Сильнодіючі отруйні речовини

2. Організація оповіщення про хімічні надзвичайні ситуації

Оповіщення населення і сил ЦО про факт виникнення хімічної небезпечної аварії (катастрофи) або її передумов, а також про зараження місцевості і повітря, напрямку руху хмари сильнодіючої отруйної речовини здійснюється з метою своєчасного прийняття заходів захисту від хімічної дії СДОР.

Оповіщення про факт аварії повинно передаватися у всі населенні пункти і на об’єкти господарської діяльності, що знаходяться на шляху руху хмари СДОР і в межах площі, що обмежена радіусом, який дорівнює максимальній можливій глибині розповсюдження хмари СДОР при даних метеорологічних умовах.

Після отримання оповіщення про аварію на об’єкті з СДОР приводяться в готовність до використання засоби індивідуального і колективного захисту, а в ряді випадків можуть проводитися підготовчі заходи до про-ведення тимчасової евакуації (відселення) населення і особового складу сил ЦО.

Головний спосіб оповіщення населення про дії при виникненні надзвичайних ситуацій – це передача повідомлення по мережам провідного мовлення (через квартирні і зовнішні гучномовці), а також через місцеві радіомовні станції і теле-бачення. Для притягнення уваги населення в екстремальних випадках перед пере-дачею інформації включаються сирени, а також інші сигнальні засоби.

Запам’ятайте! Сирени і переривисті гудки інших сигнальних засобів озна-чають сигнал цивільної оборони “УВАГА ВСІМ!”.

Почувши такий сигнал, негайно треба включити гучномовець, радіоприймач або телевізор і слухати повідомлення управління (відділу, штабу ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення  області (міста обласного підпорядкування, сільського району або об’єкту).

На кожний випадок надзвичайних ситуацій управлінням (відділом, штабом ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення області (міста обласного підпорядкування, сільського району та суб’єктом господарської діяль-ності) готуються приблизні варіанти повідомлень, які потім, з урахуванням конкретних подій, корегуються.

Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (сирени, гудки і т.д.).

Вислухавши це повідомлення управління (відділу, штабу ЦО) з питань НС та ЦЗН, кожний повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками.

Повідомлення управління (відділу) з питань НС та ЦЗН,  включає: місце і час виникнення надзвичайної ситуації; розміри та масштаби надзвичайної ситуації; час початку  та тривалість дії факторів ураження; територія (райони, масиви, вулиці, будинки і т.д.), яка попадає в осередки (зони) ураження; порядок дій при надзвичайних ситуаціях; інша інформація.

 

Приклад повідомлення при аварії на хімічному небезпечному об’єкті госпо-дарської діяльності.

 

“УВАГА! Говорить управління (відділ, штаб ЦО) з питань надзвичайних ситуа-цій та цивільного захисту населення … області (міста обласного підпорядкування, району).

ГРОМАДЯНИ! Сьогодні … (дата, місяць і час) трапилася аварія на Дніпровській насосній станції водопостачання (м. Вишгород) з викидом в повітря хлору – сильно-діючої отруйної речовини. Хмара зараженого повітря поширюється у … (такому-то) напрямку з швидкістю … км/г і досягне … (міст, районів, населених пунктів) через … (хв., год.). В зону хімічного зараження потрапляють: … (іде перерахування міст і населених пунктів, районів).

Жителям … (міст, населених пунктів) із приміщень не виходити, зачинити вікна, двері,  здійснити герметизацію квартир (будинків).  У підвалах,  нижніх поверхах не

укриватися, тому що хлор важчий за повітря і затікатиме у низинні місця та підва-льні приміщення.

Жителям … (міст, населених пунктів) негайно залишити квартири (будинки), об’єкти господарської діяльності за планом евакуації і виходити у … райони (такі).

Всім громадянам одіти засоби індивідуального захисту: цивільні протигази усіх типів, дитячі протигази, камери захисні дитячі, а при їх відсутності – ватяну мар-леву пов’язку або рушник, попередньо змочені водою або 2% розчином питної соди.

Повідомте про це сусідів. Слухайте наступні наші повідомлення. У подальшому дійте у відповідності з вказівками управління (відділу, штабу ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення … області (міста обласного підпорядкування, району).”

 

Для своєчасного оповіщення про виникнення безпосередньої небезпеки ура-ження СДОР і  негайного прийняття населенням і силами ЦО заходів щодо захис-ту подається сигнал “Хімічна небезпека (тривога)”. При цьому населення і сили ЦО інформуються яким СДОР заражена атмосфера, і які необхідно виконати рекомендації з захисту.

По цьому сигналу особовий склад сил ЦО і населення відразу використовують засоби індивідуального захисту або укриваються в сховищах. В приміщеннях вентиляційні системи без фільтрів виключаються або переводяться на режим внутрішньої циркуляції повітря, а системи з фільтрами включаються.

На хімічних небезпечних об’єктах і навколо них завчасно створюються лока-льні системи оповіщення персоналу об’єктів і населення, що попадає в зону зара-ження СДОР.

Системи оповіщення включають: систему оповіщення і персонал, що обслу-говує її. Оповіщення про загрозу виникнення або факт аварії здійснюється диспет-черами, операторами і черговими хімічно небезпечних об’єктів. Системи опові-щення повинні мати можливість у разі необхідності в залежності від обстановки передавати сигнали вибірково:

для окремих структурних підрозділів (цехів, дільниць і т.д.) хімічного небез-печного об’єкту або для всього хімічного небезпечного об’єкту;

для населених пунктів і об’єктів, що знаходяться в зонах можливого хімічного ураження від об’єкту.

В системі оповіщення використовуються сирени “С- 40” і “С-28” і апаратура дистанційного управління і циркулярного виклику (АДУ-ЦВ). Окрім цього, для оповіщення можуть використовуватися різні засоби гучного мовлення (комплект оперативного зв’язку КД-12А, апаратура гучного мовного виробничого зв’язку ПГС-71, побутові та різної потужності гучномовці, діюча радіотрансляційна і телефонна мережа, телебачення та інші).

Електросирена “С-40” забезпечує озвучення території в радіусі 300-700 м, в залежності від характеру і висоти забудови, висоти установлення електросирени над поверхнею землі. Маса сирени 96,5 кг, живлення від електромережі 220/380 В. Сирени встановлюються на найбільш високих будинках на рівні не менш 2,5 м від верхньої точки даху у стороні від димових і вентиляційних труб, а також джерел сильних і постійних шумів.

Електросирена “С-28” встановлюється в шумних цехах (дільницях) промис-лових підприємств. Маса сирени 50 кг, живлення від електромережі 220/380 В.

Апаратура дистанційного управління і циркулярного виклику (АДУ-ЦВ) приз-начена для побудови  місцевих  автоматизованих  систем  централізованого опові-

щення населення в містах, населених пунктах і на об’єктах господарської діяльності.

Апаратура забезпечує централізоване включення програм радіотрансляційних вузлів для передачі сигналів оповіщення і інформації для населення про обста-новку і правилах поведінки в умовах зараження, циркуляційне оповіщення поса-дових осіб за допомогою телефону.

Апаратура працює по діючим (зайнятим або вільним) лініям міського, район-ного або об’єктового зв’язку.

Завчасно розроблені схеми оповіщення повинні визначати порядок опо-віщення керівного і начальницького складу сил ЦО, персоналу об’єктів, сил ЦО і населення як в робочий, так і в неробочий час.

Необхідно відмітити, що оповіщення особового складу сил ЦО і населення про виникнення хімічної надзвичайної ситуації і можливості зараження повітря і місцевості СДОР повинно здійснюватися з використанням всіх засобів зв’язку, звукопідсилюючих станцій і сигнальних засобів.

Для оповіщення персоналу працюючої зміни об’єкту, на якому виникла небез-печна хімічна ситуація, використовуються електросирени, радіотрансляційна мережа і внутрішній телефонний зв’язок. Оповіщення людей за місцем прожи-вання організується місцевими органами виконавчої влади, керівниками житло-вих експлуатаційних органів з використанням всіх наявних в їх розпорядженні засобів.

Враховуючи можливість поступу великої кількості запитів від різних органі-зацій і населення при виникненні хімічних надзвичайних ситуацій і повідомлень про них доцільно створення організація інформаційної (довідкової) служби, яка в період розвитку і в ході ліквідації їх наслідків повинна здійснювати інформацію, особливо з правил поведінки і дій населення в умовах зараження сильнодіючими отруйними речовинами атмосфери і навколишнього середовища.

© 2005 Академія цивільного захисту України