Організація та проведення


  • Книга «ОП»
  • 2.5 Робота пожежно-технічного експерта щодо попередження пожеж

    Карно-процесуальне законодавство (ст. 64 Кримінально-процесуального кодексу України) у числі обставин, що підлягають доведенню по кримінальній справі, вказує і на необхідність з'ясування тих із них, що сприяли здійсненню злочину. Обов'язок виявляти причини й умови, що сприяли здійсненню злочину, і вживати заходів щодо їхнього усунення закон (ст. 23 Кримінально-процесуального кодексу України) покладає на органи дізнання, слідчого, прокурора й суд. При встановленні таких причин та умов орган дізнання, слідчий, прокурор вносять у відповідні підприємства, установи й громадські організації представлення (ст. 140 Кримінально-процесуального кодексу України), а суд виносить окрема ухвалу (ст. 232 Кримінально-процесуального кодексу України) про вживання заходів щодо усунення.

    Роль і місце судової експертизи в профілактичній діяльності органів дізнання, попереднього слідства й суду визначаються навкруги задач, що вирішує експерт, спираючись на свої спеціальні пізнання.

    Так, при розслідуванні справи про пожежу завдання полягає не тільки в тім, щоб установити причину й особу, винну у її виникненні, але й у тім, щоб з'ясувати ті обставини, що створили умови й обстановку, що привели до пожежі; розробити необхідні профілактичні заходи. Немає сумнівів, що у встановленні причин і умов, що сприяли виникненню пожежі, і особливо в розробці необхідних профілактичних заходів велику допомогу органам дізнання, слідчому, прокуророві й суду може і повинен надати пожежно-технічний експерт,

    Останнім часом пожежно-технічні експерти активно допомагають слідчим і судовим органам у встановленні причин і умов, що сприяли виникненню пожеж, надають велику допомогу в розробці профілактичних заходів, спрямованих на запобігання. Експерт може краще слідчого розкрити причини і умови, що сприяли виникненню пожежі, розробити рекомендації з їхнього усунення.

    При виробництві пожежно-технічної експертизи виявляються:

    • відхилення від технологічного регламенту виробництва;
    • несправності технологічного устаткування;
    • несправності споживачів електроенергії;
    • порушення правил й інструкцій зі спільного збереження різних речовин і матеріалів;
    • наявність умов і обставин, що сприяють тепловому, хімічному чи мікробіологічному самозайманню;
    • невідповідність приладів автоматики й контролю за станом середовища вимогам, передбаченим технічними нормами й проектом;
    • недоліки в організації й здійсненні протипожежної служби на об'єкті;
    • незадовільний технічний стан автоматичних установок виявлення й гасіння пожеж і т.д.

    Установивши причини й умови, що сприяли виникненню пожежі, і, розробивши необхідні профілактичні заходи, спрямовані на їх запобігання, експерт сповіщає про це слідчого. Слідчий, у свою чергу, відповідно до вимог ст. 231 Кримінально-процесуального кодексу України вносить у відповідні підприємства, установи і громадські організації представлення про вживання заходів з усунення цих причин і умов. Відповідні підприємства, установи і громадські організації зобов'язані в місячний термін розглянути представлення слідчого, ужити необхідних заходів і сповістити про це слідчого.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины