Організація та проведення


  • Книга «ОП»
  • 1.2 Процесуальні підстави проведення пожежно-технічної експертизи

    Пожежно-технічна експертиза, як і будь-яка інша експертиза, проводиться на підставі і з дотриманням чинного карно-процесуального законодавства і нормативних актів (постанов і розпоряджень уряду, правил, наказів й інструкцій Прокуратури України, Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України), що регламентують порядок проведення експертиз. Пожежно-технічна експертиза повинна відповідати усім вимогам, що пропоновані процесуальним законом експертному дослідженню, тому що вона так само, як і будь-яка інша експертиза в карному процесі, служить меті й задачам право-суддя. Висновок експерта здобуває доказове значення лише в тому випадку, коли він представлений у встановленому законом порядку.

    Змістом експертизи є аналіз отриманих у результаті дослідження визначених даних із метою встановлення нових фактів, що мають значення для попереднього розслідування чи судового розгляду справи. Експерт своїм висновком допомагає слідчому й суду з'ясувати обставини справи, не вдаючись при цьому в їхню юридичну оцінку. Питання ж правового характеру зважуються на стадії досудового слідства слідчим, а остаточно - судом і не входять у компетенції експерта. Слідчий і суд спираються на експертні висновки, що згідно ст. 65 Кримінально-процесуального кодексу України, є засобами доведення (джерелами доказів). Доказове значення висновку експерта є необхідним елементом поняття судової експертизи. Ця ознака характеризує принципове розходження між висновками експерта й висновками фахівця, зробленими при наданні технічної допомоги слідчому і, що мають лише оперативне значення.

    Висновок експерта, як і всяке інше джерело доказів, підлягає перевірці й оцінці з боку слідчих і судових органів і повинен бути відкинутий у випадку визнання його недостатньо ясним, неповним чи таким, що не відповідає іншим доказам, зібраним у справі.

    Пожежно-технічна експертиза , як і будь-яка інша, може проводитися тільки спеціально призначеною особою - експертом; повинна проводитися у встановленому законом порядку. При виробництві експертизи факти і речові докази експертом досліджуються, а не збираються. Недотримання процесуальних норм при призначенні й виробництві експертизи позбавляє її доказової сили.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины