|
В нашій країні в апаратах на стисненому повітрі використовують балони місткістю від 3 до 8 літрів, а в регенеративних дихальних апаратах – від 0.4 до 2 літрів. Останні виготовляють з вуглецевої або легованої сталі. Вони розраховані на робочий тиск до 20 МПа. В резервуарних апаратах використовують як сталеві балони, так і балони з легованої сталі (у тому разі такі, що мають склопластикову оплітку). Робочий тиск в останніх розрахований до 30 МПа.
Умовний запас газоповітряної суміші (повітря або кисню) в балоні визначають множенням місткості останнього на робочий тиск в МПа та збільшенням отриманого результату в десять разів. Фактичний запас газоповітряної суміші дещо відрізняється від умовного. Так, в дволітровому балоні регенеративного дихального апарата при тиску в 20 МПа при температурі в 20 0С та нормальних зовнішніх умовах фактична кількість кисню дорівнює 416 л, тоді як умовна – 400 л. Це пояснюється тим, при великих рівнях тиску (20 МПа та більше) реальні гази стискуються. За фактичним запасом газоповітряної суміші виконують розрахунок її балансу під час розробки та дослідження ізолюючих апаратів.
Маса балона з киснем складає біля однієї третьої частини від загальної маси регенеративного дихального апарата. Значно більше це співвідношення в резервуарних апаратах, в яких воно не менше 80%. Для зменшення маси ізолюючих апаратів на сьогодні серійно випускаються полегшені балони з високолегованої сталі. Крім того, для зменшення маси балонів при збереженні заданої міцності корпусу їх виготовляють з більш тонкої сталі, ніж це вимагається за розрахунками, та армують міцною сталевою проволокою, яка навивається з великим натяжінням.
При заміні проволоки склопластиковими джгутами отримують ще більше зниження маси балонів, оскільки щільність скловолокна, яке просочується епоксидною смолою та піддається полімерізації, майже у 4 рази менше густини сталі при високому рівні межі міцності. Зменшення маси балона при заміні сталевої проволоки склопластиковими джгутами за розрахунками досягає до 40%. Але треба мати на увазі те, що сварні балони з опліткою із склопластикових джгутів відзначаються підвищеним, у порівнянні з іншими балонами, рівнем вибухонебезпечності.
|
|
|