Сильнодіючі отруйні речовини

2. Хімічна розвідка і хімічний контроль при ліквідації наслідків

Хімічна розвідка і хімічний контроль, є одним із головних заходів, що здійсню-ються в ході ліквідації наслідків хімічної небезпечної надзвичайної ситуації і спрямовані на виявлення хімічної обстановки в районі аварії (катастрофи).

Виявлення хімічної обстановки досягається:

розвідкою району аварії (катастрофи) для визначення меж і зони зараження СДОР, оцінкою кількості викинутого (вилитого) СДОР і щільності зараження ним місцевості, визначення напрямків розповсюдження рідкої і газопарової  фази СДОР;

розвідкою маршрутів підходу до району аварії, евакуації населення і сільсько-господарських тварин, шляхів обходу району зараження;

визначенням масштабів і ступеню зараження повітря СДОР, контролю за їх змінами за часом;

визначенням можливості перебування в районі аварії без засобів захисту після ліквідації зараження СДОР; відбором проб повітря, ґрунту, води, продуктів харчу-вання, змивів з обладнання, будинків, споруд і техніки.

Хімічний контроль, що здійснюється в районах аварій (катастроф), включає:

визначення ступеню зараження СДОР обладнання, будинків, споруд, техніки, повітря, ґрунту і джерел води в районі аварії, контроль за його змінами за часом;

встановлення можливості безпечного перебування сил ЦО і населення в районі аварії (катастрофи) без засобів захисту;

ідентифікація не маркірованих і безгосподарних СДОР.

Враховуючи швидкоплинність попадання СДОР в навколишнє природне сере-довище при аварія на хімічно небезпечних об’єктах, а також формування їх концентрацій ураження, часовий фактор в організації і проведенні хімічної роз-відки і хімічного контролю має першорядне значення.

Перша інформація про формування небезпечних концентрацій СДОР при хімічній аварії, напрямку розповсюдження зараженого повітря, як правило, надхо-дить від стаціонарних хімічних датчиків, що встановлюються в цехах (дільницях), на території суб’єкта господарської діяльності і в санітарній захисній зоні навколо об’єкту.

На основі цієї інформації і з врахуванням метеорологічної обстановки органі-зується проведення хімічної розвідки.

Хімічна розвідка в районі аварії починається з розвідки її осередку. При чому, як правило, вона організується одночасно з виконанням завдань силами ЦО, що проводять рятувальні і інші невідкладні роботи, в яких раніше всіх приймають участь сили газорятувальної служби.

Підхід до осередку аварії (аварійному цеху, дільниці, ємності) здійснюється з підвітряної сторони. Близько межі зараження СДОР організується рубіж вводу груп розвідки в осередок аварії. Розвідка осередку аварії ведеться групами розвідки в складі не менше 3-х чоловік, один із яких є хіміком-розвідником. На рубежі вводу група отримує необхідне спорядження (радіостанцію, електричні ліхтарики, прибори розвідки, засоби відбору проб, засоби медичної допомоги), проходить інструктаж, переводить засоби індивідуального захисту в бойовий стан і направляється в осередок аварії. Розвідка осередку аварії проводиться тільки з використанням ізолюючих протигазів і засобів індивідуального захисту шкіри.

В ході розвідки осередку аварії оглядається місце (об’єкт) аварії, визначаються її причини і масштаби, приймаються при можливості заходи щодо усунення причин аварії або її локалізації. Здійснюється розшук поражених людей, надання їм першої допомоги та їх евакуація. Визначається ступінь зараження повітря СДОР, відбираються проби (змиви) з обладнання і стін приміщень (споруд) для наступного їх лабораторного аналізу. Результати розвідки доповідаються через радіозв’язок. Якщо об’єм задач з розвідки осередку аварії значно великий, то організується змінна робота груп розвідки. Одночасно з розвідкою осередку аварії організується хімічна розвідка на території об’єкту аварії і поза його межами.

Хімічна розвідка на території суб’єкта господарювання групами розвідки, як правило, проводиться на розвідувальних хімічних машинах (автомобілях) або в пішому порядку. При цьому розвідувальні групи, рухаються між цехами, через кожні 50-100 м зупиняються і за допомогою приборів виконують заміри, визна-чають ділянку розливу і межі розповсюдження газопарової фази СДОР. Межі зараження позначаються знаками огородження. Однак необхідно пам’ятати, що багато СДОР вибуховому і пожежному відношенні небезпечні. Ось чому в залеж-ності від типу СДОР у ряді випадків категорично забороняється не тільки вист-рілювати знаки огородження, але і їх забивати, так як це може привести до вибуху.

Як правило, на межах зон зараження з інтервалом 300-500 м виставляються хімічні пости спостереження,  що  призначені  для контролю за змінами напрямку

розповсюдження зараженого повітря і для контролю за змінами концентрації СДОР.

При проведенні хімічної розвідки на території суб’єктів господарської діяль-ності необхідно враховувати, що рух повітряних мас між цехами може бути іншим від загального напрямку вітру. У зв’язку з цим для контролю за напрямком вітру на території об’єкту доцільно використовувати димові шашки і димові гранати з дотриманням вимог пожежної і вибухової безпеки.

Хімічна розвідка за межами території суб’єкта господарювання, як правило, проводиться на розвідувальних машинах. Виявлення меж зони розповсюдження СДОР здійснюється декількома хімічними розвідувальними дозорами, які рухаю-ться з різних сторін розвідувальної території з інтервалом 300-500 м назустріч друг другу. Вимірювання зараження повітря здійснюється через 200-300 м. При виявленні зараження повітря СДОР дозори позначають межі зони зараження, зупиняються і, як правило, починають виконувати роль хімічних постів спосте-реження, контролюючи зміни напрямку розповсюдження СДОР і його концент-рацію. Подальший рух дозорів здійснюється лише за командою особи, яка відпо-відає за проведення хімічної розвідки. Хімічні розвідувальні дозори, у тому числі виконуючі задачі хімічних постів спостереження, дані розвідки доповідаються за допомогою радіозв’язку або мобільними телефонами. Хімічна розвідка і контроль проводяться в ході робіт постійно до повної ліквідації наслідків хімічної небез-печної надзвичайної ситуації. Після завершення ліквідації наслідків аварії хіміч-ний контроль за станом району аварії (катастрофи) передається санітарно-епіде-мічним органам.

З метою вирішення задач хімічного контролю аналізи проб, що відібрані хімічними розвідувальними дозорами, здійснюється в стаціонарних лабораторіях (цехових, об’єктових), лабораторіях санепідемстанцій, лабораторіях ЦО. Порядок, місця, періодичність відбору проб і способи їх доставки в лабораторії встанов-люється штабом керівництва ліквідації наслідків хімічної небезпечної надзвичай-ної ситуації.

Для проведення аналізів в лабораторіях повинні використовуватися атестовані методики, які наведені в довідковій літературі з контролю шкідливих речовин в різних середовищах.

У випадку виникнення трудності при встановленні природи СДОР, особливо при транспортуванні їх без супроводжувальних документів, проби цих СДОР від-правляються для аналізу в спеціалізовані лабораторії наукових закладів і вузів.

В штабі ліквідації хімічної надзвичайної ситуації на основі хімічної розвідки і контролю проводиться оцінка наслідків аварії, приймаються рішення щодо захис-ту населення, плануються заходи з ліквідації наслідків аварії.

Проведення хімічної розвідки і хімічного контролю здійснюється з вико-ристанням різних засобів і методів відбору, підготовки до аналізу і аналізу СДОР. Однак, більшість із них використовується тільки в стаціонарних умовах спеціа-лізованих лабораторій. Для вирішення задач хімічної розвідки і контролю при ліквідації наслідків аварії з СДОР найбільш зручні переносні експресні засоби. До таких засобів відносяться переносні газосигналізатори, індикаторні плівки (папір-ці), індикаторні трубки, а також сенсори.

Розповсюдженими засобами газового експрес-аналізу є індикаторні трубки. Їх дія основана на кольорових (колориметричних) реакціях СДОР з спеціальними вибраними  індикаторними  рецептурами.  Індикаторні  трубки  мають  достатньо

високу чутливість, що дозволяє визначити СДОР на рівні значень їх ПДК. Вони прості в експлуатації і, головне, вони є експресними засобами аналізу, що легко переносяться.

Найбільш широке розповсюдження серед приборів, що використовують індика-торні трубки для визначення шкідливих хімічних речовин в повітрі, нашли газо-визначителі серії ГХ і універсальні газоаналізатори УГ-2 і УГ-3. Коротка характе-ристика газовизначителів серії ГХ і газоаналізаторів УГ-2 і УГ-3 наведені в таб-лицях 26-28.

Таблиця 26

Характеристика газовизначителів серії ГХ

Тип прибору

Компонент для визначення

Діапазон

вимірювань, %. Погрішність, %

Об’єм повітря для визначення, мл

Основні реагенти індикаторних порошків

ГХ-4 (АМ-3)

Окисел вуглецю

0,0005-0,2  (±25)

1000

Йодат калію, сірчана кислота

Оксиди азоту

0,0001-0,005  (±25)

1000

Йодат калію, крохмаль, перманганат калію

Діоксид сірки

0,0002-0,007  (±25)

1000

Йодат калію, крохмаль

Сірковуглець

0,00033-0,0066 (±25)

1000

Нітрат вісмуту

ГХ-5(АМ-5)

Двооксид вуглецю

0-2    (±12)

200

Тимолфталеїн, луг

Двооксид вуглецю

0-15  (±15)

100

Тимолфталеїн, луг

Двооксид вуглецю

0-50  (±15)

100

Тимолфталеїн, луг

ГХ-6 (АМ-5)

Кисень

0-21  (±10)

100

Хлорид хрому, кислота

 

Таблиця 27

Шкідливі речовини, що визначаються

газоаналізатором УГ-3

 

Речовина, що аналізується

Об’єм

повітря для аналізу, мл

Діапазон

виміру, мг/м3

Строк використання ІТ,  місяців

Основні реагенти індикаторного

порошку

Бром

800

0,35 – 8

12

Йодид кадмію, крохмаль

Діетиламін

800

30 – 150

12

Хлорид кобальту

Метилакрилат

800

20 – 100

12

Перманганат калію

Озон

1200

0,1 – 0,5

12

Індигокармін

400

0,5 – 2

12

Індигокармін

Спирти:

н-бутиловий, ізобутиловий, ізопропиловий

800

10 – 100

8

Триоксид хрому, сірчана кислота

Оцтова кислота

800

5 – 25

8

Бром тимоловий синій

Таблиця 28

Шкідливі  речовини,  що  визначаються

газоаналізатором  УГ-2

 

Компонент, що визначається

Об’єм

повітря для аналізу, мл

Діапазон виміру, мг/м3

Тривалість аналізу, хв.

Термін використання ІТ,  місяців

Основні

 реагенти індикаторного порошку

Аміак

250

0-30

4

8

Бром феноловий синій

30

0-300

2

8

Ацетилен

265

0-1400

5

24

Йодат калію, сірчана кислота

60

0-6000

3

24

Ацетон

300

0-2000

7

10

Гідроксиламінхлорід, бром феноловий синій

Бензин

300

0-1000

7

24

Йодат калію, сірчана кислота

60

0-5000

4

24

Бензол

350

0-200

7

24

Йодат калію, сірчана кислота

100

0-1000

4

24

Диоксид сірки

300

0-30

5

8

Йодид калію, крохмаль, йод, йодид ртуті

60

0-200

3

8

Диоксид вуглецю

400

0 - 15000

8

12

Гідразингідрат, фуксин

100

0 - 80000

4

12

Дихлоретан

1200

0-100

14

8

Йодид кадмію, крохмаль

Діетиловий ефір

400

0-3000

10

15

Хромовий ангідрид, сірчана кислота

Ксилол

300

0-500

4

12

Параформальдегід, сірчана кислота

120

0-2000

3

12

Метиловий спирт

400

0-500

6

10

Хромовий ангідрид, сірчана к-та

Озон

800

0-1

12

8

Індігокармін

400

0-2,5

6

8

Оксиди азоту

325

0-50

7

16

О-Діанізідин

150

0-200

5

16

Оксид вуглецю

220

0-120

8

18

Йодат калію, сірчана кислота

60

0-400

5

18

Сірководень

300

0-30

5

20

Ацетат свинцю, хлорид барію

30

0-300

2

20

Скипидар

400

0-2000

8

110

Хромовий ангідрид, сірчана кислота

150

0-4000

4

10

Тетрахлорид вуглецю

800

0-100

14

8

Йодид кадмію, крохмаль

Тулуол

300

0-500

7

24

Йодид калію, сірчана кислота

100

0-2000

4

24

Трихлор етилен

220

0-80

5

8

Йодид кадмію, крохмаль

400

0-30

7

8

Хлор

350

0-15

7

24

Флуоресцеїн, бромід калію

100

0-80

4

24

Хлористий водень

400

0-30

6

24

Флуоресцеїн

150

0-100

3

24

Вуглеводи нафти

300

0-1000

7

24

Йодид кадмію, крохмаль

Хлороформ

800

0-100

14

8

Йодид кадмію, крохмаль

Етиловий спирт

300

0-4000

6

10

Триоксид хрому, сірчана к-та

У зв’язку з тим, що через індикаторну трубку проходить визначений об’єм повітря, що аналізується, довжина пофарбованого шару пропорційна концентрації СДОР в повітрі.

 

Недостатками газоаналізаторів УГ-2 є необхідність підготовки індикаторної трубки до роботи, тривалість визначення, а головне, обмежений перелік СДОР, що визначаються.

 

Для проведення хімічної розвідки і контролю при хімічних небезпечних над-звичайних ситуаціях можуть бути використані і військові засоби хімічної роз-відки і контролю. До військових засобів хімічної розвідки відносяться: аерозольна плівка АП-1 і військовий прибор хімічної розвідки (ВПХР).

 

Аерозольна плівка АП-1 призначена для визначення наявності отруйних речо-вин типу VX у вигляді аерозолів і в крапельно-рідкому стані. При хімічних небез-печних аваріях плівка із-за малої специфічності її індикаторного складу може бути використана для визначення наявності широкого переліку хімічних речовин лугового характеру в крапельно-рідкому або аерозольному стану.

 

Військовий прибор хімічної розвідки (ВПХР) – може використовуватися для визначення фосфорорганічних пестицидів, а також для таких СДОР, як синильна кислота, хлор ціан, фосген (дифосген). Дія прибору, така сама як і газоана-лізаторів УГ-2 і УГ-3, основана на використанні індикаторних трубок.

 

За допомогою індикаторної трубки з одним червоним кільцем і червоною точ-кою можна визначити наявність в повітрі пару фосфорорганічних пестицидів при концентрації 1·10-3 мг/л і більше, з трьома зеленими кільцями – наявність в повітрі фосгену (дифосгену), синильної кислоти і хлористого ціану.

 

Аналогічні можливості має і напівавтоматичний прибор хімічної розвідки (НПХР), що входить в комплект приборів розвідувальних хімічних машин і діє на тих самих принципах. Його живлення здійснюється від бортової мережі. Для виявлення фосфорорганічних пестицидів в повітрі можуть бути використані також газоаналізатори розвідувальних машин ПРХР, ГСП-11 і ГСА-12.

 

Для вирішення задач хімічного контролю з проведенням кількісного аналізу екстрактів із різних середовищ на наявність СДОР можуть бути використані військові хімічні лабораторії типу ПХЛ-54, ПХЛ-1, АЛ-4, АЛ-4М, а також хімічні лабораторії медичної, ветеринарної і інженерної служб сил ЦО (табл.29).

 

Успішне вирішення задач хімічної розвідки і контролю визначається своєчас-ністю їх організації керівництвом з ліквідації наслідків аварії з виливом (викидом) СДОР, злагодженістю взаємодії, наявністю засобів хімічної розвідки і контролю, а також навчанням підрозділів розвідки діям з табельними засобами хімічної роз-відки і контролю.

Таблиця 29

Характеристики військових засобів хімічної

розвідки і контролю

 

Військові засоби

Найменування СДОР

ГДКр.з. , мг/л

Поріг чутливості засобу, мг/л

Засоби хімічної розвідки

ВПХР, НПХР, ПГО-11,

 ПХР-МВ

Індикаторна труб ка з трьома зеле ними кільцями

Фосген

5 · 10-4

-

Хлор ціан

5 · 10-3

-

Синильна кислота

5 · 10-3

-

Індикаторна трубка з червоним кільцем і червоною точкою

Фосфороутримуючі пестициди

1 · 10-3

-

Індикаторна трубка з  двома чорними кільцями

Миш’яковистий (фосфористий) водень

3 · 10-4

-

Індикаторна трубка з трьома чорними кільцями

Окисел вуглецю

2 · 10-2

-

ГСА-12, ГСП-11, ПРХР,

 ГСА-1

Фосфорорганічні пестициди

1 · 10-3

-

Засоби хімічного контролю

АЛ-4, АЛ-4М, ПЛВС, ПХЛ, МПХЛ

Всі вище перераховані СДОР

 

До ГДКр.з.

© 2005 Академія цивільного захисту України