно стикаються з різними людьми в силу своїх професійних інтересів - консультанти, працівники сфери послуг, лікарі та ін.
У книзі, що вже стала класичною, «Спілкування з «важкими» людьми» Роберт М. Бремсон, виходячи зі свого тридцятирічного досвіду роботи з людьми в приватних фірмах, виділяє близько дюжини різних типів. Вони включають:
• Агресивістів, котрі в свою чергу підрозділяються на «шерменівські танки», «снайперів» і «підривників». Це люди, які задирають інших, говорять колкості і дратуються, коли їх не слухають.
• Скаржників, у яких завжди знайдеться на що поскаржитися. Звичайно, вони нічого не роблять для вирішення проблеми, тому що вважають себе ні на що не здатними або не хочуть брати на себе відповідальність.
• Мовчазних, які є спокійними та неговіркими. Ви не знаєте, про що вони в дійсності думають або чого хочуть.
• Суперлагідних, котрі скажуть вам «так» за будь-якого приводу і пообіцяють підтримку. Але слова в таких людей розбігаються з ділом, вони не виконують своїх обіцянок та не виправдовують покладених на них сподівань.
·Довічних песимістів, які завжди передбачають невдачі, оскільки вони вважають, що із загаданого нічого не вийде. Такі люди завжди намагаються сказати «ні» або постійно відчувають неспокій, сказавши «так».
• Всезнаючих, котрі вважають себе вищими за інших, бо як вони самі вважають, знають все на світі, при цьому вони бажають, щоб про цю «перевагу» знали інші. Вони можуть діяти як «бульдозери», розштовхуючи всіх на своєму шляху, можуть вести себе як «бульки», переповнені поінформованістю та відчуттям своєї важливості. Часто з'ясовується, що вони помиляються, оскільки, взагалі, тільки грають роль.
• Нерішучих або «стопорів» - людей, які не можуть прийняти те чи інше рішення, бо бояться помилитися. Вони тягнуть і тягнуть, поки це рішення не буде прийняте без них або поки необхідність прийняття цього рішення не відпаде саме собою.
«Важкі» люди іншого типу породжують в людях надію, а потім діють всупереч сподіванням. Доктор Георг Р. Бах, психіатр, називає таких людей «зводячими-з-розуму», тому що вони зводять з розуму людей тим, що не виправдовують покладених на них надій. Таким чином, їх поведінка підриває основи довіри людей одне до одного, яке повинно пом'якшувати людські взаємовідносини. Ви можете зіткнутися зі «зводячими-з-розуму» людьми другого типу, котрі подають суперечливі надії або висловлюють побажання і чекають від вас їх задоволення. Іноді «зводячий-з-розуму» може попросити вас про щось, а потім створює обставини, за яких виконання його прохання стає для вас неможливим, і ви не можете дотриматися свого слова.
Певно, вам зустрічались й інші люди, стиль спілкування і поведінки котрих затруднює взаємовідносини з ними, наприклад:
•  «Максималісти», які бажають чогось відразу і негайно, навіть якщо в цьому немає необхідності.
•  «Потаємні», які тримають все в собі, не говорячи про свої образи, а потім накидаються на вас тоді, коли ви вважаєте, що все йде прекрасно.
•  «Безвинні брехуни» замітають сліди брехнею або се¬рією обманів, так що ви перестаєте розуміти, чому вірити, а чому - ні.
•  «Брехливі альтруїсти», котрі, нібито роблять вам добро, але в глибині душі жалкують про це. Ви зможете відчути це за інших обставин або у вигляді саботажу чи вимагання компенсації.
• Зустрічаються «гравці» різноманітних типів, які говорять і поводять себе в стилі «так, але...». Ви не будете знати, що відбувається, поки не потрапите до їхньої пастки.

© 2005 Академия гражданской защиты Украины