Організація та проведення
|
ПРОТОКОЛ 3 ПРОТОКОЛ 3 випробувань по визначенню групи горючості 3-х зразків будівельних матеріалів, вилучених з місця пожежі, яка сталася 11 січня 1999 року у будинку гр. Хурушудяна К.Б. в с. Отрохи Козелецького району Чернігівської області Дата проведення випробувань: 9 лютого 1999 р. Місце проведення випробувань: Лабораторія відділу № 8 УкрНДІПБ МВС України Методика випробувань: Метод експериментального визначення групи важкогорючості та горючості твердих речовин та матеріалів відповідно да ГОСТ 12.1.044-89 “Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методі их определения”. Прилади:
Умови випробувань: Температура в приміщенні 16 ° С. Атмосферний тиск – 98,9 кПа Результати випробувань: Зразок № 1 – деревина (вагонка) світло-жовтого кольору. Зразки для випробувань розміром 150 ´ 60 ´ 11 мм.
Таким чином зразки деревини, о надані на випробування, відносяться дол. Групи горючих матеріалів середньої займистості. Примітка: Максимальна температура газоподібних продуктів горіння деревини, що випробовувалась, перевищує 1100 ° С (точніше встановити температуру не було можливим, оскільки градуювання потенціометра розраховане до 1100 ° С). Через 25-30 с приріст температури перевищує 60 ° С. Максимальна температура зберігається 4 хвилини і більше.
Зразок № 2 – пластмаса сірого кольору. Зразки для випробування розміром 150 ´ 60 ´ 1 мм.
Висновок. Зразки горять з виділенням кіптяви та диму. Максимальний приріст температури складає D t > 60 ° С і час досягнення максимальної температури 0,5 < t < 4,0 хв. Таким чином зразки пластмаси, що надані на випробування відносяться до групи горючих матеріалів середньої займистості.Зразок № 3 – скловата світло-жовтого кольору. Зразки для випробування розміром 150 ´ 60 ´ 30 мм.
Висновок. Максимальний приріст температури складає D t > 60 ° С і втрата маси D m > 60%. Таким чином зразки можна віднести до групи важкогорючим матеріалів. Але для виявлення групи негорючих матеріалів випробування слід продовжити за методом п. 4.1. ГОСТ 12.1.044-89
Начальник НДВ-4 С.Г. Степаненко Провідний інженер НДВ-8 О.А. Стариков
Киевский научный институт судебных экспертиз
Я, Хурушудян Константин Борисович, настоящим ставлю в известность, что представитель института пожарной безопасности Степаненко Сергей Георгиевич является моим доверенным лицом по вопросам проведения экспериментов, экспертиз, связанных с пожаром в с. Отрохи. Козелецкого р-на 11.01.99 г. с правом подписи и получения результатов экспериментов и экспертиз.
09.03.99 г.
До висновку спеціаліста № 190 від ______ березня 1999 р. Протокол експериментальних досліджень щодо визначення температури нагріву газів, що відходять, і поверхні металорукава при роботі рідинно-паливного водонагрівача “Міні-Терм” моделі JF-125фірми TELEDYNE LAARC17 березня 1999 р. 1. Мета досліджень. Мета даних досліджень полягає в визначенні вихідних даних по нагріву газів і поверхні з’єднувального металорукава, в різних його місцях, при роботі рідинно-паливного водонагрівача “Міні-Терм” моделі JF-125 фірми TELEDYNE LAARC. 2. Підстави для проведення експериментальних досліджень. Підставою для проведення даних досліджень є розпорядження директора Київського НДІ судових експертиз № 910 від 11 січня 1999 року про надання висновку спеціалістів щодо визначення причини виникнення пожежі, яка сталася 11 січня 1999 року в мисливському будинку, що розташований в с. Отрохи, Козелець кого району, Чернігівської області і належить гр-ну Хорушудяну Костянтину Борисовичу. Згідно з цим розпорядженням проведення досліджень було доручено старшому науковому співробітнику Київського НДІСЕ МЮ України судовому експерту з питань пожежно-технічної експертизи Підгайному Віталію Прокоповичу та науковому співробітнику УкрНДІПБ МВС України, позаштатному експерту КНДІСЕ МЮ України судовому експерту з питань пожежно-технічної експертизи Підгайному Андрію Віталійовичу. 3. Умови проведення експериментальних досліджень. Температура навколишнього середовища – 3 ° С. Атмосферний тиск – 743 мм рт. ст. Відносна вологість повітря – 81 %. Швидкість вітру – 3-6 м/с. Температура повітря в приміщенні – 16-18 ° С. 4. Місце проведення експериментальних досліджень. Експериментальні дослідження проводились 20 лютого 1999 року в закритому приміщенні м. Українка, Київської обл. 5. Матеріально-технічне забезпечення. Експериментальна установка – 1 шт. Потенціометр типу КСП градуювання “ХА” – 1 шт. Термопари типу “ХА” – 5 шт. Анемометр чашковий – 1 шт. Термометр спиртовий – 1 шт. Психрометр – 1 шт. Рулетка – 1 шт. Лінійка – 1 шт. Штангенциркуль – 1 шт. Фотоапарат – 1 шт. 6. Методика проведення експериментальних досліджень. Експериментальні дослідження проводились в умовах, які відповідали реальним, що склались в місці виникнення даної пожежі. В закритому приміщенні цегляного будинку було змонтовано експериментальну установку місцевого водяного опалення. Ємність воду у системі була близько 0,3 м3. В схемі експериментальної установки використовувалось обладнання і конструкції, що входили в систему місцевого водяного опалення і були вилучені з місця даної пожежі, а саме:
Для живлення експериментальної установки використовувався побутовий рідинно-паливний котел “Міні-Терм” моделі JF-125 фірми TELEDYNE LAARC аналогічний тому, що використовувався в даному конкретному випадку.Для приєднання котла використовувався металорукав, діаметром 200 мм. Схема розміщення обладнання, розміри і типи з’єднувального рукава, марка мінерального утеплювача, вид і марка пального відповідали тим, що використовувались в будинку, де сталася дана пожежа. Експерименти проводились в автоматичному режимі роботи рідинно-паливного котла для звичайних умов опалення, при температурі теплоносія 64-73 ° С, і для умов посиленого опалення в автоматичному і ручному режимах роботи при температурі теплоносія 95-100 ° С. Схема розміщення експериментальної установки, фото таблиця і дані експериментальних досліджень надані у додатках до протоколу (див. Додатки 1-3) Результати експериментальних досліджень.
Максимальна температура, яка підтримувалась протягом 1,0-1,5 хвилин, досягла значень:
Максимальна температура, яка підтримувалась протягом 1,0-1,5 хвилин, досягла значень:
Старший науковий співробітник Київського НДІСЕ МЮ України судовий експерт з питань пожежно-технічної експертизи В.П. Підгайний
Науковий співробітник УкрНДІПБ МВС України, позаштатний експерт Київського НДІСЕ МЮ України судовий експерт з питань пожежно-технічної експертизи , майор вн. служби А. В. Підгайний
При проведенні досліджень були присутні: Представник з боку потерпілого, начальник відділу УкрНДІПБ МВС України, полковник вн. служби С.Г. Степаненко Представник ЗАТ “Комінвест” Е.В. Бойко
Результати експериментальних досліджень щодо визначення температури нагріву газів, що відходять, і поверхонь з’єднувального металорукава при роботі рідинно-паливного водонагрівача “Міні-Терм” моделі JF-125 фірми TELEDYNE LAARCТаблиця 1. Серія вимірювань № 1.
Місця розміщення термопар: № 1 – у верхній частині газового потоку, у місці проходження крізь стінку з’єднувального металорукава; № 2 – на вісі газового потоку на відстані 1,35 м від вихідного патрубка водонагрівального котла; № 3 – на поверхні з’єднувального металорукава під шаром теплоізоляції в місці проходження металорукава крізь стінку; № 4 – по вісі газового потоку на вході з патрубка водонагрівального котла; № 5 – в шарі теплоізоляції на відстані 10 мм від поверхні з’єднувального металорукава, в місці проходження металорукава крізь стінку. Таблиця 2. Серія випробувань № 2.
Місця розміщення термопар: № 1 – у верхній частині газового потоку, у місці проходження крізь стінку з’єднувального металорукава; № 2 – на вісі газового потоку на відстані 1,35 м від вихідного патрубка водонагрівального котла; № 3 – на поверхні з’єднувального металорукава під шаром теплоізоляції в місці проходження металорукава крізь стінку; № 4 – по вісі газового потоку на вході з патрубка водонагрівального котла; № 5 – в шарі теплоізоляції на відстані 10 мм від поверхні з’єднувального металорукава, в місці проходження металорукава крізь стінку. Таблиця3. Серія випробувань № 3.
Примітка: - номер досліду надано згідно з відмітками на діаграмній стрічці вимірювального пристрою. Місця розміщення термопар: № 1 – у верхній частині газового потоку, у місці проходження крізь стінку з’єднувального металорукава; № 2 – на вісі газового потоку на відстані 1,35 м від вихідного патрубка водонагрівального котла; № 3 – на поверхні з’єднувального металорукава під шаром теплоізоляції в місці проходження металорукава крізь стінку; № 4 – по вісі газового потоку на вході з патрубка водонагрівального котла; № 5 – в шарі теплоізоляції на відстані 10 мм від поверхні металорукава. Таблиця 4. Серія випробувань № 4.
Примітка: - номер досліду надано згідно з відмітками на діаграмній стрічці вимірювального пристрою. Місця розміщення термопар: № 1 – у верхній частині газового потоку, у місці проходження крізь стінку з’єднувального металорукава; № 2 – на вісі газового потоку на відстані 1,35 м від вихідного патрубка водонагрівального котла; № 3 – на поверхні з’єднувального металорукава під шаром теплоізоляції в місці проходження металорукава крізь стінку; № 4 – по вісі газового потоку на вході з патрубка водонагрівального котла; № 5 – в шарі теплоізоляції на відстані 10 мм від поверхні з’єднувального металорукава, в місці проходження металорукава крізь стінку. |
© 2004 Академя гражданской защиты Украины